TransInfo

InfoBus

InfoRail

InfoTram

InfoBike

InfoAir

InfoShip

Bratysława wydała książkę o swoich trolejbusach
InfoBus.pl - Opublikowano: 08.12.2019 15:00:12
Bratysława wydała książkę o swoich trolejbusach

Stolica Słowacji była jednym z pionierów rozwoju trolejbusowych linii w Europie. Pierwsze pojazdy zaczęły jeździć ponad 110 lat temu i były prawie całe z … drewna.

Stolica Słowacji była jednym z pionierów rozwoju trolejbusowych linii w Europie. Pierwsze pojazdy zaczęły jeździć ponad 110 lat temu i były prawie całe z … drewna.

O tym wszystkich ciekawostkach dowiecie się z nowej książki "Trolejbusy v Bratislave", która właśnie weszła do sprzedaży i jest prawdziwą encyklopedią na temat bratysławskich trolejbusów. To początek przygotowań do wielkiego jubileuszu 125 lat transportu publicznego w Bratysławie, który będzie obchodzony w przyszłym roku.

Autorem trolejbusowego działa jest Matej Kavacký, który wraz z innymi wybitnymi ekspertami w dziedzinie transportu publicznego spróbował na 253 stronach odtworzyć ewolucję tego systemu transportu do obecnej formy. Przygotowując książkę, autorzy skorzystali również z obszernych materiałów archiwalnych DPB.

Historia trolejbusów

Wynalezienie autobusu "na elektrycznych szelkach" pod koniec XIX wieku spowodowało zmiany na całym świecie. Inżynierowie zaczęli konkurować o to, kto z trolejbusów uczyni pojazd masowy. Transport w tym czasie był zapewniony prawie wyłącznie przez konie, ale w niektórych miastach zaczęły kursować pierwsze tramwaje. Były one jednak drogie i opłacało się je wprowadzać tylko w gęsto zaludnionych miastach. Elastyczność trolejbusów stała się ich kołem zamachowym.

Podobnie było w Bratysławie. Pierwsze pojazdy były dość prymitywne, prawie całe z drewna. W bratysławskiej flocie funkcjonował nawet unikalny trolejbus towarowy. Ich operacja rozpoczęła się w 1909 roku, ale niestety podczas pierwszej wojny światowej ten system transportu został zlikwidowany. Z kolei II wojna światowa i brak paliw kopalnych spowodowała, że w 1941 r trolejbusy wróciły z powrotem na najważniejsze miejskie trasy. Po wojnie bywało z rozwojem trolejbusów w Bratysławie różnie - w centrum miasta - na dworcu głównym, Patrónce, Kolibie i wokół Zamku Bratysławskiego - zastąpiono je autobusami.

Dzisiaj bratysławski tabor trolejbusowy imponuje swoimi niskim wiekiem, wszystkie pojazdy są niskopodłogowe i w pełni klimatyzowanymi.

Jak kupić książkę?

Firma Dopravni Podnik Bratysława wspierała powstanie trolejbusowej publikacji - głównie poprzez dostarczanie unikalnych materiałów archiwalnych. Jest to jedyna książka, w której można znaleźć pełną historię transportu trolejbusowego w dzisiejszej stolicy Słowacji.

Książkę można kupić w sklepach DPB w przejściu podziemnym na placu Hodzovo i na ul. Olejkarska 1. To idealny prezentem świątecznym dla wszystkich miłośników transportu publicznego, a także miłośników Bratysławy.

Jeśli jesteś zainteresowany zakupem książki bez wizyty w Bratysławie napisz na adres: marketing@dpb.sk. Cena książki wynosi 35 EUR.


Spodobał Ci się ten artykuł? To polub nas na
Sprawdź też:
trolejbus
Słowacja