TransInfo

InfoBus

InfoRail

InfoTram

InfoBike

InfoAir

InfoShip

COP24: Sieć do ładowania e-pojazdów w dwa lata
PAP InfoBus.pl - Opublikowano: 04.12.2018 11:59:12

Tchórzewski: do 2021 r. powstanie sieć punktów ładowania samochodów elektrycznych.

W ciągu najbliższych dwóch lat - do 2021 roku - w Polsce powstanie sieć punktów ładowania samochodów elektrycznych, pozwalająca na swobodne poruszanie się autem elektrycznym po kraju - zadeklarował we wtorek minister energii Krzysztof Tchórzewski.

"W ciągu najbliższych dwóch lat w Polsce będzie sieć punktów ładowania samochodów elektrycznych. Kto zechce do Polski przyjechać w 2021 roku, będzie mógł się swobodnie poruszać po całym kraju i zawsze znajdzie miejsce, jeżeli mu się rozładuje bateria, gdzie będzie mógł ją naładować" - zapewnił szef resortu energii podczas jednej z dyskusji towarzyszących szczytowi klimatycznemu COP24 w Katowicach.

"Praktycznie - myślę, że już w 2020 roku (kierowca) będzie mógł się poruszać; niektóre trasy główne są już do tego przystosowywane" - dodał minister, wymieniając stworzenie sieci punktów ładowania wśród priorytetów i podstaw rozwoju polskiej elektromobilności.

"Mogę obiecać, że w 2021 r. zostaną stworzone warunki ku temu, żebyśmy mogli to zadanie wykonać. W tej sprawie prowadzimy już konkretne rozmowy, żeby tak się stało" - mówił Tchórzewski.

Rozwój elektromobilności zaliczył do priorytetów obecnego rządu. "Dążymy do tego, żeby elektromobilność, z punktu widzenia technologicznego, w możliwie szybkim czasie stała się w Polsce faktem (...). Podchodzimy do tego bardzo poważnie" - powiedział.

Minister energii przypomniał, że transport odpowiada za ponad 20 proc. emisji gazów cieplarnianych, z czego znaczna część pochodzi z przewozów drogowych.

Tchórzewski ocenił, że stworzono już ramy prawne dla rozwoju elektromobilności, od początku przyszłego roku zaś działania w tej dziedzinie będą finansowane także z Funduszu Niskoemisyjnego Transportu.

Przygotowywane są kolejne regulacje prawne w tej dziedzinie - m.in. powstanie nowy zawód - ładowacz aut elektrycznych, ustalone zostaną także zasady sprzedaży energii do ładowania samochodów na zasadzie usługi. (PAP)Spodobał Ci się ten artykuł? To polub nas na
Sprawdź też:
COP
ładowarka
ME
Zapraszamy do dyskusji także na naszym profilu ! W jednym miejscu wszystkie środki transportu publicznego!

Dodaj komentarz

Aby móc dodawać komentarze należy się zalogować
Portal TransInfo.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść zamieszczanych komentarzy. Mechanizm komentowania służy merytorycznej dyskusji dotyczącej informacji oraz materiałów umieszczanych w Portalu TransInfo.pl. Pragnąc przestrzegać obowiązującego prawa oraz zachować merytoryczny charakter dyskusji informujemy, że komentarze pozamerytoryczne, obraźliwe, utrzymane w tonie lekceważącym osoby trzecie lub zawierające jednoznaczne oskarżenia wobec tych osób będą usuwane. InfoBus zastrzega również sobie prawo redakcji bądź skrótów pojawiających się na portalu opinii.