TransInfo

InfoBus

InfoRail

InfoTram

InfoBike

InfoAir

InfoShip

Bezpieczny Autokar trwa. Kolejne kontrole autobusów
KONTROLA, ITD, DOLNOŚLĄSKIE InfoBus.pl - Opublikowano: 14.02.2020 13:00:40
Bezpieczny Autokar trwa. Kolejne kontrole autobusów ; fot. ITD Wrocław

Inspektorzy cały czas podejmują działania kontrolne w ramach akcji "Bezpieczny autokar - ferie 2020".

Inspektorzy cały czas podejmują działania kontrolne w ramach akcji "Bezpieczny autokar - ferie 2020".

Ze Szklarskiej Poręby do Olsztyna

25 stycznia inspektorzy z jeleniogórskiego oddziału Wojewódzkiego Inspektoratu Transportu Drogowego we Wrocławiu prowadząc rutynowe kontrole związane z akcją "Bezpieczny autokar – ferie 2020" zatrzymali do kontroli autokar jadący ze Szklarskiej Poręby do Olsztyna. W trakcie kontroli okazało się, że autokar przewożący zorganizowaną grupę dzieci wracającą z ferii w Szklarskiej Porębie, nie posiada ważnych badań technicznych pojazdu.

Nie było to jedyne naruszenie stwierdzone podczas kontroli - kierowca nie oznaczył autokaru tablicą "dzieci" z przodu i z tyłu pojazdu, oraz poruszał się z prędkością 93 km/h przy ograniczeniu do 70 km/h. Z powodu stwierdzonych nieprawidłowości zatrzymano dowód rejestracyjny autokaru, a kierowcy zakazano dalszej jazdy. Wobec przewoźnika toczy się postępowanie administracyjne, a kierowcę ukarano mandatami karnymi. Na miejsce kontroli przedsiębiorca podstawił zastępczy, sprawny autobus, którym dzieci dalej kontynuowały podróż do Olsztyna.

Z Legnicy do Opola

Niesprawny układ hamulcowy i wycieki płynów eksploatacyjnych ujawniono w autokarze, który miał przewieźć młodzież na rozgrywki sportowe z Legnicy do Opola. Pojazd skontrolował i wycofał z ruchu patrol dolnośląskiej Inspekcji Transportu Drogowego.

Kontrola stanu technicznego wykazała następujące usterki: Układ hamulcowy pojazdu był nieszczelny - siłownik hamulcowy lewego koła przedniej osi, felga oraz opona były zanieczyszczone wyciekającym płynem hamulcowym. Ślady wycieku pozwalały przypuszczać, że awaria trwała dłuższy czas. Inspektorzy zauważyli również wycieki oleju z silnika pojazdu.

Autobus nie został dopuszczony do dalszej jazdy. Kierowcę ukarano mandatem za stwierdzone nieprawidłowości i zatrzymano dowód rejestracyjny pojazdu do momentu naprawy usterek.

Na miejsce kontroli ITD przewoźnik podstawił zastępczy autokar. Tym razem inspektorzy nie mieli najmniejszych zastrzeżeń do jego stanu technicznego. Ale kierowca nie zauważył, że zegar tachografu był przestawiony w stosunku do rzeczywistego o ponad dwie godziny. Mógł więc ruszyć w trasę po dokonaniu wymaganej korekty.

Powyższe przykłady pokazują, że rutynowe kontrole Inspekcji Transportu Drogowego skutecznie wpływają na poprawę bezpieczeństwa przewozu dzieci. I cały czas są konieczne.


Spodobał Ci się ten artykuł? To polub nas na
Sprawdź też: