TransInfo

InfoBus

InfoRail

InfoTram

InfoBike

InfoAir

InfoShip

Bolesławiec z kasą na autobusy. I sprawą w KIO [FILM]
InfoBus.pl - Opublikowano: 09.05.2017 18:12:12 5 komentarzy
Bolesławiec z kasą na autobusy. I sprawą w KIO [FILM]

9 maja 2017 r. dolnośląski przewoźnik otrzymał unijne dofinansowanie na zakup 13  autobusów miejskich klasy MIDI. Wcześniej Bolesławiec ogłosił przetarg na ich zakup, który teraz został oprotestowany w KIO przez Ursusa. Poszło o … sztywną belkę.

Ursus chcąc otrzymać dodatkowe punkty w przetargu w zakresie oceny technicznej podał w swojej ofercie, że midibus City Smile 10LF dysponuje zależnym zawieszeniem osi przedniej. Komisja przetargowa to zakwestionowała i zażądała homologacji na pojazd z tym rozwiązaniem, której Ursus nie ma. Tym sam lubelski producent stracił cenne punkty i aktualnie minimalnie  przegrywa z ofertą Solarisa. Dlatego firma skierowała sprawę "sztywnej belki" do KIO. Jutro ma zapaść wyrok w tej sprawie. Na końcu artykułu przypominamy przetargowe kulisy.

Unia wspiera

Niezależnie od sprawy w KIO, 9 maja prezydent miasta Piotr Roman i marszałek dolnośląski Cezary Przybylski podpisali umowę na dofinansowanie z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Dolnośląskiego 2014 - 2020 projektu pn. "Zakup niskoemisyjnego taboru autobusowego na potrzeby komunikacji miejskiej w Bolesławcu". Na realizację zadania zaplanowano ponad 12 mln zł, a zgodnie z umową samorząd miasta otrzyma dofinansowanie w wysokości ponad 8,8 mln zł.

Projekt obejmuje zakup 13 fabrycznie nowych autobusów niskopodłogowych, spełniających normę emisji spalin Euro 6. Autobusy mają być w pełni dostosowane do potrzeb osób niepełnosprawnych i posiadać wydzielone miejsce do przewozu roweru. Przewidziana liczba pasażerów wynosi minimum 77 osób.

-"Cieszymy się, że nasze województwo wysoko oceniło projekt zakupu niskoemisyjnych autobusów. Chcemy, żeby bolesławianie oddychali czystym powietrzem, zakup autobusów spełniających normę emisji spalin Euro 6 przyczyni się do ograniczenia tzw. niskiej emisji w mieście" powiedział cytowany w komunikacie prezydent miasta Piotr Roman.

Rzecznik podała, że w poprzednich latach kupiono już do taboru MZK 7 ekologicznych pojazdów, spełniających normy niskiej emisji zanieczyszczeń. W komunikacyjnym szczycie na trasach jeździ w Bolesławcu 20 pojazdów. Rocznie pojazdy MZK pokonują ponad milion kilometrów.(PAP)

Ursus vs Solaris

7 marca MZK Bolesławiec otworzył dwie oferty w przetargu na zakup 13 niskopodłogowych autobusów klasy MIDI, gdzie Solaris ponownie zmierzył się z Ursusem. Obie oferty, i Solarisa, i Ursusa, zmieściły się w budżecie zamawiającego, czyli nie przekroczyły sumy 10 400 000 PLN netto, co w przeliczeniu na jeden autobus daje równą kwotę 800 000 PLN netto.

• Ursus zaproponował za 13 szt. City Smile 10 LF cenę 12 128 415 PLN brutto / 9 860 500 PLN netto, co daje jednostkową cenę netto na poziomie 758 500 PLN netto;

• Solaris z kolei zaoferował za 13 szt. Urbino 10 III generacji kwotę 12 792 000 PLN brutto / 10 400 000 PLN netto, co daje jednostkową cenę netto na poziomie 800 000 PLN netto, czyli dokładnie tyle ile zamawiający przeznaczył na sfinansowanie zamówienia.

O dalszych szczegółach pisaliśmy w InfoBusie TUTAJ, natomiast teraz czekamy na decyzję KIO. Jeżeli Izba uzna argumenty Ursusa będziemy mieli pierwszy City Smile w Bolesławcu, z kolei jeżeli odrzuci – do dolnośląskiego miasta przyjadą kolejne Solarisy.

Ostatnie zakupy

I na koniec zakupowa historia MZK. W 2016 r. Miejski Zakład Komunikacji w Bolesławcu wzbogacił się o nowy autobus klasy MIDI - niskowejsciowy model Solaris Urbino 8,9 LE Euro 6. Wcześniej - w 2011 roku - przewoźnik zakupił 7 szt. fabrycznie nowych, unijnych Urbino 8,6.

W międzyczasie tabor przewoźnika powiększył się o pojazdy używane w tym m.in. 3 sztuki marki Neoplan typ 4409, zakupione w 2013 i 2014 roku oraz trzy międzymiastowe autobusy marek Renault i Setra.

Do niedawna MZK eksploatowało sporą ilość Autosanów typu H9-35 i A1010M, po których obecnie (za sprawą ostatnich zakupów) nie ma śladu. Tabor MZK Bolesławiec składa się obecnie z 26 autobusów miejskich, w tym 2 szt. Jelcz M101I, 6 szt. Jelcz M081MB, 5 szt. Stario 815, 1 szt. Setra S315 NF, 7 szt. Solaris U8,6, 1 szt. Tracer, 3 szt. Neoplan N4409 i 1 Solaris U8,9LE. Wszystkie autobusy miejskie przewoźnika są przystosowane do przewozu osób niepełnosprawnych.


Sprawdź też:
MZK Bolesławiec
Solaris
Ursus
przetarg
 • X – 09.05.2017

  Pospawają do kupy przednią oś i będzie SZTYWNA .

 • zibi – 10.05.2017

  Liczy się oferta na papierze i basta i żadne KIO nie jest władne zmian oferty,jeszcze są sądy.

 • autor – 11.05.2017

  jezeli wymogi nie są spełnione /sztywna belka/ to jaki gro jakieś kio żenada.

 • autor – 11.05.2017

  jezeli wymogi nie są spełnione /sztywna belka/ to jaki gro jakieś kio żenada.

 • autor – 11.05.2017

  jezeli wymogi nie są spełnione /sztywna belka/ to jaki gro jakieś kio żenada.

Dodaj komentarz

Portal TransInfo.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść zamieszczanych komentarzy. Mechanizm komentowania służy merytorycznej dyskusji dotyczącej informacji oraz materiałów umieszczanych w Portalu TransInfo.pl. Pragnąc przestrzegać obowiązującego prawa oraz zachować merytoryczny charakter dyskusji informujemy, że komentarze pozamerytoryczne, obraźliwe, utrzymane w tonie lekceważącym osoby trzecie lub zawierające jednoznaczne oskarżenia wobec tych osób będą usuwane. InfoBus zastrzega również sobie prawo redakcji bądź skrótów pojawiających się na portalu opinii.