TransInfo

InfoBus

InfoRail

InfoTram

InfoBike

InfoAir

InfoShip

Co łączy autobusy BRT, TGV i Boeinga 747?
- Opublikowano: 09.10.2019 12:00:24
Co łączy BRT TGV i Boeinga 747? fot. Dataprom

PMI ogłosił listę 50 najbardziej wpływowych projektów z ostatnich 50 lat. Wśród nich - na 33 miejscu - znalazł się system szybkich autobusów w Kurytybie.

Project Management Institute ogłosił listę 50 najbardziej wpływowych projektów z ostatnich 50 lat. Wśród nich - na 33 miejscu - znalazł się system szybkich autobusów w Kurytybie.

Na liście najbardziej wpływowych projektów znalazły się inwestycje, które odmieniły poszczególne branże oraz cały krajobraz biznesowy. Można tu wymienić m.in. takie sektory jak technologia i opieka zdrowotna, infrastruktura i architektura, czy finanse i rozrywka.

Wśród wyróżnionych znalazły się też epokowe osiągnięcia z zakresu transportu publicznego, jak pociągi TGV, samoloty Boeing 747, czy system szybkich autobusów w Kurytybie (BRT).

Projektem, który zajął pierwsze miejsce zostało stworzenie sieci WWW (ang. World Wide Web).

BRT, czyli transportowe mistrzostwo świata

Kurytybę zamieszkuje ponad 1,7 mln osób, co daje gęstość zaludnienia ponad 4200 osób na km2. Aby rozwiązać problem przemieszczania się mieszkańców, brazylijskie miasto już w latach 70-tych wprowadziło BRT, czyli Bus Rapid Transit (Szybki Transport Autobusowy). To system komunikacji autobusowej, który stworzono na wzór systemów metra. Autobusy, podobnie jak w wielu krajach Europy czy Ameryki, poruszają się po wydzielonych pasach, jednak ich ruch, w przeciwieństwie do innych systemów komunikacji, nie jest zależny od sygnalizacji świetlnej.

Do tego dochodzi wyjątkowa konstrukcja przystanków. Terminale w kształcie tuby rozdzielają pasażerów wsiadających od wysiadających, a wysoka konstruktach peronów pozwala eksploatować operatorom tańszy, wyskopodłogowy tabor. Jednocześnie znajdujące się na przystankach windy dla niepełnosprawnych, wysuwane kładki i brak stopni umożliwia korzystanie z BRT osobom starszym, a także poruszającym się na wózkach inwalidzkich. Aby jeszcze bardziej skrócić czas wymiany pasażerów, autobusy wyposażone są w bardzo szerokie drzwi. Dzięki tym temu postój pojazdu na przystanku trwa od 15 do 19 sekund.

W efekcie ponad 70 proc. zatrudnionych mieszkańców Kurytyby podróżuje do pracy autobusem, a brazylijski BRT to prawdopodobnie najtańszy i jednocześnie najbardziej wydajny system komunikacji miejskiej na świecie. W 1974 roku z pierwszej "zrównoważonej" linii autobusowej w Kurytybie korzystało 25 tys. pasażerów, dziś – z całego systemu – 2 mln pasażerów dziennie.

I dlatego autobusowy system BRT znalazł się na liście 50. przełomowych projektów z następującym uzasadnieniem: "za bycie bodźcem do rozpoczęcia rewolucji transportowej w miastach na całym świecie." Oby jak najdłużej.

Top-50

Pełna lista wyróżnionych dostępna jest pod adresem: pmi.org/most-influential-projects. Poniżej 50 najbardziej wpływowych projektów:

1. Sieć WWW – za połączenie wszystkich i wszystkiego.

2. Apollo 11 – za udowodnienie, że odpowiednie zarządzanie ryzykiem i "kosmiczne" ambicje mogą umożliwić realizację tego, co wydawało się niemożliwe.

3. Mikroprocesor Intel® 4004 – za upowszechnienie dostępu do mocy obliczeniowej*.

4. Waluta Euro – za bezproblemowe przeprowadzenie największej w historii zmiany waluty.

5. Projekt poznania ludzkiego genomu (HGP) – za wykraczanie poza standardowe ramy myślowe, okrycie tajników podstaw ludzkiego ciała i umożliwienie innowacji na niespotykaną dotychczas skalę w medycynie, biotechnologii i naukach o życiu.

6. Dzień singli (Singles Day) na portalu Alibaba® – za stworzenie największego święta poświęconego handlowi elektronicznemu i zasadniczej zmianie sposobu, w jaki ludzie podchodzą do dokonywania zakupów*.

7. Samochód osobowy marki Prius® – za bycie motorem napędowym rozwoju branży motoryzacyjnej na drodze do bardziej zrównoważonej przyszłości*.

8. Koncert Live Aid® – za nową koncepcję rozmiarów i modelu filantropii z dużą dawką znanych osobistości*.

9. Usługi finansowe M-Pesa® świadczone za pośrednictwem telefonu komórkowego – za nowoczesną technologię mobilną, która pozwoliła Kenii wyprzedzić bardziej rozwinięte gospodarki i rozpocząć rewolucję w bankowości*.

10. Globalny Bank Nasion na norweskim archipelagu Svalbard – za zabezpieczenie nasion roślin jadalnych z całego świata na wypadek globalnej katastrofy.

11. Platforma Netflix® – za udowodnienie, że pojedynczy projekt może zmienić losy spółki, branży i nawyków ludzi z całego świata dotyczących sposobu oglądania treści*.

12. Telefon komórkowy DynaTAC 8000x™ – za skojarzenie telefonów z ludźmi, a nie miejscami*.

13. Usługa głosowa Alexa® – za umożliwienie korzystania w codziennym życiu z usług wirtualnego asystenta*.

14. Dni mody Paris Fashion Week – za zmianę wiejącej nudą imprezy branżowej w globalne wydarzenie, na którym skupiony jest wzrok całego świata.

