TransInfo

InfoBus

InfoRail

InfoTram

InfoBike

InfoAir

InfoShip

43 autobusy na CNG dla PKM Tychy. Kończymy przegubowcami
INFOBUS.PL - Opublikowano: 08.11.2018 16:30:10 1 komentarz
43 autobusy na CNG dla PKM Tychy. Kończymy przegubowcami

PKM w Tychach szuka dostawców kolejnych autobusów na CNG. Tym razem na celowniku spółki są 23 przegubowce i 20 pojazdów klasy MAXI. Czas sprawdzić czego wymaga od tych pierwszych przewoźnik.

Przedsiębiorstwo Komunikacji Miejskiej w Tychach szuka dostawców kolejnych autobusów na CNG. Tym razem na celowniku spółki są 23 przegubowce i 20 pojazdów klasy MAXI. Czas sprawdzić czego wymaga od tych pierwszych przewoźnik.

Warunki formalne ogłoszonego w drugiej połowie października postępowania oraz harmonogram dostaw opisaliśmy tutaj. Natomiast w tym artykule przyjrzeliśmy się wymaganiom PKM wobec gazowych solówek. Pora więc przyjrzeć się przegubowcom.

Wybrany przez tyskiego przewoźnika dostawca będzie musiał przekazać gazowe osiemnastometrowce w dwóch transzach. Pierwsza jedenastka ma trafić ma bazę PKM między 1 a 25 marca 2020 r. Pozostałe 12 dojedzie do Tychów dwa miesiące później, a więc między 1 a 25 maja 2020 r. Szacunkowa wartość interesujących spółkę autobusów wynosi 35 011 800 PLN netto. A to oznacza maksymalnie 1 522 252 PLN netto za przegubowca na gazie w pakiecie ze standardową, a więc dwuletnią gwarancją całopojazdową.

Wybór najlepszej oferty

"Przegubowe" oferty, które otrzyma tyski PKM zostaną ocenione w bardzo prosty sposób. Posłużą temu cztery kryteria. Cena ma 75% wagi. Łącznie 20% można uzyskać za zaoferowanie krótkich gazowców, które mają jak najniższe zużycie CNG w warunkach testu SORT2 (10%) oraz z silnikami o pojemności powyżej 12 l (10%). Pozostałe 5% punktów to premia dla producentów, którzy prócz swoich autobusów mają także swoje silniki.

Jakie autobusy?

PKM interesują wyłącznie autobusy całkowicie niskopodłogowe. Mają to być konstrukcje z nadwoziami o długości 17,8 – 18,75 m, szerokości do 2,55 m i nie wyższe niż 3,4 m. Każdy umożliwi podróż min. 146 pasażerom, w tym nie mniej niż 34 na miejscach siedzących. Przynajmniej 8 foteli ma być dostępnych z niskiej podłogi. Dostęp na pokład ma być zapewniony przez cztery wejścia w układzie 2-2-2-2.

Pojazdy mają być napędzane silnikami gazowymi, które spełniają normę Euro 6. Dodatkowo muszą być one przystosowane do tankowania biogazem. Muzą to być jednostki o pojemności min. 7,7 l. Nie mogą być one słabsze niż 200 kW i osiągać min. 1000 Nm maksymalnego momentu obrotowego. Zostaną one zblokowane z automatycznymi skrzyniami biegów ze zwalniaczami hydraulicznymi. Przekładnia musi posiadać oprogramowanie umożliwiające optymalizację zużycia paliwa. Nie zabraknie oczywiście systemu detekcji i gaszenia pożaru w komorze silnika.

Autobusy muszą posiadać klimatyzację z funkcją rozdzielenia pracy osobno na przestrzeń pasażerską i kabinę kierowcy. Moc agregatów ma być nie mniejsza niż 35 kW. Naturalna wentylacja ma być zapewniona przez wywietrzniki dachowe oraz przynajmniej 9 okien przesuwnych. Pasażerowie będą mieli do dyspozycji gniazdka z portami USB. Nie zabraknie oczywiście także monitoringu.

PKM wymaga zamontowania trzech zewnętrznych wyświetlaczy diodowych o wysokiej rozdzielczości. W środku znajdą się cztery tablice- dwa LED-y o rozdzielczości 120 x 16 pkt oraz tyle samo monitorów LCD o przekątnej 23". Do tego oczywiście autobusy muszą posiadać GPS. Tyska spółka chce także, aby pojazdy były przystosowane do montażu urządzeń ŚKUP.

Typujemy...

W tym miejscu musimy powtórzyć jeszcze raz to, co napisaliśmy przy okazji solówek. Najmocniejszą kartą w tym przetargu bezapelacyjnie dysponuje MAN. W nieco gorszej pozycji są Scania i... Iveco, które tracą do producenta "lwów" 5 pkt za pojemność silników. Wreszcie zostaje jeszcze Mercedes (zarówno z Citaro jak i Conecto NGT), który za niespełna ośmiolitrowy silnik punktów w ogóle nie zdobędzie i na start traci 10 pkt. Może więc być bardzo ciekawie.


Spodobał Ci się ten artykuł? To polub nas na
Sprawdź też:
przetarg
tabor
PKM Tychy
CNG
Dyskutuj pod tym artykułem bezpośrednio na !

Dodaj komentarz

Aby móc dodawać komentarze należy się zalogować
Portal TransInfo.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść zamieszczanych komentarzy. Mechanizm komentowania służy merytorycznej dyskusji dotyczącej informacji oraz materiałów umieszczanych w Portalu TransInfo.pl. Pragnąc przestrzegać obowiązującego prawa oraz zachować merytoryczny charakter dyskusji informujemy, że komentarze pozamerytoryczne, obraźliwe, utrzymane w tonie lekceważącym osoby trzecie lub zawierające jednoznaczne oskarżenia wobec tych osób będą usuwane. InfoBus zastrzega również sobie prawo redakcji bądź skrótów pojawiających się na portalu opinii.