Witamy na stronie Transinfo.pl Nie widzisz tego artykułu, bo blokujesz reklamy, korzystając z Adblocka. Oto co możesz zrobić: Wypróbuj subskrypcję TransInfo.pl (już od 15 zł za rok), która ograniczy Ci reklamy i nie zobaczysz tego komunikatu Już subskrybujesz TransInfo.pl? Zaloguj się

Bezpieczny autokar – bezpieczne wakacje 2019 [FILM]

infobus
24.06.2019 07:00
0 Komentarzy

-„W całej Polsce na głównych szlakach drogowych rozpoczęłasię weryfikacja stanu technicznego autokarów w związku z wyjazdami wakacyjnymi– poinformował w sobotę minister infrastruktury Andrzej Adamczyk, podczaskonferencji prasowej na punkcie kontrolnym Inspekcji Transportu Drogowego wGłogoczowie koło „Zakopianki.

22 czerwca Inspekcja Transportu Drogowego zaczęła wzmożonekontrole stanu technicznego autobusów, czasu pracy i trzeźwość kierowców wramach cyklicznej akcji „Bezpieczny autokar”. Do weryfikacji stanupojazdów wykorzystywane są m.in. mobilne stacje kontroli, z których jednapracuje na parkingu przy Zakopiance w Głogoczowie k. Krakowa.

W trakcie ubiegłorocznych wakacji inspektorzy ITDskontrolowali 1670 autokarów. Zatrzymano 71 dowodów rejestracyjnych (4,3%), wtym w 17 przypadkach (1%), ze względu na fatalny i zagrażający bezpieczeństwupasażerów stan techniczny pojazdów, konieczne było również wydanie zakazówdalszej jazdy. W 465 (28%) przypadkach czynności zakończono nałożeniem mandatówkarnych. Inspektorzy udaremnili dalszą jazdę dwóm kierowcom autokarów będącympod wpływem alkoholu.

Rusza akcja

-„Z początkiem wakacji Inspekcja Transportu Drogowego isłużby podległe Ministerstwu Infrastruktury podejmują wszelkie działania, abypodróż na wczasy była bezpieczna. Dzięki temu, że kierowcy i przewoźnicyspełniają wszelkie normy, są wypoczęci, są trzeźwi, bo nie tylko trzeźwość, alei zmęczenie ma wpływ na bezpieczeństwo jazdy, wakacyjne wyjazdy są bezpieczne.W ubiegłym roku w okresie wakacyjnym skontrolowano blisko 1700 autokarów. Każdyprzedsiębiorca może być niemal pewien, że jego kierowca i jego autokar zostanąskontrolowane również w tym roku – podkreślił Andrzej Adamczyk, MinisterInfrastruktury.

Punkt kontrolny Inspekcji Transportu Drogowego w Głogoczowiekoło „Zakopianki” – to jeden z wielu na terenie całego kraju, w któryminspektorzy sprawdzają autokary wycieczkowe. Od wczesnych godzin rannychinspektorzy prowadzili tu kompleksowe kontrole stanu technicznego pojazdów,uprawnień kierowców i przewoźników, czasu pracy kierujących i ich trzeźwości.

Pierwsze kontrole autokarów przeprowadzone w Głogoczowie niebudziły zastrzeżeń.

-„Z informacji inspektorów wynika, że autokar jest wznakomitym stanie technicznym, pasażerowie są bezpieczni, rodzice mogą byćspokojni o podróż swoich dzieci – gratulował kierowcom Minister InfrastrukturyAndrzej Adamczyk, wręczając kierującym pamiątkowe maskotki, a podróżującymautokarami dzieciom elementy odblaskowe.

W czasie kontroli autokarów na dzieci czekały zabawyedukacyjne w specjalnie przygotowanym przez ITD punkcie.

Sprzęt w akcji

W akcji „Bezpieczny autokar” wykorzystywane są m.in. mobilnestacje diagnostyczne. Inspekcja dysponuje trzema stacjami, które pomagająinspektorom w walce z niesprawnymi, niebezpiecznymi i zatruwającymi środowiskonaturalne pojazdami.

