TransInfo

InfoBus

InfoRail

InfoTram

InfoBike

InfoAir

InfoShip

60 kierowców dla PKM Tychy od Irexu i Meteora?
INFOBUS.PL - Opublikowano: 16.05.2019 15:00:03 1 komentarz
fot. Konrad Bek, phototrans.pl

PKM w Tychach otrzymał jedną ofertę w przetargu, w którym szukało firmy, która zapewni spółce dodatkowych kierowców. Ta, którą wczoraj, 14 maja otwarto mieści się w szacunkach przewoźnika.

Przedsiębiorstwo Komunikacji Miejskiej w Tychach otrzymało jedną ofertę w przetargu, w którym szukało firmy, która zapewni spółce dodatkowych kierowców. Jedyna oferta, którą przedwczoraj, 14 maja otwarto mieści się w szacunkach PKM.

Przypomnijmy pokrótce historię tego postępowania. Przetarg jest pokłosiem problemów tyskiego przewoźnika z jego kierowcami. Ci bowiem odmówili na początku kwietnia pracy w nadgodzinach, a to z kolei poskutkowało brakiem obsad na poszczególnych zadaniach przewozowych. O sprawie pisaliśmy tutaj.

Problemy? Podwykonawca
PKM postanowił wyjść temu naprzeciw i zaczął poszukiwania zewnętrznej firmy. Jej obowiązkiem ma być zapewnienie minimum 60 kierowców, a więc tylu, aby zapewnić obsadę dla zadań przewozowych na ok. 22 - 25 autobusów. Umowa między tyskim przewoźnikiem, a podwykonawcą będzie obowiązywała przez dwa lata, do końca maja 2021 r.

W tym okresie kierowcy partnera PKM mają obsadzić zadania przewozowe, na których ma zostać wykonana praca eksploatacyjna na poziomie 4 140 000 wzkm. A to według naszych szacunków może oznaczać zapotrzebowanie na obsadzenie służb w zakresie między 230 000 a 260 000 roboczogodzin w trakcie całego kontraktu.

O grosz
Tyski przewoźnik wskazał, że szacunkowa wartość zamówienia to 9 963 060 zł netto, a więc 2,41 zł/wzkm netto. To oznacza, że godzina pracy zewnętrznego kierowcy kosztowałaby PKM maksymalnie między 38,30 a 43,35 zł netto. Co istotne przewoźnik nie wymagał, aby kierowcy podwykonawcy byli zatrudnieni na umowach o pracę. A to oznacza praktycznie pełną dowolność w wyborze formy zatrudnienia.

Przedwczoraj minął termin składania ofert. Na dwuletnie zatrudnienie podwykonawcy PKM przygotował dokładnie tyle, ile wskazał w ogłoszeniu o zamówieniu. Jedyna oferta, którą spółka wczoraj otworzyła na styk zmieściła się w jej szacunkach.

Przedstawiło ją konsorcjum. Tworzą je już dawno nie widziana w przetargach firma Usługi Przewozowe Irex z Sosnowca, a partneruje mu świętochłowicki Meteor, którego nikomu nie trzeba przedstawiać. Oferta dla PKM opiewa na 9 936 000 zł netto, a to daje cenę 2,40 zł/wzkm netto. To oznacza, że "widełki" stawek za jedną godzinę pracy kierowcy podwykonawcy, które wskazaliśmy minimalnie należałoby skorygować, a następnie od tego odjąć koszty firmy.

Czekamy więc na rozstrzygnięcie, które w tej sytuacji jest formalnością. O grosz.


Spodobał Ci się ten artykuł? To polub nas na
Sprawdź też:
przetarg
linie
kierowca
PKM Tychy
UP Irex
Meteor
  • czeslaw2 – 16.05.2019

    Już dawno nie widziana? Ahahahahahah przecież oni tam cały czas jeżdżą :-D

Zapraszamy do dyskusji także na naszym profilu ! W jednym miejscu wszystkie środki transportu publicznego!