TransInfo

InfoBus

InfoRail

InfoTram

InfoBike

InfoAir

InfoShip

Autobusy wrócą do kieleckiego dworca w sierpniu
INFOBUS.PL - Opublikowano: 29.01.2020 12:00:15
Autobusy wrócą do kieleckiego dworca w sierpniu; fot. Bogdan Wenta / FB

28 stycznia miała miejsce konferencja prezydenta Kielc Bogdana Wenty na temat remontu Miejskie Centrum Komunikacyjne w Kielcach.

28 stycznia miała miejsce konferencja prezydenta Kielc Bogdana Wenty na temat remontu Miejskie Centrum Komunikacyjne w Kielcach.

Zgodnie z umowa, pierwsze autobusy odjadą z kieleckiego dworca autobusowego w sierpniu br. Realizująca inwestycję firma Budimex powinna zakończyć prace do 20 czerwca i wszystko wskazuje na to, że ten termin zostanie dotrzymany. Potem będą miały miejsce odbiory techniczne, które potrwają ok. miesiąca.

-"Byliśmy tutaj wiosną ubiegłego roku i widać duży postęp od tego czasu. Pogoda dla budowlańców jest łaskawa, dworzec nabiera pięknego wyglądu - mówił prezydent Kielc Bogdan Wenta. I dodał: - Miejmy nadzieję, że i sąsiedni dworzec kolejowy uda się wyremontować przy wsparciu samorządu województwa oraz spółek PKP i razem będą dobrze służyły komunikacji publicznej.

-"Spodziewamy się uruchomić "spodek" dla pasażerów od sierpnia – powiedziała na konferencji prasowej Barbara Damian, dyrektorka Zarządu Transportu Miejskiego w Kielcach. - Obecnie niektórzy przewoźnicy odjeżdżają z ul. Żytniej albo Mielczarskiego. W efekcie pasażerowie mają trudność w rozeznaniu się po wielu rozsianych w mieście przystankach. Utworzenie jednego centrum znacznie ułatwi im podróżowanie po kraju - mówi Barbara Damian.

Jak dodał Grzegorz Tomporowski, kierownik budowy, zainstalowano już ogrzewanie podłogowe i oświetlenie. Obecnie trwają prace przy suficie o strukturze plastra miodu. Razem z zewnętrznymi okrągłymi świetlikami będzie jednym z elementów charakterystycznych dla kieleckiej budowli.

Centrum komunikacyjne

Z kieleckiego dworca będą odjeżdżać zarówno miejskie autobusy, jak i pojazdy regionalnej i dalekobieżnej komunikacji. Cel jest taki, aby to było prawdziwe Miejskie Centrum Komunikacyjne, skąd można się dostać do każdego punktu w Kielcach, województwie i poza nim.

Oddany do użytku w 1984 r. dworzec autobusowy w Kielcach jest jednym z najbardziej charakterystycznych pod względem architektonicznym budynków w mieście. Zbudowany na planie koła, ma formę rotundy zwieńczonej kopułą ze świetlikami.

Od 2018 roku budynek przechodzi gruntowny remont. Ze starego obiektu zachowała się jedynie metalowa konstrukcja. Jak dotąd zamontowano nowe miedziane zadaszenie, oraz charakterystyczne świetliki. Budynek ma też nową szklaną elewację. Szyby zostały sprowadzone ze Stanów Zjednoczonych i w zależności od natężenia światła będą automatycznie zmieniać swoja barwę. Po przebudowie na dworcu znajdą się ruchome schody, windy, poczekalnia dla pasażerów, przechowalnia bagażu i punkty gastronomiczne. Na antresoli dworca ma pojawić się mediateka.

Modernizacja kieleckiego dworca autobusowego wykonuje firma Budimex, a koszt tej inwestycji to prawie 69 mln zł. (PAP)

Modernizacja dworca będzie kosztować prawie 70 milionów złotych. Nowy "spodek" ma być unowocześnioną wersją projektu z lat 70-tych.


Spodobał Ci się ten artykuł? To polub nas na
Sprawdź też:
dworzec
ZTM Kielce
Zapraszamy do dyskusji także na naszym profilu ! W jednym miejscu wszystkie środki transportu publicznego!

Dodaj komentarz

Aby móc dodawać komentarze należy się zalogować
Portal TransInfo.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść zamieszczanych komentarzy. Mechanizm komentowania służy merytorycznej dyskusji dotyczącej informacji oraz materiałów umieszczanych w Portalu TransInfo.pl. Pragnąc przestrzegać obowiązującego prawa oraz zachować merytoryczny charakter dyskusji informujemy, że komentarze pozamerytoryczne, obraźliwe, utrzymane w tonie lekceważącym osoby trzecie lub zawierające jednoznaczne oskarżenia wobec tych osób będą usuwane. InfoBus zastrzega również sobie prawo redakcji bądź skrótów pojawiających się na portalu opinii.