Na wyposażeniu najnowocześniejszej stacji, z wykorzystaniemktórej prowadzono kontrole w Głogoczowie, znajdują się m.in. analizator spalin,dymomierz, szarpaki hydrauliczne, system rolek. W pojeździe kontrolowanym wmobilnej stacji diagnostycznej sprawdzany jest m.in. układ kierowniczy ihamulcowy, a dzięki zastosowaniu tzw. szarpaków hydraulicznych weryfikowanyjest stan zawieszenia auta. Jest ona zautomatyzowana i ma niezależne źródłozasilania. Dzięki specjalnej konstrukcji może zostać rozstawiona w ciągukilkunastu minut w punktach kontrolnych na niewielkiej powierzchni.

– Praktycznie ze 100% pewnością weryfikuje stan technicznypojazdu. Od 2011 r. z wykorzystaniem tego typu stacji skontrolowaliśmy 8700pojazdów. Niestety w 40% ze względu na zły stan techniczny pojazdówzatrzymywane były dowody rejestracyjne. Skuteczność stacji jest wyższa niż wtrakcie zwykłych kontroli. Planujemy zakupić 16 dodatkowych mobilnych stacjikontrolnych, które trafią do wszystkich województw – podkreślił Alvin Gajadhur,Główny Inspektor Transportu Drogowego.

Inspektorzy, w trakcie kontroli, wykorzystują równieżspecjalistyczne zestawy kontrolne, które zwiększają m.in. wykrywalność urządzeńsłużących do fałszowania zapisów tachografów.

{https://www.youtube.com/watch?v=JFvJPlDA1NY}

Poproś o pomoc

Kontrole autokarów prowadzone są w miarę możliwości równieżna wniosek rodziców i opiekunów wycieczek. Wystarczy skontaktować się zwłaściwym miejscowo wojewódzkim inspektoratem transportu drogowego. Zainteresowanieakcją „Bezpieczny autokar” jest coraz większe. Ze względu na to, że rośnieliczba kontroli realizowanych na wniosek rodziców i opiekunów, warto zgłosićkonieczność ich przeprowadzenia z kilkudniowym wyprzedzeniem (daneposzczególnych WITD znajdują się na stronie internetowej https://gitd.gov.pl/kontakt/witd/).

Inspektorzy przeprowadzą kontrolę w miejscu wyjazdu autokaru lub wskażąspecjalnie przygotowany punkt kontrolny, do którego należy skierować autokarprzed wyjazdem.

ITD przypomina

  • Zgłoszenie chęci przeprowadzenia kontroli powinno nastąpićna kilka dni przed wyjazdem. Zgłoszeniemoże być przekazane telefoniczne lub drogą e-mail. Należy skontaktować się z właściwym miejscowo wojewódzkim inspektoratem transportudrogowego

  • Podróż powinna być zaplanowana z uwzględnieniem czasuniezbędnego do przeprowadzenia kontroli, czasu pracy kierowcy, postojów.

  • Czas pracy kierowcy –po każdych 4,5 godz. jazdy kierowcapowinien zrobić minimum 45-minutową przerwę. Limit dziennej jazdy to 9 godz.,może zostać wydłużony do 10 godz., nie częściej niż dwa razy w tygodniu.

  • Autokar, którym podróżują dzieci i młodzieży w wieku do lat18, powinien być prawidłowo oznakowany poprzez umieszczenie z przodu i z tyłupojazdu tablic barwy żółtej z czarnym symbolem dzieci.

  • Pasy bezpieczeństwa – zarówno kierowca, jaki pasażerowiepowinni mieć pasy zapięte, jeśli autokar jest w nie wyposażony.

  • Przejścia w autokarze muszą być wolne, korzystanie z nichnie może być utrudnione np. poprzez pozostawione bagaże.

  • Pasażerowie powinni przestrzegać podstawowych zasad podczasjazdy: niebezpieczne jest np. chodzenie po autokarze w trakcie jazdy, opieraniesię o drzwi, głośne zachowanie, które może dekoncentrować kierowcę.

  • Należy zachować ostrożność w trakcie postojów – nie należywychodzić lub wchodzić do autokaru od strony jezdni, ani też wychodzić najezdnię spoza pojazdu. Postoje powinny odbywać się w miejscach do tegoprzeznaczonych.

Komentarze