TransInfo

InfoBus

InfoRail

InfoTram

InfoBike

InfoAir

InfoShip

Autobusem na Słowację. Z Zakopanego [FILM]
InfoBus.pl - Opublikowano: 10.02.2018 12:00:20
Autobusem na Słowację. Z Zakopanego [FILM]

Zakopane – Suchá Hora, to na tej trasie jeszcze w tym roku zostanie uruchomione pierwsze transgraniczne połączenie autobusowe pomiędzy Polską i Słowacją.

Zakopane – Suchá Hora, to na tej trasie jeszcze w tym roku zostanie uruchomione pierwsze transgraniczne połączenie autobusowe pomiędzy Polską i Słowacją. O tym, który z przewoźników obsłuży linię zdecyduje postępowanie przetargowe. Od jego wyników uzależniona jest także częstotliwość kursów. Zakłada się, że każdego dnia będzie ich przynajmniej 16.

Uruchomienie długo wyczekiwanego połączenia jest wynikiem starań Samorządu Województwa Małopolskiego, powiatów tatrzańskiego i nowotarskiego, miasta Zakopane oraz gmin Kościelisko i Czarny Dunajec. Prawdopodobnie już od lipca autobusy wyruszą z dworca w Zakopanem, by przez Szymoszkową, a następnie Kościelisko, Witów i Chochołów dotrzeć do Suchej Hory. Tam pasażerowie będą mogli przesiąść się do autobusów organizowanych przez stroną słowacką.

Zewnętrzny operator

-"Za nami pierwszy, najtrudniejszy krok. Jeszcze w tym roku uruchomimy połączenie Zakopane – Sucha Hora. Oczywiście nie poprzestaniemy na tym, wciąż prowadzone są prace i trwają uzgodnienia nad wyznaczeniem kolejnych tras, po których pojadą autobusy. Cel mamy jasny, chcemy stworzyć spójną sieć połączeń transgranicznych pomiędzy Polską i Słowacją – mówi Grzegorz Lipiec z zarządu województwa małopolskiego.

Operator, który będzie obsługiwał linię zostanie wyłoniony w przygotowywanym właśnie postępowaniu przetargowym. Obecnie szacowane są koszty obsługi linii. Pokryją je wspólnie: Województwo Małopolskie, powiaty tatrzański i nowotarski, miasto Zakopane oraz gminy Kościelisko i Czarny Dunajec. Od przebiegu postępowania uzależniony jest także konkretny termin, kiedy pierwsze autobusy wyruszą w trasę. Planowo ma to być lipiec 2018 r.

Aktualny stan

Obecnie pomiędzy Polską i Słowacją istnieje zaledwie kilka cyklicznych połączeń autobusowych realizowanych przez prywatnych przewoźników. Jest ich tak mało ze względu na niską opłacalność oraz restrykcyjne obostrzenia prawne, które narzucają na przedsiębiorców konieczność posiadania tzw. licencji wspólnotowej (pozwalającej na przewóz osób za granicę) oraz tzw. zezwolenia międzynarodowego wydawanego przez Głównego Inspektora Transportu Drogowego. Dzięki staraniom Województwa Małopolskiego i lokalnych partnerów już w niedalekiej przyszłości sytuacja ta ulegnie znaczącej poprawie.

Decyzja o powstaniu połączenia to efekt starań małopolskich samorządowców z południowej części regionu. Przypomnijmy, że w lipcu 2017 r., w Zakopanem, marszałek Jacek Krupa, Grzegorz Lipiec z zarządu województwa małopolskiego oraz przedstawiciele 10 powiatów, miast i gmin z tego terenu podpisali list intencyjny dotyczący podjętej współpracy. O tym decydującym momencie opowiada poniższy film:
Spodobał Ci się ten artykuł? To polub nas na
Sprawdź też:
granica
Zakopane
Słowacja
  • Александр Арцишевский – 10.02.2018

    Była też kiedyś linia kolejowa przez Podczerwone

  • Kamil Marcinczak – 10.02.2018

    Czemu w artykule zdjecie z Londynu? :p

  • Andrzej Siwak – 11.02.2018

    Marna pociecha ale zawsze coś. Lepsze byłoby takie połączenie Zakopanego z Tatrzańką Łomnicą. Stamtąd już można się dostać koleją lub autobusem dalej w Wysokie Tatry.

Dyskutuj pod tym artykułem bezpośrednio na !

Dodaj komentarz

Aby móc dodawać komentarze należy się zalogować
Portal TransInfo.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść zamieszczanych komentarzy. Mechanizm komentowania służy merytorycznej dyskusji dotyczącej informacji oraz materiałów umieszczanych w Portalu TransInfo.pl. Pragnąc przestrzegać obowiązującego prawa oraz zachować merytoryczny charakter dyskusji informujemy, że komentarze pozamerytoryczne, obraźliwe, utrzymane w tonie lekceważącym osoby trzecie lub zawierające jednoznaczne oskarżenia wobec tych osób będą usuwane. InfoBus zastrzega również sobie prawo redakcji bądź skrótów pojawiających się na portalu opinii.