TransInfo

InfoBus

InfoRail

InfoTram

InfoBike

InfoAir

InfoShip

Aarhus stawia na elektrobusy i ładowarki od Ekoenergetyki
InfoBus.pl - Opublikowano: 12.11.2020 11:00:14
Aarhus stawia na elektrobusy i ładowarki od Ekoenergetyki

Do 2030 roku gmina Aarhus chce być neutralna pod względem emisji CO2.

Sześć największych gmin w Danii - w tym Aarhus - chce od 2021 r. kupować tylko elektryczne autobusy miejskie. W drugim co do wielkości duńskim mieście nowe ebusy naładują stacje od Ekoenergetyki Polska.

Ekoenergetyki Polska dostarczy infrastrukturę ładowania autobusów elektrycznych do drugiego największego miasta w Danii – Aarhus. Kraj ten jest 15 rynkiem w Europie na którym obecna jest polska firma.

Cel elektromobilność

W 2021 r. sześć największych duńskich gmin zadeklarowało,. że od 2021 r. będą kupować tylko elektryczne autobusy miejskie. W tym celu miasta Kopenhaga, Aarhus, Odense, Aalborg, Vejle i Frederiksberg podpisały umowę o współpracy klimatycznej z duńskim Ministerstwem Transportu. Spośród wszystkich 3330 autobusów miejskich w Dani, około 800 jeździ właśnie w tych szczęściu miastach.

-"Tym samym staną się one siłą napędową transformacji transportu publicznego" - komentuje umowę duński minister transportu Benny Engelbrecht, który jednocześnie wyraził nadzieję, że do inicjatywy przyłączą się inne miasta w kraju.

Od słów do czynów

Duńskie gminy sukcesywnie realizują swoje zapowiedzi. Kopenhaga jest już w trakcie wycofywania miejskich autobusów z silnikiem diesla i w marcu ogłosiła, że odebrała pierwsze autobusy z wodorowymi ogniwami paliwowymi. Miasto , podobnie jak Odense, zdołała już pozyskać znaczną liczbę autobusów akumulatorowo-elektrycznych, które są obecnie w użyciu.

Także w Aarhus trwają przygotowania pod elektryfikację miejskiej floty. Aktualnie to cztery autobusy Volvo 7900 Electric, natomiast miasto już myśli o kolejnych zakupach i inwestuje w ładowarki. Przetarg na 15 stacjonarnych takich urządzeń wygrała firma Ekoenergetyka Polska. Busselskabet Aarhus Sporvej (BAS), czyli lokalny operator transportu miejskiego zamówił dwuwyjściowe stacje ładowania o mocy 150 kW. . Każda z nich może ładować jednocześnie dwa autobusy z mocą 75 kW. Stacje będą usytuowane w dwóch miejskich zajezdniach. Ładowarki polskiej produkcji będą miały zupełnie nowy design, zgodnie z wytycznymi klienta. Wartość kontraktu to ponad 2,8 mln zł netto, a zgodnie z jego zapisami duński operator w ramach opcji może podwoić zamówienie.

-"Nasze stacje ładowania wyróżnia jakość i niezawodność, a produkowane urządzenia zawsze odpowiadają na potrzeby klientów pod kątem funkcjonalności i designu. Wybór oferty Ekoenergetyki to potwierdzenie naszych kompetencji w obszarze rozwiązań napędzających rozwój elektromobilności. Cieszymy się, że nasze stacje ładowania pomogą w transformacji transportu publicznego na zeroemisyjny w kolejnym już europejskim mieście - podkreśla Maciej Wojeński, prezes zarządu Ekoenergetyka – Sales, odpowiedzialnej za sprzedaż stacji ładowania na rynku krajowym i europejskim.

Kontrakt z duńskim BAS zielonogórska firma zrealizuje do końca kwietnia 2021 roku.


Spodobał Ci się ten artykuł? To polub nas na
Sprawdź też:
umowa
ładowarka
Ekoenergetyka
Dania