TransInfo

InfoBus

InfoRail

InfoTram

InfoBike

InfoAir

InfoShip

Bratysława kupuje autobusy przez aukcję zamkniętą
- Opublikowano: 09.10.2019 11:00:13
Bratysława kupuje autobusy przez aukcję zamkniętą

DPB chce stać się wzorem dla wszystkich pomiotów kupujących nowe autobusy w ramach przetargów publicznych. Firma stawia teraz na transparentność i otwartość.

Nowe kierownictwo DPB chce stać się wzorem dla wszystkich pomiotów kupujących nowe autobusy w ramach przetargów publicznych. Firma stawia teraz na transparentność i otwartość.

O najnowszym przetargu Bratysławy na zakup do 85 autobusów pisaliśmy w InfoBusie TUTAJ

Transparentność i otwartość

Najnowsze zamówienie to jeden z największych i najważniejszych przetargów w historii transportu publicznego w Bratysławie. Teraz słowacki przewoźnik poinformował, że przedłuży termin składania ofert aż do 8 listopada, aby zyskać jak największą liczbę ofert. Czego się nie robi dla ... niskiej ceny. O wiele ciekawsze jest jednak nowa metoda wyboru zwycięzców.

DPB postanowiło nie korzystać z klasycznej e-aukcji, ale wprowadzić e-aukcję z licytacją zamkniętą. Działa to tak, że oferenci nie wiedzą, czy ich konkurenci wzięli udział w konkursie, i mają termin, w którym muszą złożyć ofertę. Po tym okresie nie mogą już zmieniać swojej oferty. Dopiero po upływie terminu dowiedzą się, czy tylko sami uczestniczyli w zamówieniach publicznych, a jeśli nie, jakie były ceny innych podmiotów.

Same zalety

-"Uważamy, że ten sposób konkurencji - co potwierdzają liczne badania - znacząco zmienia motywację firm i oznacza korzystniejszy zakup dla klienta - informuje Martin Žarnovický z marketingu DPB i tłumaczy: -"Podczas klasycznej aukcji elektronicznej firma często składa ofertę z maksymalną ceną. Następnie inni licytujący mają możliwość zbicia tej ceny i tym samym konkurowania ze sobą. Problem pojawia się jednak w przypadku, gdy tylko jeden oferent bierze udział w konkursie. Wówczas oferta maksymalna, staje się również ofertą ostateczną. A my chcemy tego uniknąć. Na wybranej przez nas aukcji z licytacją zamkniętą, firma nie wie, czy w chwili licytacji jest sama, czy nie, co oznacza, że ​​musi przedstawić cenę odpowiadającą jej faktycznym kosztom i rozsądnemu zyskowi. W przeciwnym razie grozi jej porażka. Dlatego uważamy tę procedurę za najbardziej przejrzystą i z punktu widzenia instytucji zamawiającej, najbardziej opłacalną."

85 autobusów

DPB chce znacznie poprawić jakość transportu publicznego w stolicy Słowacji, dlatego chce kupić do 85 nowych autobusów, a tym:

 • 81 autobusów przegubowych o pojemności co najmniej 125 pasażerów.

 • 4 autobusy klasy MINI, które będą jeździć na stromych i wąskich uliczkach Kramáre i Slavin.

Wszystkie pojazdy będą miały mocną klimatyzację, gdzie wydajność chłodnicza agregatu ma wynosić co najmniej 54 kW. Do tego automatyczna fotokomórka zamknie drzwi zapobiegnie ucieczce zimnego powietrza. Pasażerowie będą mieli m.in. dostęp do Wi-Fi, ładowarek USB. Wszystkie pojazdy będą monitorowane i spełniać normy Euro 6.

Pierwsze z nowych autobusów zacznie operować w Bratysławie w przyszłym roku.


Spodobał Ci się ten artykuł? To polub nas na
Sprawdź też:
przetarg
Słowacja
 • Radosław Cudzich – 09.10.2019

  Ale czym to się niby różni od klasycznego przetargu w Polsce? :) Też nie wiadomo czy inni złożyli ofertę i czy są najtańsi do czasu otwarcia ofert.

 • Łukasz Kalociński – 09.10.2019

  Chyba lepszym byłby przetarg wieloetapowy, ale też przy tak dużym zamówieniu jest bardzo małe ryzyko, że wystartuje tylko 1 oferent.

 • Wojciech Liberda – 09.10.2019

  Aukcje elektroniczne są i beda przyszłością...

Dyskutuj pod tym artykułem bezpośrednio na !