TransInfo

InfoBus

InfoRail

InfoTram

InfoBike

InfoAir

InfoShip

Czechbus 2019: 100 elektrobusów w Czechach
InfoBus.pl - Opublikowano: 02.12.2019 13:00:33
Czechbus 2019: 100 elektrobusów w Czechach i na Słowacji

U naszych południowych sąsiadów jeździ już 100 autobusów elektrycznych. Dla porównania w Polsce mamy ich już prawie 200 sztuk.

U naszych południowych sąsiadów jeździ już 100 autobusów elektrycznych. Dla porównania w Polsce mamy ich już prawie 200 sztuk.

Wystawie Czechbus 2019 w Pradze towarzyszyła konferencja "Elektryczne autobusy dla miasta", w której wzięło udział ponad 150 przedstawicieli przewoźników, gmin, przemysłu, szkół oraz innych zainteresowanych osób. Spotkanie odbyło się pod patronatem Stowarzyszenia Firm Transportowych Republiki Czeskiej oraz firm transportowych - słowackiej Dopravný podnik mesta Košice i czeskiej Dopravní podnik hl. m. Prahy.

Co ciekawe, głównym partnerem konferencji był izraelsko-bułgarski producent elektrycznych autobusów Chariot Motors. Ponadto swoje produkty zaprezentowały firmy Volvo i Ekova. Z koeli sektor infrastruktury reprezentowany był przez ABB, TECO i PZK Brno. Aktualne informacje na temat obecnego i przyszłego finansowania autobusów elektrycznych ze źródeł europejskich przedstawił przedstawiciel Ministerstwa Rozwoju Regionalnego Republiki Czeskiej oraz firma UniCredit Leasing. Warto dodać, że w konferencji wziął udział przedstawiciel Politechniki Gdańskiej - Mikołaj Bartłomiejczyk, który przedsaywł dokonania Gdynii na elektromobilnym polu

Prawie 100 elektrobusów

W Czechach obecnie działa prawie sto autobusów elektrycznych, z czego około 90% zostało zakupionych dzięki unijnemu dofinansowaniu z programu ZPORR. Wyjątkiem jest kilka autobusów elektrycznych nabytych z własnych źródeł przez Arrivę na linię BB w Pradze.

Największym czeskim operatorem autobusów elektrycznych (ponad 30 pojazdów) jest grupa Arriva. Z kolei najwięcej elektrobusów w poszczególnych miastach jeździ w Dopravný podnik mesta Hradec Kralove (23), w tym 20 szt. SOR NS12 electric i 3 szt. SOR EBN9,5 / EBN11.

Z kolei słowackim liderem jest Dopravný podnik mesta Košice (23), w tym 5 szt. SOR EBN10,5 i 18 szt. SOR EBN11.

Warto też zaznaczyć, że 14. czeskich operatorów trolejbusów (łącznie z Pragą) coraz częściej kupuje trolejbusy bateryjne.

Unijne wsparcie

Jak przewiduję czescy eksperci, obecna edycja programów europejskich, gdzie dofinansowanie wynosi 85% kosztów kwalifikowanych pozytywnie wpływanie na dalszy rozwój elektromobilności i w Czechach, i na Słowacji.

Tylko w Czechach z transportowego Zintegrowanego Regionalny Program Operacyjnego na lata 2014–2020 przyznano dofinansowane na zakup:

  • Autobusy elektryczne: łącznie 89 pojazdów

  • Trolejbusy: łącznie 152 pojazdy

  • Tramwaje: łącznie 41 pojazdów

Przygotowany teraz kolejna edycja unijnego programu operacyjnego ZPORR 2 (już bez Pragi) ma niższą stopę dotacji. Z obecnego poziomu 85% jest to już 70% - w zależności od poziomu rozwoju danego regionu w Czechach. Jednocześnie przewiduje się, że unijne granty powinny też obejmować zakup infrastrukturę do ładowania. Co ważne, warunkiem uzyskania tych dotacji będzie opracowanie Planu Zrównoważonej Mobilności (SUMP) dla miast powyżej 40 000 mieszkańców.


Spodobał Ci się ten artykuł? To polub nas na
Sprawdź też:
targi
konferencja
Czechbus
elektrobus