TransInfo

InfoBus

InfoRail

InfoTram

InfoBike

InfoAir

InfoShip

Czechbus 2019: Elektryczna premiera Iveco E-Way
InfoBus.pl - Opublikowano: 30.11.2019 10:00:50
Czechbus 2019: Elektryczna premiera Iveco E-Way

Największa premierą tegorocznej edycji praskich targów była premiera elektrycznego autobusu Iveco E-Way, który tym samym zaliczył czeską premierę. Oprócz niego mogliśmy zobaczyć Crossway Natural Power oraz Urbanway 12 Hybrid.

Największa premierą tegorocznej edycji praskich targów była premiera elektrycznego autobusu Iveco E-Way, który tym samym zaliczył czeską premierę. Oprócz niego mogliśmy zobaczyć Crossway Natural Power oraz Urbanway 12 Hybrid.

Na targach Czechbus, które odbyła się w dniach 26 - 28. 11. 2019 na PVA EXPO PRAGA w Letňany Iveco pokazało wszystkie swoje autobusy w zakresie napędów alternatywnych. Oczywiście snopy reflektorów były skupione na premierowym Iveco E-Bus, który w Pradze pojawił się w wersji 12-metrowej. I po raz pierwszy na Czechbusie. Szerzej o tej nowej rodzinie i o jej debiucie na Busworld pisaliśmy InfoBusie TUTAJ

Czas na gaz

Kolejną ozdobą czeskiej wystawy był międzymiastowy autobus Crossway Line 12m Natural Power w wersji 12 metrowej. Tutaj warto dodać, że ten model zdobył dla Iveco Bus po raz trzeci (po Crealis In-Motion-Charging i Crossway Low Entry Natural Power) nagrodę "Sustainable Bus of the Year", gdzie jednym z jurorów jest redakcja InfoBusa.

Crossway Natural Power jest wyposażony w silnik Iveco Cursor 9 NP, a jego ponadczasowa konstrukcja integruje zbiorniki ze sprężonym gazem na dachu. To opatentowane rozwiązanie optymalizuje środek ciężkości pojazdu w celu poprawy stabilności na drodze, jednocześnie zwiększając komfort dla kierowcy i pasażera. Dzięki temu rozwiązaniu Crossway NP ma najniższą wysokość na rynku wśród gazowych pojazdów, co oznacza, że można go eksploatować bez specjalnych ograniczeń. Pojazd dostępny jest w wersjach 12 i 13 metrów, w wersji funcjonalnej Line i Pop. Jest to nowa alternatywa dla regionów poszukujących zielonych rozwiązań transportowych i przejścia na nowe źródła energii. Autobus jest w 100% przystosowany do zasilania biometanem.

Hybryda o wysokiej wartości

W ramach wewnętrznej ekspozycji na Czechbus Iveco Bus przedstawiło jeszcze miejski autobus hybrydowy Urbanway Hybrid High Value 12m, który imponuje dużą pojemność pasażerską. Pojazd może pomieścić do 103 pasażerów. W jego układzie napędowym mamy silnik FPT Tector 7 o mocy 286 KM, który jest kompatybilny z biopaliwem HVO (uwodorniony olej roślinny) drugiej generacji. W wersji hybrydowej posiada on funkcję "Arrive & Go", która pozwala na 100% zerową emisję elektryczną podczas zbliżania się do przystanku autobusowego i sygnalizacji świetlnej oraz odjeżdżania z niego. Zdaniem producenta, zużycie paliwa jest generalnie o 30% niższe w porównaniu z autobusami z silnikiem diesla.

Ponadto na Czechbus mogliśmy zobaczyć też szeroką innych autobusów Iveco Bus - od minibusów po miejskie autobusy Urbanway i międzymiastowe Crossway po autokary Evadys i Magelys. Na zewnętrznych terenach wystawienniczych Iveco pokazało:

  • Daily Tourys Plus MY2019

  • Crossway Low Entry City NP 12m

  • Crossway Low Entry Line 10,8m

  • Evadys 12M

  • Magelys 12,2 mSpodobał Ci się ten artykuł? To polub nas na
Sprawdź też:
targi
elektrobus
hybryda
CNG
Czechbus
Iveco