TransInfo

InfoBus

InfoRail

InfoTram

InfoBike

InfoAir

InfoShip

Andrychów kończy z MZK i kupuje 14 autobusów!
NOWINY ANDRYCHOWSKIE InfoBus.pl - Opublikowano: 07.02.2017 18:28:43 1 komentarz
Andrychów kończy z MZK i kupuje 14 autobusów!

Andrychów ogłosił przetarg na zakup 14 szt. autobusów klasy MINI o pojemności ok. 37 miejsc. To początek nowej gminnej komunikacji, która docelowo ma być obsługiwana przez prywatnych przewoźników.

3 lutego 2017 r. Gmina Andrychów ogłosiła przetarg na zakup 14 szt. niskopodłogowych autobusów klasy MINI o pojemności ok. 37 miejsc. To początek nowej gminnej komunikacji, która ma być obsługiwana przez prywatnych przewoźników.

Autobusowa inwestycja Andrychowa ma być sfinansowana w 85 procentach z małopolskiego RPO (aczkolwiek gmina jeszcze nie złożyła swojego unijnego wniosku do urzędu marszałkowskiego), a jej ogólna suma to 11,2 mln zł. Gmina dołoży do tego zakupu tylko 15 proc. Jak zapowiedział burmistrz Andrychowa, Tomasz Żak jeden autobus ma kosztować nie więcej niż 800 tys. PLN, ale ogłaszający przetarg urząd liczy, że cena będzie niższa. Czy tak będzie? Przekonamy się o tym 16 marca, kiedy zaplanowano otwarcie ofert. Nowe autobusy mają trafić do Andrychowa do końca listopada 2017 r.

Z reklamowego zdjęcia wynika, że gmina celuje w klasę MINI i takie pojazdy jak Iveco-SKD Stratos LF 38 o długości 7,7 m i pojemności 38 miejsc, w tym 14 siedzących. Z drugiej w zakresie doświadczenia urzędnicy piszą coś o klasie MIDI. To oznacza, że sami chyba jeszcze nie wiedzą, co chcą kupić i zapowiada się seria pytań do zamawiającego, które dookreślą ten przetarg.

Na razie z opublikowanego zamówienia wynika, że Andrychów przewiduje zakup 14 niskopodłogowych autobusów o małej pojemności (średnio 37 miejsc, w tym 18 siedzących). Pojazdy mają spełniać normę Euro 6 i być dostosowane do przewozu osób niepełnosprawnych i wózków dziecięcych. Ale to nie wszystko, bo w każdym będzie mobilny system informacji dla pasażerów, dostęp do Wi-Fi, a nawet porty USB do doładowania np. telefonu, nie wspominając o klimatyzacji.

Aby przystąpić do przetargu, oferenci muszą wykazać, że w okresie ostatnich trzech lat dostawę na terenie Polski co najmniej 3 autobusów "w kategorii Klasy I MIDI" spełniających normę emisji Euro 6, dostosowanych do potrzeb osób niepełnosprawnych.

Szersze tło

-"Same autobusy to tylko część większego projektu Gminy Andrychów ? wartego ponad 22 mln zł ? w ramach programu ograniczenia niskiej emisji przez utworzenie ekologicznego, przyjaznego środowisku systemu komunikacji publicznej ?mówi Mirosław Wasztyl, zastępca burmistrza Andrychowa.

Plan zakupu nowego taboru i w ogóle stworzenia od podstaw komunikacji publicznej w gminie oznacza wyjście Andrychowa poza struktury Międzygminnego Zakładu Komunikacyjnego w Kętach, w którym aktualnie ? obok Kęt i Porąbki ? ma ok. 40% udziałów. I to już z końcem 2017 r.

Dlatego już teraz gmina zabrała się za budowanie nowej komunikacji na swoim terenie. Ruszył przetarg na autobusy, a dodatkowo gmina chce przebudować wszystkie przystanki i je również wyposażyć w system dynamicznej informacji dla pasażerów ? każdy oczekujący na przystanku pasażer będzie mógł się dowiedzieć z tablicy informacyjnej, gdzie jest autobus i za ile minut będzie na miejscu. Podobnie przebudowane zostaną też przejścia dla pieszych, aby każde było dostosowane dla niepełnosprawnych i dobrze doświetlone.

W bazie ZGK powstanie całe zaplecze techniczne dla tego taboru ? zajezdnia z dyspozytornią, myjnią, warsztatami i stacją paliw.

Komunikacja za złotówkę

Nowy plan komunikacji publicznej w Andrychowie przewiduje, że nowe autobusy trafią w użyczenie do prywatnych przewoźników, którzy na określonych warunkach będą świadczyć usługi dla gminy. Ich wybór, na zasadach konkursowych, rozstrzygnięty będzie do połowy 2017 roku. Gmina chce zastrzec w umowie transportowej, że uczniowie i emeryci będą jeździć za darmo, a pozostali mieszkańcy za złotówkę.

-"To plan na pierwszy rok (2018) ? jak zaznacza Mirosław Wasztyl ? potem zostanie zweryfikowany i będą nowe umowy. Projekt ma być zrealizowany w całości do 2020 r. Natomiast roczny koszt komunikacji publicznej dla Gminy Andrychów ma być nie wyższy niż dzisiaj ? 1,5 mln zł."


Spodobał Ci się ten artykuł? To polub nas na
Sprawdź też:
Andrychów
przetarg
MINI
  • Michalk – 08.02.2017

    Bez jaj, dostawczaki za 800 tysięcy? Za tyle można kupić normalny autobus klasy midi jak SU 10 czy Autosan Sancity 10LF.

Zapraszamy do dyskusji także na naszym profilu ! W jednym miejscu wszystkie środki transportu publicznego!

Dodaj komentarz

Aby móc dodawać komentarze należy się zalogować
Portal TransInfo.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść zamieszczanych komentarzy. Mechanizm komentowania służy merytorycznej dyskusji dotyczącej informacji oraz materiałów umieszczanych w Portalu TransInfo.pl. Pragnąc przestrzegać obowiązującego prawa oraz zachować merytoryczny charakter dyskusji informujemy, że komentarze pozamerytoryczne, obraźliwe, utrzymane w tonie lekceważącym osoby trzecie lub zawierające jednoznaczne oskarżenia wobec tych osób będą usuwane. InfoBus zastrzega również sobie prawo redakcji bądź skrótów pojawiających się na portalu opinii.