TransInfo

InfoBus

InfoRail

InfoTram

InfoBike

InfoAir

InfoShip

BusNex z umową w Polkowicach! Pierwsze takie autobusy w Polsce
InfoBus.pl - Opublikowano: 14.10.2020 19:00:16
Yutong z umową w Polkowicach! Pierwsze takie autobusy w Polsce ; fot. UM Polkowice

Polkowiczanie wkrótce będą podróżować jeszcze wygodniej i w sprzyjających środowisku warunkach.

Wiosną na ulice Polkowic wyjedzie dziewięć nowych, w pełni elektrycznych autobusów miejskich Yutong E12. To jedna z największych inwestycji gminnych o wartości prawie 19 mln zł.

13 października umowę na dostarczenie Gminie Polkowice pojazdów podpisali burmistrz Łukasz Puźniecki oraz Marcin Kucharski z firmy Busnex Poland.

O szczegółach polkowickiego zamówienia i odwołaniach firmy SOR Poland do KIO pisaliśmy w InfoBusie TUTAJ. Warto dodać, że to już druga umowa polskiego przedstawicielstwa Yutonga w Polsce. O zwycięstwie w Bobowej – z modelem E8 - pisaliśmy w InfoBusie TUTAJ.

Równolegle cały czas trwają testy modelu E12 w Polsce - m.in. w MZK Jelenia Góra i KM Płock.

Unijne wsparcie

Za dziewięć elektryków marki Yutong gmina Polkowice zapłaci 4,5 miliona złotych. Cały koszt to blisko 18,8 miliona złotych, jednak dzięki skuteczności polkowickiego samorządu, 14,3 miliona pokryją środki z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Dolnośląskiego na lata 2014-2020. To nie tylko jedna z największych inwestycji gminnych, ale także rekordowo wysokie dofinansowanie.

-"Nasz bezpłatny transport miejski obsługuje dziś nie tylko teren Polkowic i gminy Polkowice, ale w ramach podpisanych umów dociera do dwóch sąsiednich powiatów. To bardzo duże wyzwanie. Bez rozwoju floty autobusów, bez inwestowania w Zakład Komunikacji Miejskiej który jest operatorem tej floty, nie moglibyśmy świadczyć tych usług na najwyższym poziomie. Dlatego bardzo się cieszę, że oferta która wygrała przetarg na dostawę tych pojazdów, charakteryzuje się wysokimi standardami. Oznacza to nie tylko komfortowi podróżowania, ale także dbałość o środowisko, co z punktu widzenia uprzemysłowionego Zagłębia Miedziowego jest bardzo ważne – mówił podczas uroczystości podpisania umowy Łukasz Puźniecki, burmistrz Polkowic.

Przyjadą na wiosnę

Jeżeli pandemia nie pokrzyżuje planów, zgodnie z kontraktem nowe autobusy przyjadą do Polkowic w marcu 2021 i dołączą do floty autobusów Zakładu Komunikacji Miejskiej, w której obecnie jeżdżą już dwa pełne elektryki marki SOR. Po dostarczeniu 9. elektrycznych Yutongów, liczba elektrobusów w polkowickiej flocie będzie stanowiła niemal połowę wszystkich pojazdów.

-"W tej chwili dysponujemy dwoma elektrycznymi autobusami, więc w sumie będziemy mieli ich jedenaście. Nasz tabor będzie w 50 procentach elektryczny. Myślę, że to jest bardzo dobry wynik na takie miasto, jak Polkowice – mówi Tomasz Borkowski, dyrektor ZKM Polkowice. – Podejrzewam, że proporcjonalnie będziemy jednym z liderów nie tylko w skali Dolnego Śląska, ale i całego kraju – dodaje.

Na terenie zakładu, który od maja br. ma nową siedzibę, zainstalowano ładowarki do autobusów elektrycznych.

-"To będzie prawdziwy skok, jeżeli chodzi o elektromobliność nie tylko w gminie, ale w całym regionie i kraju – mówi Łukasz Puźniecki. – Wszyscy spoglądają na nas jako na liderów elektromobilności i będziemy to kontynuować. Wpisuje się to również w strategię rozwoju Klastra Energii Zagłębia Miedziowego – dodaje.

Pierwsze takie w Polsce

Przetarg na dziewięć autobusów elektrycznych wygrało konsorcjum firm Busnex Poland oraz Yutong. Będą to pierwsze autobusy elektryczne tego typu w Polsce.

-"Specjalizujemy się w produkcji autobusów elektrycznych. W naszym centrum badawczo-rozwojowym pracuje ponad trzy tysiące inżynierów – mówi Marcin Kucharski, prezes Busnex Poland – firmy, która ma 34-letnie doświadczenie na rynku. – Mamy autobusy o bardzo dużych zasięgach, powyżej 350 kilometrów. W pełni elektryczne ogrzewanie, bez żadnych dodatkowych zasilań paliwem diesla sprawia, że są to pojazdy w pełni zeroemisyjne. Zapewniają pełny komfort pasażerski. Są w stu procentach klimatyzowane – dodaje.

Szef Busnexu przy okazji podpisania umowy przekazał drobny upominek: mały model autobusu elektrycznego oraz drzewko bonzai, pieprzowiec chiński, który ma symbolizować harmonię i ekologię.

Na koniec dodajmy, że "zielone" działania Gminy Polkowice docenił minister klimatu Michał Kurtyka, który podczas gali laureatów Eco-Miasto wyróżnił miasto właśnie za rozwój elektromobilności.


Spodobał Ci się ten artykuł? To polub nas na
Sprawdź też:
umowa
elektrobus
ZKM Polkowice
Yutong