TransInfo

InfoBus

InfoRail

InfoTram

InfoBike

InfoAir

InfoShip

Co z elektrycznymi autobusami z Kangura? Trwa procedura
InfoBus.pl - Opublikowano: 29.09.2020 19:00:44
Co z elektrycznymi autobusami z Kangura? Trwa procedura

Sprowadzamy aktualny stan programu Kangur 2.0, który jest przez NFOŚiGW.

W ramach programu Kangur 2.0 rozpatrywanych jest 26 wnioski o dofinansowanie zakupu gminnych autobusów szkolnych o napędzie elektrycznym.

O gminach które obiegają się o to dofinansowanie pisaliśmy w InfoBusie TUTAJ

Przypomnijmy, że przygotowany przez Ministerstwo Klimatu budżet na wsparcie gmin wiejskich w zakupie elektrycznych autobusów szkolnych wynosił 60 mln zł, w tym:

  • dla bezzwrotnych form dofinansowania – do 40 mln zł,

  • a dla zwrotnych form dofinansowania – do 20 mln zł.

Cała ta suma przekłada się na zakup ok. 44 szt. elektrycznych autobusów szkolnych

Aktualny stan

Jak dowiedzieliśmy się w Ministerstwie Klimatu, II nabór wniosków w ramach programu priorytetowego "System zielonych inwestycji Kangur – Bezpieczna i ekologiczna droga do szkoły" zakończył się 30.06.2020 r. dla dofinansowań w formie dotacyjnej i 31.07.2020 r. dla dofinansowań w formie pożyczkowej.

W ramach naboru wpłynęły wnioski o dofinansowanie dla 26 projektów (26 wniosków dotacyjnych oraz wnioski pożyczkowe). Część wniosków pożyczkowych, stanowiących integralną część projektu z wnioskami dotacyjnymi, wpłynęło dopiero pod koniec lipca 2020 r.

Jak informuje NFOŚiGW, aktualnie trwa oceny wniosków.

-"Obecnie 13 projektów jest na etapie oceny kryteriów dostępu, a pozostałe 13 – jest już na etapie oceny kryteriów jakościowych. Zakończenie oceny wszystkich wniosków o dofinansowanie umożliwi przygotowanie listy rankingowej oraz rozpoczęcie procesu negocjacji. Naszym zdaniem przedłożone wnioski są dobrze przygotowane jakościowo i merytorycznie – informuje Ministerstwo Klimatu.

Cel Kangura

-"Resort klimatu podejmuje działania mające na celu zminimalizowanie emisji zanieczyszczeń i poprawę jakości powietrza na polskich wsiach i w mniejszych miejscowościach" - powiedział, cytowany w komunikacie minister klimatu Michał Kurtyka. -"Zależy nam, aby z programu "Kangur" skorzystało jak najwięcej gmin, dzięki czemu uczniowie będą mogli docierać do szkół bezpiecznym i ekologicznym transportem – dodał minister.

Resort klimatu przypomniał, że I nabór wniosków w ramach "Kangura" zakończył się 20 sierpnia 2019 r.

Jego efektem jest zawarcie umów z czterema gminami na łączną kwotę dofinansowania ponad 9,4 mln zł, w tym dotacje o wartości ponad 8,2 mln zł. To:

  • Gręboszów - wybrał autobus Solaris Urbino 12 electric;

  • Bobowa - wybrała autobus Yutong E12

  • Bielany - wybrały autobus Solaris Urbino 12 electric;

  • i Godzianów - wybrał model Solaris Urbino 12 electric.Spodobał Ci się ten artykuł? To polub nas na
Sprawdź też:
elektrobus
gimbus
Kangur
NFOŚiGW