TransInfo

InfoBus

InfoRail

InfoTram

InfoBike

InfoAir

InfoShip

Bolesławiec z kasą na autobusy. I sprawą w KIO [FILM]
InfoBus.pl - Opublikowano: 09.05.2017 18:12:12 5 komentarzy
Bolesławiec z kasą na autobusy. I sprawą w KIO [FILM]

Dolnośląski przewoźnik otrzymał unijne dofinansowanie na zakup 13 autobusów miejskich klasy MIDI. Wcześniej Bolesławiec ogłosił przetarg na ich zakup, który teraz został oprotestowany w KIO przez Ursusa. Poszło o …

9 maja 2017 r. dolnośląski przewoźnik otrzymał unijne dofinansowanie na zakup 13  autobusów miejskich klasy MIDI. Wcześniej Bolesławiec ogłosił przetarg na ich zakup, który teraz został oprotestowany w KIO przez Ursusa. Poszło o … sztywną belkę.

Ursus chcąc otrzymać dodatkowe punkty w przetargu w zakresie oceny technicznej podał w swojej ofercie, że midibus City Smile 10LF dysponuje zależnym zawieszeniem osi przedniej. Komisja przetargowa to zakwestionowała i zażądała homologacji na pojazd z tym rozwiązaniem, której Ursus nie ma. Tym sam lubelski producent stracił cenne punkty i aktualnie minimalnie  przegrywa z ofertą Solarisa. Dlatego firma skierowała sprawę "sztywnej belki" do KIO. Jutro ma zapaść wyrok w tej sprawie. Na końcu artykułu przypominamy przetargowe kulisy.

Unia wspiera

Niezależnie od sprawy w KIO, 9 maja prezydent miasta Piotr Roman i marszałek dolnośląski Cezary Przybylski podpisali umowę na dofinansowanie z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Dolnośląskiego 2014 - 2020 projektu pn. "Zakup niskoemisyjnego taboru autobusowego na potrzeby komunikacji miejskiej w Bolesławcu". Na realizację zadania zaplanowano ponad 12 mln zł, a zgodnie z umową samorząd miasta otrzyma dofinansowanie w wysokości ponad 8,8 mln zł.

Projekt obejmuje zakup 13 fabrycznie nowych autobusów niskopodłogowych, spełniających normę emisji spalin Euro 6. Autobusy mają być w pełni dostosowane do potrzeb osób niepełnosprawnych i posiadać wydzielone miejsce do przewozu roweru. Przewidziana liczba pasażerów wynosi minimum 77 osób.

-"Cieszymy się, że nasze województwo wysoko oceniło projekt zakupu niskoemisyjnych autobusów. Chcemy, żeby bolesławianie oddychali czystym powietrzem, zakup autobusów spełniających normę emisji spalin Euro 6 przyczyni się do ograniczenia tzw. niskiej emisji w mieście" powiedział cytowany w komunikacie prezydent miasta Piotr Roman.

Rzecznik podała, że w poprzednich latach kupiono już do taboru MZK 7 ekologicznych pojazdów, spełniających normy niskiej emisji zanieczyszczeń. W komunikacyjnym szczycie na trasach jeździ w Bolesławcu 20 pojazdów. Rocznie pojazdy MZK pokonują ponad milion kilometrów.(PAP)

Ursus vs Solaris

7 marca MZK Bolesławiec otworzył dwie oferty w przetargu na zakup 13 niskopodłogowych autobusów klasy MIDI, gdzie Solaris ponownie zmierzył się z Ursusem. Obie oferty, i Solarisa, i Ursusa, zmieściły się w budżecie zamawiającego, czyli nie przekroczyły sumy 10 400 000 PLN netto, co w przeliczeniu na jeden autobus daje równą kwotę 800 000 PLN netto.

• Ursus zaproponował za 13 szt. City Smile 10 LF cenę 12 128 415 PLN brutto / 9 860 500 PLN netto, co daje jednostkową cenę netto na poziomie 758 500 PLN netto;

• Solaris z kolei zaoferował za 13 szt. Urbino 10 III generacji kwotę 12 792 000 PLN brutto / 10 400 000 PLN netto, co daje jednostkową cenę netto na poziomie 800 000 PLN netto, czyli dokładnie tyle ile zamawiający przeznaczył na sfinansowanie zamówienia.

O dalszych szczegółach pisaliśmy w InfoBusie TUTAJ, natomiast teraz czekamy na decyzję KIO. Jeżeli Izba uzna argumenty Ursusa będziemy mieli pierwszy City Smile w Bolesławcu, z kolei jeżeli odrzuci – do dolnośląskiego miasta przyjadą kolejne Solarisy.

Ostatnie zakupy

I na koniec zakupowa historia MZK. W 2016 r. Miejski Zakład Komunikacji w Bolesławcu wzbogacił się o nowy autobus klasy MIDI - niskowejsciowy model Solaris Urbino 8,9 LE Euro 6. Wcześniej - w 2011 roku - przewoźnik zakupił 7 szt. fabrycznie nowych, unijnych Urbino 8,6.

W międzyczasie tabor przewoźnika powiększył się o pojazdy używane w tym m.in. 3 sztuki marki Neoplan typ 4409, zakupione w 2013 i 2014 roku oraz trzy międzymiastowe autobusy marek Renault i Setra.

Do niedawna MZK eksploatowało sporą ilość Autosanów typu H9-35 i A1010M, po których obecnie (za sprawą ostatnich zakupów) nie ma śladu. Tabor MZK Bolesławiec składa się obecnie z 26 autobusów miejskich, w tym 2 szt. Jelcz M101I, 6 szt. Jelcz M081MB, 5 szt. Stario 815, 1 szt. Setra S315 NF, 7 szt. Solaris U8,6, 1 szt. Tracer, 3 szt. Neoplan N4409 i 1 Solaris U8,9LE. Wszystkie autobusy miejskie przewoźnika są przystosowane do przewozu osób niepełnosprawnych.


Spodobał Ci się ten artykuł? To polub nas na
Sprawdź też:
MZK Bolesławiec
Solaris
Ursus
przetarg
  • X – 09.05.2017

    Pospawają do kupy przednią oś i będzie SZTYWNA .

  • zibi – 10.05.2017

    Liczy się oferta na papierze i basta i żadne KIO nie jest władne zmian oferty,jeszcze są sądy.

  • autor – 11.05.2017

    jezeli wymogi nie są spełnione /sztywna belka/ to jaki gro jakieś kio żenada.

Zapraszamy do dyskusji także na naszym profilu ! W jednym miejscu wszystkie środki transportu publicznego!

Dodaj komentarz

Aby móc dodawać komentarze należy się zalogować
Portal TransInfo.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść zamieszczanych komentarzy. Mechanizm komentowania służy merytorycznej dyskusji dotyczącej informacji oraz materiałów umieszczanych w Portalu TransInfo.pl. Pragnąc przestrzegać obowiązującego prawa oraz zachować merytoryczny charakter dyskusji informujemy, że komentarze pozamerytoryczne, obraźliwe, utrzymane w tonie lekceważącym osoby trzecie lub zawierające jednoznaczne oskarżenia wobec tych osób będą usuwane. InfoBus zastrzega również sobie prawo redakcji bądź skrótów pojawiających się na portalu opinii.