TransInfo

InfoBus

InfoRail

InfoTram

InfoBike

InfoAir

InfoShip

Co się dzieje z ustawą o PTZ?
InfoBus.pl - Opublikowano: 30.05.2018 12:00:35
Co się dzieje z ustawa o PTZ?

Wszyscy oczekują nowej ustawy jak kania dżdżu, a o "tragicznej" sytuacji w komunikacji autobusowej wypowiadają się nawet środowiska kolejowe. Ministerstwo uspokaja, ale data 1 stycznia 2019 r. jest mocno zagrożona.

Wszyscy oczekują nowej ustawy jak kania dżdżu, a o "tragicznej" sytuacji w komunikacji autobusowej wypowiadają się nawet środowiska kolejowe. Ministerstwo uspokaja.

Ostatni ślad po projekcie ustawy o zmianie ustawy o publicznym transporcie sięga 23 lutego 2018 r., kiedy otworzono konsultacje publiczne. Wszelkie dalsze informacje na jego temat maja charakter nieformalny. Jak informuje Marcin Gromadzki z firmy PTC Consulting, w procesie konsultacji społecznych do projektu ustawy wpłynęło wiele sprzecznych ze sobą uwag, których przeanalizowanie i ewentualne uwzględnienie, jest procesem bardzo praco- i czasochłonnym.

-"Na pewno nie uda się więc zakończyć prac wewnątrzresortowych przed parlamentarną przerwą urlopową - podkreśla Marcin Gromadzki. - Oznacza to, że następne etapy prac nad nowelizacją, mogą przeciągnąć się nawet do października lub listopada 2018 r., co należy rozumieć jako brak szans na wejście w życie nowych przepisów przed 1 stycznia 2019 r."

W tym kontekście spodziewać się należy kolejnego odroczenia wejścia w życie nowych zasad organizacji publicznego transportu zbiorowego – wprowadzanych prawdopodobnie w tym samym trybie jak w 2017 r., czyli ustawą okołobudżetową na 2019 r.

-"Niewątpliwą wadą takiego procedowania zmiany, jest podejmowanie kluczowej dla branży decyzji dopiero w grudniu roku poprzedzającego rok, którego dotyczy ustawa okołobudżetowa. Do tego czasu samorządom pozostaje więc oparcie swoich działań wyłącznie na pewnej dozie hazardu i spekulacji - zauważa Marcin Gromadzki.

Co na to Ministerstwo?

Jak potwierdził Szymon Huptyś, rzecznik prasowy Ministerstwa Infrastruktury - projekt ustawy o zmianie ustawy o publicznym transporcie zbiorowym skierowano 23 lutego 2018 r. do uzgodnień międzyresortowych i szerokich konsultacji publicznych z 30-sto dniowym terminem na wyrażenie stanowiska przez zainteresowane podmioty.

-"Obecnie trwa analiza uwag i opinii zgłaszanych w toku ww. uzgodnień i konsultacji oraz uzupełnianie projektu o niektóre z propozycji - podsumowuje Szymon Huptyś i dodaje: - Uwagi zgłoszone w ramach konsultacji publicznych w najbliższym czasie zostaną zamieszczone w Biuletynie Informacji Publicznej na stronie Rządowego Centrum Legislacji w serwisie Rządowy Proces Legislacyjny. Poprawiony projekt niebawem zostanie skierowany do zaopiniowania przez Komisję Wspólną Rządu i Samorządu Terytorialnego."

Czyli czekamy.Spodobał Ci się ten artykuł? To polub nas na
Sprawdź też:
ustawa
ptz
PTC
MI
Dyskutuj pod tym artykułem bezpośrednio na !

Dodaj komentarz

Aby móc dodawać komentarze należy się zalogować
Portal TransInfo.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść zamieszczanych komentarzy. Mechanizm komentowania służy merytorycznej dyskusji dotyczącej informacji oraz materiałów umieszczanych w Portalu TransInfo.pl. Pragnąc przestrzegać obowiązującego prawa oraz zachować merytoryczny charakter dyskusji informujemy, że komentarze pozamerytoryczne, obraźliwe, utrzymane w tonie lekceważącym osoby trzecie lub zawierające jednoznaczne oskarżenia wobec tych osób będą usuwane. InfoBus zastrzega również sobie prawo redakcji bądź skrótów pojawiających się na portalu opinii.