15. Wieża Burdż Chalifa – za bycie symbolem dywersyfikacji gospodarczej na Bliskim Wschodzie.

16. Park rozrywki Walt Disney World® – za ustawienie poprzeczki w zakresie wciągającej rozrywki, a następnie nieustanne jej podnoszenie*.

17. Wyszukiwarka Google® – za zmianę sposobu, w jaki postrzegamy informacje*.

18. Inicjatywa Jeden pas, jedna droga – za realizację największej inwestycji infrastrukturalnej w historii świata – dotychczas 1 814 projektów (a na tym nie koniec!).

19. Kryptowaluta Bitcoin – za umieszczenie kryptowaluty na mapie świata i utworzenie technologii blockchain.

20. Rezonans magnetyczny – za zrewolucjonizowanie medycyny w nieinwazyjny sposób.

21. Seria książek o Harrym Potterze® – za to, że czytanie stało się trendy i był to dopiero początek całej magii*.

22. Samolot Boeing 747® – za to, że dzięki pierwszemu samolotowi odrzutowemu świat stał się mniejszy*.

23. Odtwarzacz muzyki iPod® – za bycie gadżetem, który otworzył wrota do świata technologii Apple*.

24. Magazyn energii Hornsdale – za pokazanie, jak jeden wielki akumulator może zrewolucjonizować branżę energii odnawialnej.

25. Narodowa Komisja do Zbadania Kwestii Jedności Narodowej (Rwanda) – za wypracowanie drogi do pojednania i powrotu do normalności po bolesnych doświadczeniach.

26. Międzynarodowa Stacja Kosmiczna – za udowodnienie, że badanie przestrzeni kosmicznej wykracza poza ramy światowej polityki.

27. Rozbudowa Kanału Panamskiego – za poszerzenie i pogłębienie stuletniego szlaku wodnego pod kątem współczesnych potrzeb transportowych.

28. Globalna Inicjatywa Eradykacji Polio – za największy na świecie program w zakresie zdrowia publicznego oraz niemal całkowite wyeliminowanie śmiertelnej choroby.

29. Konsola gier wideo Atari 2600™ – za umożliwienie grania w gry wideo we własnym domu*.

30. Plan rewitalizacji Strefy Zero – za umożliwienie miastu i narodowi zagojenia się ran, uczczenia pamięci ofiar i podniesienia się po tragedii.

31. Aadhaar Aadhaar – za wykorzystanie danych biometrycznych do zmiany sposobu, w jaki obywatele Indii załatwiają sprawy urzędowe i nie tylko.

32. Farma wiatrowa Vindeby – za dowiedzenie opłacalności morskich farm wiatrowych jako źródeł czystej energii.

33. System szybkiej komunikacji autobusowej w miejscowości Kurytyba – za bycie bodźcem do rozpoczęcia rewolucji transportowej w miastach na całym świecie.

34. System śledzenia przesyłek COSMOS™ – za zniesienie barier w handlu elektronicznym dzięki opcji śledzenia przesyłek w czasie rzeczywistym umożliwiającej ekspresowe dostawy kurierskie*.

35. Projekt edukacyjny w dolinie Swat – za działania na rzecz edukacji i aktywizacji dziewcząt w kraju, w którym organizatorka inicjatywy kiedyś została zaatakowana za chęć skorzystania z tego rodzaju praw.

36. Encyklopedia internetowa Wikipedia® – za zgromadzenie wiedzy z całego świata w ramach tworzonej wspólnie, wielojęzycznej encyklopedii internetowej*.

37. Seria filmów Star Wars® – za zmianę podejścia do efektów specjalnych i spójną koncepcję serii przebojów kinowych, jednocześnie zabierając widzów w podróż do odległej galaktyki*.

38. Program ochrony tygrysów – za ratowanie żyjących w naturalnym środowisku dużych kotów zagrożonych wyginięciem.

39. Stacja odsalania Sorek – za łagodzenie skutków niszczycielskiej suszy przy pomocy zrównoważonych rozwiązań.

40. Pierwsze dziecko urodzone w wyniku zapłodnienia in vitro – za współczesny cud medyczny.

41. Usuwanie skutków katastrofy w Czarnobylu – za ograniczenie skutków największej katastrofy nuklearnej w historii świata – i to dwukrotnie.

42. E-Estonia – za działania na rzecz budowania pierwszego na świecie e-państwa.

43. Gra World of Warcraft® – za nową jakość w dziedzinie gier wideo*.

44. Wielki Zderzacz Hadronów – za umożliwienie niesamowitych odkryć naukowych pomagających fizykom zrozumieć wszechświat.

45. Pociągi szybkobieżne TGV – za superszybki – a jednocześnie bezpieczny – europejski system transportu kolejowego.

46. Usługi edukacyjne Khan Academy® – za pokazanie potencjału, jaki drzemie w nauce przez internet*.

47. Superkomputer Watson® – za wprowadzenie sztucznej inteligencji i uczenia maszynowego do głównego nurtu*.

48. Farma fotowoltaiczna na pustyni Tengger – za inwestycję solarną na miarę Wielkiego Muru.

49. Program mleczarski pod nazwą "Operation Flood" – za umożliwienie Indiom stania się największym producentem mleka na świecie i nadanie dynamiki dopiero kształtującej się gospodarce kraju.

50. Gmach opery w Sydney – za pokazanie możliwości architektury w zakresie zmiany wizerunku miasta.Spodobał Ci się ten artykuł? To polub nas na
Sprawdź też:
BRT
Brazylia