Witamy na stronie Transinfo.pl Nie widzisz tego artykułu, bo blokujesz reklamy, korzystając z Adblocka. Oto co możesz zrobić: Wypróbuj subskrypcję TransInfo.pl (już od 15 zł za rok), która ograniczy Ci reklamy i nie zobaczysz tego komunikatu Już subskrybujesz TransInfo.pl? Zaloguj się

Co się dzieje z ustawą o PTZ?

infobus
30.05.2018 10:00
0 Komentarzy

Wszyscy oczekują nowej ustawy jak kania dżdżu, a o „tragicznej”sytuacji w komunikacji autobusowej wypowiadają się nawet środowiska kolejowe. Ministerstwouspokaja.

Ostatni ślad po projekcie ustawy o zmianie ustawy opublicznym transporcie sięga 23 lutego 2018 r., kiedy otworzono konsultacje publiczne. Wszelkie dalszeinformacje na jego temat maja charakter nieformalny. Jak informuje Marcin Gromadzkiz firmy PTC Consulting, w procesie konsultacji społecznych do projektu ustawywpłynęło wiele sprzecznych ze sobą uwag, których przeanalizowanie i ewentualneuwzględnienie, jest procesem bardzo praco- i czasochłonnym.

-„Na pewno nie uda się więc zakończyć pracwewnątrzresortowych przed parlamentarną przerwą urlopową – podkreśla MarcinGromadzki. – Oznacza to, że następne etapy prac nad nowelizacją, mogąprzeciągnąć się nawet do października lub listopada 2018 r., co należy rozumiećjako brak szans na wejście w życie nowych przepisów przed 1 stycznia 2019 r.”

W tym kontekście spodziewać się należy kolejnego odroczeniawejścia w życie nowych zasad organizacji publicznego transportu zbiorowego –wprowadzanych prawdopodobnie w tym samym trybie jak w 2017 r., czyli ustawąokołobudżetową na 2019 r.

-„Niewątpliwą wadą takiego procedowania zmiany, jestpodejmowanie kluczowej dla branży decyzji dopiero w grudniu rokupoprzedzającego rok, którego dotyczy ustawa okołobudżetowa. Do tego czasusamorządom pozostaje więc oparcie swoich działań wyłącznie na pewnej doziehazardu i spekulacji – zauważa Marcin Gromadzki.

Co na to Ministerstwo?

Jak potwierdził Szymon Huptyś, rzecznik prasowy MinisterstwaInfrastruktury – projekt ustawy ozmianie ustawy o publicznym transporcie zbiorowym skierowano 23 lutego 2018 r.do uzgodnień międzyresortowych i szerokich konsultacji publicznych z 30-stodniowym terminem na wyrażenie stanowiska przez zainteresowane podmioty.

-„Obecnie trwa analiza uwag i opinii zgłaszanych w toku ww.uzgodnień i konsultacji oraz uzupełnianie projektu o niektóre z propozycji -podsumowuje Szymon Huptyś i dodaje: – Uwagi zgłoszone w ramach konsultacjipublicznych w najbliższym czasie zostaną zamieszczone w Biuletynie InformacjiPublicznej na stronie Rządowego Centrum Legislacji w serwisie Rządowy ProcesLegislacyjny. Poprawiony projekt niebawem zostanie skierowany do zaopiniowaniaprzez Komisję Wspólną Rządu i Samorządu Terytorialnego.”

Czyli czekamy.

Komentarze