TransInfo

InfoBus

InfoRail

InfoTram

InfoBike

InfoAir

InfoShip

Autobusy elektryczne z Geparda. Ruszyła II tura
InfoBus.pl - Opublikowano: 12.09.2018 18:00:23
Autobusy elektryczne z Geparda. Rusza II tura

NFOŚiGW uruchomił dogrywkę Geparda dla mniejszych miast. W puli jest 168 mln zł, które samorządy mogą wykorzystać - czy to formie dotacji, czy pożyczki - na zakup autobusów elektrycznych.

NFOŚiGW uruchomił dogrywkę Geparda dla mniejszych miast. W puli jest 168 mln zł, które samorządy mogą wykorzystać - czy to formie dotacji, czy pożyczki - na zakup autobusów elektrycznych.

10 września ruszył nabór o wsparcie na zakup autobusów elektrycznych, budowę stacji ładowania oraz szkolenia dla kierowców. Środki dla samorządów ma NFOŚiGW.

Najważniejsze fakty Geparda dla II tury:

  • wnioski o dofinasowanie w formie dotacji należy składać w terminie od 10.09.2018 r. do 28.09.2018 r.;

  • wnioski o dofinansowanie w formie pożyczki w terminie od 10.09.2018 r. do 17.12.2018 r., do godz. 15.30.

  • wnioski mogą zgłaszać samorządy do 100 tys. mieszkańców, spółki komunalne działające w celu wykonania ich zadań oraz inne podmioty świadczące usługi w zakresie publicznego transportu zbiorowego na podstawie umowy zawartej z JST.

  • dofinansowania będą mieć formę dotacji, na ten cel zarezerwowano 19 307 092,00 zł oraz preferencyjnych pożyczek, na które łącznie do rozdysponowania jest 149 280 000,00 zł. Budżet na realizację całego programu wynosi do 168 587 092 zł.

  • dotacje dotyczyć mogą zakupu nowych autobusów elektrycznych oraz szkolenia kierowców pojazdów publicznego transportu zbiorowego z obsługi bezemisyjnego taboru, czyli przedsięwzięcia dotyczące taboru.

  • pożyczki udzielane będą na projekty z zakresu infrastruktury i zarządzania. Może być to modernizacja bądź budowa stacji ładowania pojazdów publicznego transportu zbiorowego w zakresie dostosowania do autobusów elektrycznych. Warunkiem jest, żeby stacja ładowania wykorzystywana była wyłącznie do obsługi publicznego transportu zbiorowego.

  • dofinansowanie w formie dotacji obejmie do wysokości 60 proc. kosztów kwalifikowanych przedsięwzięcia, a dofinansowanie w formie pożyczki - w wysokości do 100 proc. różnicy pomiędzy wartością kosztów kwalifikowanych przedsięwzięcia a dotacją.

I tura Geparda za nami

Przypomnijmy, że w I turze z dotacji skorzystały następujące miasta: Gdynia, Inowrocław, Polkowice, Poznań i Szczecin. Ten nabór skończył się 30 marca 2018 r. Po I turze zostało jeszcze sporo środków w puli, dlatego uruchomiono II turę - dla mniejszych miast.

Przypomnijmy, że w kolejce czeka jeszcze Gepard II, który ma wspomóc rządowy projekt e-Bus. Dlatego termin naboru jest tutaj uzależniony od daty zakończenia przez NCBiR fazy badawczo-rozwojowej. Planowo powinien wystartować w okresie III kwartał 2018 - IV kwartał 2018Spodobał Ci się ten artykuł? To polub nas na
Sprawdź też:
elektrobus
NFOŚiGW
Gepard
Dyskutuj pod tym artykułem bezpośrednio na !

Dodaj komentarz

Aby móc dodawać komentarze należy się zalogować
Portal TransInfo.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść zamieszczanych komentarzy. Mechanizm komentowania służy merytorycznej dyskusji dotyczącej informacji oraz materiałów umieszczanych w Portalu TransInfo.pl. Pragnąc przestrzegać obowiązującego prawa oraz zachować merytoryczny charakter dyskusji informujemy, że komentarze pozamerytoryczne, obraźliwe, utrzymane w tonie lekceważącym osoby trzecie lub zawierające jednoznaczne oskarżenia wobec tych osób będą usuwane. InfoBus zastrzega również sobie prawo redakcji bądź skrótów pojawiających się na portalu opinii.