TransInfo

InfoBus

InfoRail

InfoTram

InfoBike

InfoAir

InfoShip

Błąd biletowego systemu uziemił nowe autobusy KLA
InfoBus.pl - Opublikowano: 18.07.2017 13:43:25

Najnowsze autobusy miały wyjechać 1 lipca, ale na ulicach miasta pojawią się dopiero w najbliższą środę.

Jak informuje portal faktykaliskie.pl - najnowsze autobusy KLA miały wyjechać 1 lipca, ale na ulicach miasta pojawią się dopiero w najbliższą środę. Najnowszy nabytek Kaliskich Linii Autobusowych miał błąd jednego z systemów, który mógłby powodować np. złe naliczanie opłat za przejazd. Żeby usunąć nieprawidłowości konieczna była wizyta przedstawicieli firmy MT TEST ze Słowacji, która produkuje urządzenia montowane w Solarisach.

Jeszcze na kilka dni przed planowanym terminem autobusy były prezentowane na Głównym Rynku. Mogli je zobaczyć kaliszanie i radni w przerwie ostatnich przed wakacjami obrad. Wtedy Mariusz Wdowczyk, prezes Kaliskiego Przedsiębiorstwa Transportowego zapewniał, że nowoczesne Solarisy będą wozić mieszkańców już od 1 lipca. Jednak pojazdy nie pojawiły się na ulicach. A wszystko przez złą konfigurację jednego z systemów. - Autobus to jest produkt. Wyjeżdża z fabryki, ale jest w nim tyle systemów informatycznych, kilka komputerów: dla systemu kierującego GPS, monitoringu, sprzedaży biletów, do obsługi kasowników – mówi Piotr Bewziuk z KLA. - Autobus dostaliśmy z fabryki w stanie przygotowanym do jazdy, a na warunki kaliskie chcieliśmy to zaadaptować. A ponieważ chcieliśmy, żeby ten system w Kaliszu był najnowocześniejszy, musieliśmy podjąć prace, by był spójny z naszym systemem, który do tej pory funkcjonował, a który kupiliśmy w 2000 roku, a aktualizowaliśmy w 2010 roku. Musiało to potrwać.

Czy przed zapowiedziami, że autobusy wyjadą 1 lipca na ulice przewoźnik wiedział, że mogą być problemy z kasownikami? Odpowiedzi są lakoniczne. Gdyby pojazdy pojawiły się na ulicach mogłyby źle naliczać opłaty za przejazdy. - Istniało zagrożenie, że nie zmieni się np. taryfa, autobus wyjedzie za miasto, a GPS będzie wskazywać, że nadal jest na terenie Kalisza – wyjaśnia Mariusz Wdowczyk, prezes KPT.

Konfiguracja systemu trwała trzy tygodnie. Początkowo miała się odbyć zdalnie przez Internet, ale problemy z zestawieniem łączności ze słowacka firmą spowodowały, że jej przedstawiciele musieli pojawić się w Kaliszu. Prace trwały cały weekend.

W środę, gdy Mariusz Wdowczyk oficjalnie pożegna się z funkcją prezesa KPT, autobusy mają wyjechać na ulice.


WIĘCEJ
Sprawdź też:
KLA Kalisz

Dodaj komentarz

Aby móc dodawać komentarze należy się zalogować
Portal TransInfo.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść zamieszczanych komentarzy. Mechanizm komentowania służy merytorycznej dyskusji dotyczącej informacji oraz materiałów umieszczanych w Portalu TransInfo.pl. Pragnąc przestrzegać obowiązującego prawa oraz zachować merytoryczny charakter dyskusji informujemy, że komentarze pozamerytoryczne, obraźliwe, utrzymane w tonie lekceważącym osoby trzecie lub zawierające jednoznaczne oskarżenia wobec tych osób będą usuwane. InfoBus zastrzega również sobie prawo redakcji bądź skrótów pojawiających się na portalu opinii.