TransInfo

InfoBus

InfoRail

InfoTram

InfoBike

InfoAir

InfoShip

Czechbus 2019: SOR stawia na NS12
InfoBus.pl - Opublikowano: 29.11.2019 13:00:32
Czechbus 2019: SOR stawia na NS12

Na najważniejszej czeskie autobusowej wystawie - Czechbus w Pradze - SOR pokazał dwa modele SOR NS 12.

Na najważniejszej czeskie autobusowej wystawie - Czechbus w Pradze - SOR pokazał dwa modele SOR NS 12, w tym jeden demonstracyjny z napędem elektrycznym, zaś drugi z silnikiem diesla w barwach przewoźnika Most and Litvínov.

SOR Libchavy na Czechbus przedstawił dwa coraz popularniejsze w Czechach niskopodłogowe autobusy miejskie z najnowszej generacji NS. To pokazuje też kierunek w jakim rozwija się firma. Dodajmy, że SOR Libchavy jest częścią grupy EP Industries Group.

Targowa oferta

Pierwszy pokazany pojazd to niskopodłogowy autobus elektryczny SOR NS 12 electric. Jest to kolejna wersja czeskiego elektrobusu, w której po raz pierwszy zastosowano nowe technologie w celu zwiększenia jego właściwości użytkowych. Nowością jest zastosowanie całkowicie nowej koncepcji silnika elektrycznego ze zintegrowaną, dwubiegową skrzynią biegów ZF CETRAX o mocy nominalnej 145 kW (maksymalnie 300 kW), który zapewnia autobusowi elektrycznemu taką samą dynamikę, jak do tej pory stosowany silnik elektryczny, a jednocześnie zapewnia mniejsze zużycia energii.

Do tego pokazowy NS12 wyposażono w akumulator o łącznej pojemności 388 kWh, który w normalnych warunkach pozwala autobusowi elektrycznemu przejechać ok. 300 km. Pojazd ma standaryzowane gniazdo ładowania Combo 2 zgodnie ze standardem CCS-2 oraz jest przygotowany pod szybkie ładowanie pantografem.

Drugim eksponatem jest autobus NS 12 z konwencjonalnym silnikiem diesla dla Dopravní podnik měst Mostu a Litvínova , gdzie w tym roku dostarczono łącznie pięć tego typu pojazdów. Łącznie w taborze tej firmy jeździ 47 autobusów typu SOR NB 12 z poprzedniej miejskiej generacji SOR.

Czas na eksport

Przy okazji targów SOR podsumował swoje ostatnie zagraniczne sukcesy. Mimo, że firma działa głównie na rynku czeskim i słowackim ma także silną pozycję w Polsce, Niemczech, Rumunii, Estonii i w Bułgarii. Nowym rynkiem jest Rumunia, gdzie czeska firma wygrała ostatnio trzy miejskie przetargi i dostarczy łącznie 72 autobusy elektryczne, w tym:

  • 20 szt. autobusów elektrycznych do Turdy, z czego 10 szt. EBN 9,5 i 10 szt. EBN 11;

  • 32 szt. autobusów elektrycznych NS12 electric do Braszowa. Pierwsze elektrobusy zostaną dostarczone w maju przyszłego roku, a reszta dojedzie do lutego 2021 r. Wartość tego zamówienia wynosi łącznie 448 milionów CZK;

  • 20 szt. autobusów elektrycznych do Zalău, z czego 10 szt. EBN 9.5 i 10 szt. NS12 electric. Wartość tego zamówienia wynosi łącznie 316 milionów CZK.

Produkcja 2019

SOR spodziewa się, że w 2019 roku wyprodukuje łącznie ponad 550 autobusów. Z tej sumy ponad 150 jednostek to pojazdy elektryczne, nadwozia trolejbusowe i autobusy CNG. Pozostałe autobusy posiadają konwencjonalne silniki diesla.Spodobał Ci się ten artykuł? To polub nas na
Sprawdź też:
targi
Czechbus
SOR