TransInfo

InfoBus

InfoRail

InfoTram

InfoBike

InfoAir

InfoShip

Akt oskarżenia ws. podłożenia bomby w autobusie
InfoBus.pl - Opublikowano: 07.02.2017 12:07:19 2 komentarze
Akt oskarżenia ws. podłożenia bomby w autobusie

Prokuratura oskarżyła 22-letniego studenta Pawła R. o podłożenie w maju ładunku wybuchowego w autobusie we Wrocławiu. Mężczyźnie grozi dożywocie.

Dolnośląski wydział Prokuratury Krajowej oskarżył 22-letniego studenta Pawła R. o podłożenie w maju 2016 roku ładunku wybuchowego w autobusie we Wrocławiu. Mężczyźnie grozi dożywocie.

Jak powiedział PAP prok. Robert Tomankiewicz, naczelnik Dolnośląskiego Wydziału Zamiejscowego Departamentu ds. Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej we Wrocławiu, we wtorek akt oskarżenia przeciwko Pawłowi R. trafi do sądu.

Mężczyzna powiadomił służby, że podłożył we Wrocławiu cztery bomby, a za ich rozbrojenie żądał 120 kg złota.

-"Zagroził, że zrobi we Wrocławiu drugą Brukselę, nawiązując do zamachów, które miały miejsce w Belgii w marcu ubiegłego roku" - powiedział Tomankiewicz.

Prokurator dodał, że zgromadzony w śledztwie materiał pozwolił na postawienie Pawłowi R. dwóch zarzutów.

-"Wymuszenie rozbójnicze oraz usiłowanie zabójstwa wielu osób przy użyciu materiałów wybuchowych" - powiedział Tomankiewicz. Dodał, że oba te czyny miały charakter terrorystyczny.

Prokurator przypomniał, że w ramach śledztwa przeprowadzono dwa eksperymenty procesowe, w których badano skutki detonacji ładunku podobnego do tego, który eksplodował w autobusie.

-"Opinie biegłych potwierdziły zasadność postawionych R. zarzutów" - powiedział prokurator.

Tomankiewicz poinformował również, że oskarżony w pierwszych przesłuchaniach przyznał się do zarzutu usiłowania zabójstwa wielu osób przy użyciu materiałów wybuchowych i jednocześnie odmówił składania wyjaśnień.

-"Podczas kolejnych nie przyznawał się już do winny i nie składał wyjaśnień" - powiedział prokurator.

R. został zatrzymany 24 maja w Szprotawie (woj. lubuskie), gdzie mieszka jego rodzina. Jest 22-letnim studentem chemii Politechniki Wrocławskiej; wcześniej nie był notowany przez policję.

Niewielki ładunek eksplodował 19 maja na przystanku przy ul. Kościuszki we Wrocławiu. Wcześniej ładunek wyniósł z autobusu linii 145 jego kierowca. Lekko ranna została kobieta stojąca na przystanku. Substancja, która spowodowała wybuch, znajdowała się w metalowym pojemniku o pojemności około trzech litrów. W pojemniku były także metalowe śruby.

Przez sześć dni do poszukiwania sprawcy zamachu zostało skierowanych ponad 400 dodatkowych policjantów. Policja opublikowała m.in. portret pamięciowy podejrzanego oraz zapisy z monitoringu, na których widać, jak pozostawia ładunek wybuchowy w autobusie. (PAP)


Sprawdź też:
MPK Wrocław
zamach
  • Misiek Krk – 07.02.2017

    Ukarać poj*ba przykładnie, tak żeby innym, jemu podobnym przeszła ochota na debilne pomysły. Frustrat zas**ny.

  • BUSOMAT PL – 08.02.2017

    Najwazniejsze, ze nikomu nic sie nie stalo w autobusie.

Dodaj komentarz

Aby móc dodawać komentarze należy się zalogować
Portal TransInfo.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść zamieszczanych komentarzy. Mechanizm komentowania służy merytorycznej dyskusji dotyczącej informacji oraz materiałów umieszczanych w Portalu TransInfo.pl. Pragnąc przestrzegać obowiązującego prawa oraz zachować merytoryczny charakter dyskusji informujemy, że komentarze pozamerytoryczne, obraźliwe, utrzymane w tonie lekceważącym osoby trzecie lub zawierające jednoznaczne oskarżenia wobec tych osób będą usuwane. InfoBus zastrzega również sobie prawo redakcji bądź skrótów pojawiających się na portalu opinii.