TransInfo

InfoBus

InfoRail

InfoTram

InfoBike

InfoAir

InfoShip

Bielany zamykają pierwszego Kangura. 3:1 dla Solarisa
InfoBus.pl - Opublikowano: 21.10.2020 09:00:58
Bielany zamykają pierwszego Kangura. 3:1 dla Solarisa ; fot. UG Bielany

Bielany ze szkolnym autobusem elektrycznym. Od Solarisa

12 października miało miejsce podpisanie umowy na zakup szkolnego autobusu elektrycznego podpisana przez Gminę Bielany.

Mazowieckie Bielany podpisały 12 października umowę z firmą Solaris Bus & Coach na dostawę nowego elektrycznego autobusu szkolnego. Wartość umowy to kwota 2.702.310,00 zł brutto. Aż 90% wartości tej kwoty to dotacja otrzymana z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w ramach programu Kangur 1.0. "Bezpieczna i ekologiczna droga do szkoły.

Elektryczne Bielany

-"Zgodnie z deklaracją producenta nowy elektryk po drogach naszej gminy będzie jeździł już z początkiem 2021 r. Jego podstawowym zadaniem będzie dowożenie dzieci do Zespołu Oświatowego im św. Królowej Jadwigi w Bielanach Jarosławach. Pojazd będzie miał 41 miejsc siedzących i 10 miejsc stojących, przystosowany będzie do przewozu osób niepełnosprawnych. Tak jak jego wysłużony poprzednik będzie koloru pomarańczowego – powiedział wójt Zbigniew Woźniak.

Gmina czekamy z niecierpliwością na nowy autobus szkolny z napędem elektrycznym. Tylko cztery gminy w Polsce będą miały tak nowoczesny tabor.

-"Gratulujemy Bielanom skorzystania z programu Kangur. To jedna z czterech gmin w Polsce, która będzie posiadać bateryjne autobusy szkolne. Transport elektrobusem będzie na pewno bardziej ekologiczny i ekonomiczny niż dotychczasowym taborem, a dla dzieci zapowiada się niezła frajda – dodał Rafał Zajas, dyrektorem sprzedaży Region Południe w Solaris Bus & Coach.

Cztery gminy

Umowa z Bielanami tym samym zamyka pierwszy, pilotażowy program zakupu elektrycznych autobusów szkolnych przez polskie gminy. W jego ramach pierwsze w Polsce autobusy szkolne z napędem elektrycznym zakupiły gminy:

  • łódzki Godzianów model Solaris Urbino 12 electric + ładowarka za sumę, 2.517.195 PLN brutto;

  • małopolski Gręboszów model Solaris Urbino 12 electric + ładowarka za sumę 2.444.010 PLN brutto;

  • mazowieckie Bielany model Solaris Urbino 12 electric + ładowarka za sumę 2.702.310,00 PLN brutto;

  • i małopolska Bobowa, która jako jedyna postawiła na klasę MIDI i chińskiego producenta Yutong, którego w Polsce reprezentuje firma BusNex. Gmina odbierze model E8 z ładowarką w cenie 1.963.029,57 PLN brutto.

Na koniec przypomnijmy, że "Kangur – Bezpieczna i ekologiczna droga do szkoły" to projekt Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (NFOŚiGW), w ramach którego miejscowości w Polsce otrzymują dofinansowanie zakupu bateryjnych autobusów szkolnych. W ramach Kangura 1.0 zakupione zostaną 4 elektrobusy, a w ramach kolejnej edycji - Kangura 2.0 - już 44! O najnowszej edycji programu pisaliśmy w InfoBusie m.in. TUTAJSpodobał Ci się ten artykuł? To polub nas na
Sprawdź też:
umowa
elektrobus
gimbus
Kangur
Bielany
Solaris