TransInfo

InfoBus

InfoRail

InfoTram

InfoBike

InfoAir

InfoShip

Apel do pasażerów: Autobus przepełniony? Poczekaj na następny!
InfoBus.pl - Opublikowano: 25.03.2020 09:00:04
Apel do pasażerów: Autobus przepełniony? Poczekaj na następny! fot. MPK Kraków

Zgodnie z zaleceniami Ministra Zdrowia, od 25 marca w autobusie może znajdować się jednocześnie tylu pasażerów, ile wynosi połowa dostępnych miejsc siedzących

Zgodnie z zaleceniami Ministra Zdrowia, od 25 marca w autobusie może znajdować się jednocześnie tylu pasażerów, ile wynosi połowa dostępnych miejsc siedzących

24 marca minister zdrowia Łukasz Szumowski podpisał rozporządzenie z dnia 24 marca 2020 roku zmieniające rozporządzenie w sprawie ogłoszenia na obszarze Rzeczypospolitej Polskiej stanu epidemii, w którym określone jest, że w przypadku przemieszczania się osób środkami publicznego transportu zbiorowego w rozumieniu art. 1a ust. 4 pkt 3a ustawy z dnia 20 czerwca 1992 r. o uprawnieniach do ulgowych przejazdów środkami publicznego transportu zbiorowego (Dz. U. z 2018 r. poz. 295) – środkiem tym można przewozić, w tym samym czasie, nie więcej osób, niż wynosi połowa miejsc siedzących.

Rozporządzenie można pobrać TUTAJ

Próba zmiany

Izba Gospodarcza Komunikacji Miejskiej podjęła jeszcze 24 marca, późno wieczorem próbę zmiany zapisów i ustalenia innych zasad dla środków publicznego transportu zbiorowego, wykorzystywanych w komunikacji miejskiej.

-"Wykazaliśmy, że biorąc pod uwagę specyfikę działania komunikacji miejskiej - ilość dostępnych pojazdów oraz ograniczoną liczbę kierujących pojazdami - przestrzeganie takich ograniczeń jest prawie niemożliwe do zrealizowania. Wygląda na to, że nasze postulaty nie spotkały się z poparciem – podsumowuje Dorota Kacprzyk, prezes Izby Gospodarczej Komunikacji Miejskiej.

Co robić?

IGKM dla ułatwienia organizacji komunikacji miejskiej w tych trudnym okresie i bardzo szybko następujących po sobie zmianach, proponuje następujące rozwiązania:

  •  umieszczenie w każdych drzwiach Waszych pojazdów informacji o ograniczeniach (propozycja w załączeniu),

  •  rozważenia interwencyjnego dublowania newralgicznych, przepełnionych kursów autobusami rezerwowymi,

  •  w razie potrzeby - zawieszenia najmniej obciążonych zadań na rzecz wzmocnienia najbardziej obciążonych kursów.

  •  można rozważyć też zaklejenie taśmą ostrzegawczą co drugiego fotela – za przykładem stosowanym w USA.

-"Przyjęcie jednak tak restrykcyjnych zasad negatywnie skupi się na prowadzących pojazdy - jako praktycznie jedynych, którzy mogą te zasady egzekwować. Warto tez zauważyć, że rozwiązanie tego problemu rząd pozostawił samorządom – podkreśla Dorota Kacprzyk.


Nowe zalecenia

W autobusach, tramwajach i trolejbusach może znajdować się jednocześnie tylu pasażerów, ile wynosi połowa dostępnych miejsc siedzących – to decyzja Rządu RP, która będzie obowiązywać w całej Polsce od 25 marca do 11 kwietnia.

W tej sytuacji prosimy, żeby w tych dniach pasażerowie maksymalnie ograniczyli swoje podróże komunikacją miejską, abyśmy mogli zapewnić bezpieczne warunki dla tych wszystkich osób, które muszą dojechać do pracy.


Spodobał Ci się ten artykuł? To polub nas na
Sprawdź też:
wirus
linie
rząd
IGKM
Zapraszamy do dyskusji także na naszym profilu ! W jednym miejscu wszystkie środki transportu publicznego!

Dodaj komentarz

Aby móc dodawać komentarze należy się zalogować
Portal TransInfo.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść zamieszczanych komentarzy. Mechanizm komentowania służy merytorycznej dyskusji dotyczącej informacji oraz materiałów umieszczanych w Portalu TransInfo.pl. Pragnąc przestrzegać obowiązującego prawa oraz zachować merytoryczny charakter dyskusji informujemy, że komentarze pozamerytoryczne, obraźliwe, utrzymane w tonie lekceważącym osoby trzecie lub zawierające jednoznaczne oskarżenia wobec tych osób będą usuwane. InfoBus zastrzega również sobie prawo redakcji bądź skrótów pojawiających się na portalu opinii.