TransInfo

InfoBus

InfoRail

InfoTram

InfoBike

InfoAir

InfoShip

Adamczyk: Koalicja 14 państw UE przeciwko delegowaniu
PAP InfoBus.pl - Opublikowano: 07.12.2017 11:13:29

Sprzeciw wobec części zapisów wyraża też Polska.

Minister infrastruktury i budownictwa Andrzej Adamczyk poinformował w Brukseli, że 14 państw UE wypowiedziało się 6 grudnia  przeciwko propozycjom nowych przepisów unijnych dotyczących transportu drogowego. Sprzeciw wobec części zapisów wyraża też Polska.

Obecne unijne przepisy wymagają, by pracownik delegowany za granicę otrzymywał przynajmniej pensję minimalną kraju przyjmującego, ale wszystkie składki socjalne odprowadzał w państwie, które go wysyła. Propozycja zmiany przepisów w tej sprawie przewiduje wypłatę takiego samego wynagrodzenia, jak w przypadku pracownika lokalnego. Jest ona niekorzystna z punktu widzenia gospodarczych interesów Polski, która deleguje najwięcej pracowników do innych krajów unijnych.

Część państw UE chce, aby przepisami dyrektywy o delegowaniu pracowników objąć także sektor transportu drogowego. Polska ma dużo firm w tym sektorze, które działają w całej Europie.

We wtorek do Brukseli na spotkanie unijnych ministrów odpowiedzialnych za transport przyleciał minister infrastruktury i budownictwa Andrzej Adamczyk.

"Po raz kolejny potwierdziliśmy dziś, że protekcjonistyczne zabiegi Niemiec czy Francji nie mogą wziąć góry nad swobodą świadczenia usług, m.in. w zakresie międzynarodowego transportu. Cieszymy się bardzo, że potwierdziliśmy dzisiaj jedność Grupy Wyszehradzkiej, która mówi jednym głosem" - powiedział minister, dodając, że także inne państwa popierają stanowisko Polski.

"To już 14 państw wraz z Grupą Wyszehradzką. To nie tyle satysfakcja, co nadzieja. To też efekt naszych zabiegów, starań, które prowadzimy już od wielu miesięcy. Mamy nadzieję, że przyniosą one skutek" - zaznaczył. (PAP)Spodobał Ci się ten artykuł? To polub nas na
Sprawdź też:
kierowca
MiLoG
delegacja
KE
Zapraszamy do dyskusji także na naszym profilu ! W jednym miejscu wszystkie środki transportu publicznego!

Dodaj komentarz

Aby móc dodawać komentarze należy się zalogować
Portal TransInfo.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść zamieszczanych komentarzy. Mechanizm komentowania służy merytorycznej dyskusji dotyczącej informacji oraz materiałów umieszczanych w Portalu TransInfo.pl. Pragnąc przestrzegać obowiązującego prawa oraz zachować merytoryczny charakter dyskusji informujemy, że komentarze pozamerytoryczne, obraźliwe, utrzymane w tonie lekceważącym osoby trzecie lub zawierające jednoznaczne oskarżenia wobec tych osób będą usuwane. InfoBus zastrzega również sobie prawo redakcji bądź skrótów pojawiających się na portalu opinii.