TransInfo

InfoBus

InfoRail

InfoTram

InfoBike

InfoAir

InfoShip

Autobusy na II Kongresie producentów pojazdów elektryczny
InfoBus.pl - Opublikowano: 15.01.2018 15:37:34 2 komentarze
Autobusy na II Kongresie producentów pojazdów elektryczny

Warszawa do końca 2025 lub 2027 chce wymienić wszystkie autobusy na niskoemisyjne lub zeroemisyjne. Tak zadeklarowała podczas Kongresu wiceprezydent stolicy, Renata Kaznowska.

Warszawa do końca 2025 lub 2027 chce wymienić wszystkie autobusy na niskoemisyjne lub zeroemisyjne. Tak zadeklarowała podczas Kongresu wiceprezydent stolicy, Renata Kaznowska. I to był najciekawszy news z warszawskiego Kongresu pojazdów elektrycznych dla branży transportu publicznego. W zasadzie to tytuł tego artykuł powinien brzmieć - "Autobusy - a w zasadzie ich brak - na II Kongresie producentów pojazdów elektryczny."

Podczas dwudniowej (12/13 stycznia) imprezy mówiono m.in. o komunikacji miejskiej, jednak przede wszystkim akcent spotkania był postawiony na komunikację indywidualną. Wyłowiliśmy jednak kila autobusowych rodzynków.

Ministerstwo wspiera

II Kongres uroczyście otworzyli - Renata Kaznowska, zastępca Prezydenta m.st. Warszawy, prof. Stanisław Wincenciak, Prorektor ds. Rozwoju Politechniki Warszawskiej i Michał Kurtyka, podsekretarz Stanu w Ministerstwie Energii, który podczas inauguracji wydarzenia powiedział:

-"Bardzo konsekwentnie realizujemy plan, który przyjęliśmy w 2016 roku. Zaczynamy od dużych pojazdów, autobusów, żeby stopniowo przechodzić w kierunku pojazdów dostawczych potem osobowych. To otworzy perspektywy dla polskiego przemysłu. Plan bezemisyjnego transportu to już dzisiaj jeden z największych projektów na świecie a na pewno w Europie. 1000 autobusów zostało zakontraktowanych wspólnie z NCBR i NFOŚiGW. To stawia Polskę w gronie najbardziej ambitnych liderów, którzy o elektromobilności myślą w sposób bardzo praktyczny i logiczny – mówił Michał Kurtyka, podsekretarz Stanu w Ministerstwie Energii otwierając II Kongres producentów pojazdów elektrycznych i infrastruktury do ich ładowania.

Warszawska e-deklaracja

-"Jest nas tu na sali bardzo liczne grono. Są naukowcy, przedsiębiorcy i pasjonaci, bo właśnie to co do niedawna było pasją dziś staje się przyszłością – mówiła Renata Kaznowska, wiceprezydent m.st. Warszawy rozpoczynając kongres. – Stawiamy na elektromobilność, ale i transport szynowy. Do końca 2025, może 2027 chcielibyśmy wymienić wszystkie autobusy na niskoemisyjne lub zeroemisyjne. To pozwoli przybliżyć nas do celu jakim jest czyste powietrze dla Warszawy. Chcemy również wspierać elektryczny transport indywidualny dlatego nie czekając na rozwiązania ustawowe przygotowujemy program publicznych ładowarek miejskich. Ich szybka budowa nie będzie jednak możliwa bez należycie przygotowanego prawa – uzupełniła. – Życzę gorącej i owocnej dyskusji. Jeśli dziś Państwo będziecie się spierać, uznam, że dzisiejszy kongres był ważny i wniósł wiele do Polskiej elektromobliności – zakończyła prezydent Kaznowska.

MZA, PGNiG i EC Engineering

O tym czym zasilać komunikację miejską w przyszłości mówił na podstawie doświadczeń MZA Warszawa, prezes spółki Jan Kuźmiński.

Z kolei o strategicznej roli gazu w rozwoju elektromobilnego transportu przekonywali przedstawiciele Gaz System i PGNiG.

W Kongresie uczestniczył też Bartłomiej Zborek, wiceprezes spółki EC Engineering z Krakowa, która opracowała innowacyjny system szybkiego ładowania baterii przeznaczony dla autobusów.

-"Biorąc pod uwagę obecny stan techniki i ograniczenia po stronie baterii w związku z dużym kosztem zakupu oraz ich masą, szczególnie dla autobusów interesującym rozwiązaniem staja się różnego rodzaju rozwiązania do szybkiego ładowania baterii. Rynek oczekuje rozwiązania które nie zaburzą rozkładu jazdy oraz przepływu pasażerów. Te wymogi może spełnić system szybkiego ładowania, z którego autobus korzysta w trakcie wsiadania i wysiadania pasażerów na przystanku. Właśnie takie założenia przyjęliśmy do opracowania naszego produktu - podsumował Bartłomiej Zborek.Spodobał Ci się ten artykuł? To polub nas na
Sprawdź też:
konferencja
MZA Warszawa
PGNiG
EC Engineering
  • marta – 15.01.2018

    Chcieć to oni mogą, niedługo są wybory i co będzie jak nie wygrają?

  • Kim Ir Sen – 16.01.2018

    Wygrają, wygrają, bo już nie ma z kim przegrać. Opozycja popełniła sepuku. A pojazdy elektryczne, to mrzonka (brak kasy na inwestycje). Morawiecki jak Kim Dzong Un - chce przejść do historii nie bacząc na koszty

Zapraszamy do dyskusji także na naszym profilu ! W jednym miejscu wszystkie środki transportu publicznego!

Dodaj komentarz

Aby móc dodawać komentarze należy się zalogować
Portal TransInfo.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść zamieszczanych komentarzy. Mechanizm komentowania służy merytorycznej dyskusji dotyczącej informacji oraz materiałów umieszczanych w Portalu TransInfo.pl. Pragnąc przestrzegać obowiązującego prawa oraz zachować merytoryczny charakter dyskusji informujemy, że komentarze pozamerytoryczne, obraźliwe, utrzymane w tonie lekceważącym osoby trzecie lub zawierające jednoznaczne oskarżenia wobec tych osób będą usuwane. InfoBus zastrzega również sobie prawo redakcji bądź skrótów pojawiających się na portalu opinii.