TransInfo

InfoBus

InfoRail

InfoTram

InfoBike

InfoAir

InfoShip

Autobusowa wojna o Uznam. 1:1
INFOBUS.PL - Opublikowano: 07.03.2018 11:00:42
Autobusowa wojna o Uznam. 1:1

Wszystko wskazuje na to, że podczas tegorocznych wakacji, turyści nie będą mogli podróżować autobusami po polsko-niemieckiej wyspie Uznam. Pat jest efektem braku zgody ze strony naszych zachodnich sąsiadów.

Wszystko wskazuje na to, że podczas tegorocznych wakacji, turyści nie będą mogli podróżować autobusami po polsko-niemieckiej wyspie Uznam. Pat jest efektem braku zgody ze strony naszych zachodnich sąsiadów.

O polsko-niemieckiej transgranicznej awanturze pisaliśmy tutaj. Przypomnijmy, że cały konflikt rozpoczął się z momentem wysłania przez świnoujski magistrat do urzędu w Rostocku wniosku dotyczącego otworzenia linii autobusowej przez polskiego przewoźnika. Decyzja była negatywna. W uzasadnieniu napisano, że KA będzie konkurencją dla UBB. W listopadzie wydawało się, że sytuacja ulegnie normalizacji. Teraz to jednak strona niemiecka jest "rozgrywającym"

Komunikacja Autobusowa w Świnoujściu wystąpiła o zgodę na wykonywanie transgranicznych połączeń pomiędzy miejscowościami: Świnoujście – Bansin, Świnoujście – Heringsdorf oraz Świnoujście – Ahlbeck. Niemiecki Federalny Urząd ds. Transportu wydał decyzję odmowną. Polski Główny Inspektor Transportu Drogowego zamierza jednak w tej sprawie zwrócić się Komisji Europejskiej, bo ma wątpliwości co do podstawy prawnej odmowy i jej uzasadnienia.

Świnoujska KA chcą wykonywać połączenia transgraniczne zgodnie z obowiązującym prawem musiał zwrócić się do strony niemieckiej o wydanie stosownego zezwolenia. Z dokumentu przesłanego do ITD, wynika, że strona niemiecka obawia się konkurencji wobec niemieckiego przewoźnika kolejowego oraz autobusowego – spółki UBB. Zakwestionowano planowany rozkład jazdy polskich autobusów, trasę, a także nadmierne obciążenie dróg po jakich miałyby się poruszać.

Władze KA jednak tłumaczą, że autobusy łączące Świnoujście z Bansin będą stanowiły niewielką część wszystkich pojazdów przemieszczających się pomiędzy tymi miastami, zwłaszcza w okresie sezonu turystycznego. Celem przewoźnika jaki przyświeca uruchomieniu linii w relacji Świnoujście – Bansin nie jest transport pasażerów pomiędzy niemieckimi miastami Ahlbeck, Heringsdorf i Bansin, ale transport pasażerów pomiędzy polskim Świnoujściem, a niemieckimi miastami Albeck, Heringsdorf i Bansin.


Sprawdź też:
linia
KA Świnoujście
Niemcy

Dodaj komentarz

Aby móc dodawać komentarze należy się zalogować
Portal TransInfo.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść zamieszczanych komentarzy. Mechanizm komentowania służy merytorycznej dyskusji dotyczącej informacji oraz materiałów umieszczanych w Portalu TransInfo.pl. Pragnąc przestrzegać obowiązującego prawa oraz zachować merytoryczny charakter dyskusji informujemy, że komentarze pozamerytoryczne, obraźliwe, utrzymane w tonie lekceważącym osoby trzecie lub zawierające jednoznaczne oskarżenia wobec tych osób będą usuwane. InfoBus zastrzega również sobie prawo redakcji bądź skrótów pojawiających się na portalu opinii.