TransInfo

InfoBus

InfoRail

InfoTram

InfoBike

InfoAir

InfoShip

Autokarowy protest w Gdyni! 65 autobusów na ulicach
InfoBus.pl - Opublikowano: 14.10.2020 17:00:10
Autokarowy protest w Gdyni! 50 autobusów na ulicach; fot. Marcin Mielewski

Pomorscy przewoźnicy autokarowi w środę, 14 października wyjechali na ulice Trójmiasta w ramach protestu.

W środę, 14 października, w Trójmieście odbył się kolejny protest przewoźników autokarowych.

Kierowcy pojazdów przejechali głównymi i najbardziej zatłoczonymi ulicami aglomeracji. W ten sposób chcieli zwrócić uwagę rządu na trudną sytuację, w której się znaleźli.

Protest przewoźników rozpoczął się w środę o godz. 10:00. Z parkingu, obok Centrum Handlowego Riwiera, wyruszyła kolumna około 65 autokarów. Kierowcy przejechali obwodnicą z Gdyni do Gdańska i wracali głównymi ulicami Trójmiasta. Jak podkreślają: są apolityczni i chcą jedynie zarobić na utrzymanie siebie oraz rodzin.

Autokarowy nokaut

-"To nie jest protest tylko po to, aby protestować. Jesteśmy tutaj, bo nic się nie dzieje. Mikro i małe przedsiębiorstwa są w przepaści: zapożyczeni, znokautowani. Oczekiwaliśmy pomocy, a jej nie ma. My chcemy pracować i nigdy nie prosiliśmy rządu o pomoc - Mariusz Wojtowicz z firmy "Maritrans".

Przewoźnicy liczyli na wyrozumiałość ze strony mieszkańców Trójmiasta.

-"Zdajemy sobie sprawę, że tak duża kolumna autokarów na drodze mogła spowodować utrudnienia w ruchu. Tyle tylko, że my już nie mamy wyjścia i musimy coraz głośniej upominać się o swoje. Nasz ostatni protest, zorganizowany 1 lipca tego roku, nie przyniósł żadnych rezultatów. Nadal nie otrzymujemy pomocy adekwatnej do potężnych strat, jakie ponosimy od wielu miesięcy - wyjaśnia Tomasz Rejek, prezes Pomorskiego Stowarzyszenia Przewoźników Drogowych.

Transportowe postulaty

Właściciele firm autokarowych postulują o:

  • zamrożenie spłat leasingów i kredytów,

  • zwolnienia z opłacania składek do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych do momentu wygaśnięcia pandemii (minimum do kwietnia 2021),

  • wypłaty świadczenia postojowego dla samozatrudnionych,

  • dopłat do wynagrodzeń pracowników,

  • subwencję z Polskiego Funduszu Rozwoju.

Stowarzyszenie przewoźników drogowych już trzykrotnie wysyłało do kancelarii premiera pisma z prośbą o pomoc, i o czym pisaliśmy w InfoBusie TUTAJ.

Do tej pory PSPD nie otrzymało odpowiedzi.

-"Prosimy o szybkie i konkretne przystąpienie do działań. Ponowne podjęcie akcji protestacyjnej świadczy tylko o dramatycznej sytuacji, w której znaleźli się przewoźnicy autokarowi i determinacji, z jaką chcą walczyć o przetrwanie swoich firm - napisali w liście do premiera reprezentanci Pomorskiego Stowarzyszenia Przewoźników Drogowych.Spodobał Ci się ten artykuł? To polub nas na
Sprawdź też:
protest
autokar
PSPD