TransInfo

InfoBus

InfoRail

InfoTram

InfoBike

InfoAir

InfoShip

Czechowice-Dziedzice z przetargiem na ebusy. Klasy MEGA!
InfoBus.pl - Opublikowano: 13.11.2020 17:00:09
Czechowice-Dziedzice z przetargiem na ebusy. Klasy MEGA!

Czechowice-Dziedzice zamówiły pierwsze elektrobusy i to od razu klasy MEGA.

Pierwsze autobusy elektryczne trafią do Czechowic-Dziedzic. PKM ogłosiło przetarg na zakup  dwóch elektrobusów.

Nowoczesne, ekologiczne autobusy elektryczne zastąpią wyeksploatowane 15-metrowe Solarisy.

Elektrobusy plus ładowarki

Projekt przewiduje zakup:

  • dwóch autobusów elektrycznych przegubowych klasy MEGA o długości 18 metrów,

  • budowę stacji szybkiego ładowania wraz z zasilaniem energetycznym, zlokalizowanej na terenie placu postojowego przystanku Czechowice-Dziedzice Silesia, wyposażonej w 1 sztukę ładowarki pantografowej

  • oraz budowę stacji wolnego ładowania wraz z zasilaniem energetycznym, zlokalizowanej na terenie zajezdni autobusowej PKM przy ulicy Drzymały 16 w Czechowicach-Dziedzicach wyposażonej w 2 ładowarki plug-in.

-"Gmina Czechowice-Dziedzice od dłuższego czasu deklaruje gotowość do wprowadzenia do eksploatacji autobusów zeroemisyjnych, przy uzyskaniu środków zewnętrznych na ten cel. Uwzględniając potencjalne korzyści środowiskowe, ekonomiczne i społeczne dla mieszkańców, planowane jest przeprowadzenie modernizacji floty PKM Czechowice-Dziedzice w oparciu o autobusy elektryczne - akumulatorowe. Uzyskanie dofinansowania ze źródeł zewnętrznych zrekompensuje wyższe nakłady inwestycyjne w porównaniu do zakupu autobusów o napędzie konwencjonalnym – spalinowym – mówi Rafał Kupczak, prezes czechowickiego Przedsiębiorstwa Komunikacji Miejskiej.

Unijne wsparcie

Przedsiębiorstwo Komunikacji Miejskiej w Czechowicach-Dziedzicach ogłosiło przetarg na realizację projektu "Elektromobilna komunikacja miejska w Czechowicach-Dziedzicach", w ramach którego zakupi dwa nowe przegubowe autobusy elektryczne, wraz z potrzebną do ich eksploatacji infrastrukturą.

Złożony przez PKM wniosek o dofinansowanie otrzymał pozytywną ocenę i został wybrany do dofinansowania w ramach naboru RPO. Obecnie trwa ocena wniosku PKM przez NFOŚiGW, planowane zakończenie oceny wniosku to listopad 2020 r. Podpisanie umowy z potencjalnym wykonawcom uzależnione będzie od otrzymania dofinansowania zarówno z RPO jak i NFOŚiGW. Planowany czas realizacji projektu 14.01.2020 – 31.08.2022

Planowana kwota całkowita projektu 7 546 900 zł netto, w tym dofinansowanie w ramach RPO WSL 2014-2020 to 3 000 000 zł netto, a dofinansowanie w ramach NFOŚiGW - 3 000 000 zł netto. Tym samym wkład własny miasta w postaci pożyczki z NFOŚiGW to 1 546 900 zł.

To oznacza, że nowy tabor śląskiego przewoźnika zostanie zrealizowany z 80 procentowym dofinansowaniem.

Hybrydowa flota

Na koniec dodajmy, że działania czechowickiego przewoźnika wpisują się w starania gminy, mające na celu poprawę jakości powietrza w mieście, obniżenie poziomu hałasu oraz podniesienie komfortu użytkowania komunikacji publicznej.

Przypomnijmy, że w ostatnim czasie PKM Czechowice-Dziedzice zakupiło cztery autobusy Solaris Urbino 12 Euro 6, a następnie trzy Solaris Urbino 12 Hybrid.

Kolejnym krokiem będzie realizowany właśnie zakup pierwszych autobusów elektrycznych.


Spodobał Ci się ten artykuł? To polub nas na
Sprawdź też:
przetarg
tabor
elektrobus
PKM Czechowice-Dziedzice