TransInfo

InfoBus

InfoRail

InfoTram

InfoBike

InfoAir

InfoShip

Czeski rząd pomoże autokarom! Miliard koron
InfoBus.pl - Opublikowano: 16.10.2020 15:00:24
Czeski rząd pomoże autokarom! Miliard koron; fot. CTK

Czesi pomagają czeskim autokarom. W Polsce cisza.

Czeskie firmy autokarowe otrzymają wsparcie od czeskiego Ministerstwo Transportu w wysokości miliarda koron. Program wsparcia roboczo nazywa się COVID-BUS

Natomiast w Polsce cały czas Ministerstwo Infrastruktury nie zajęło się tym problemem i nie odpowiada na kolejne prośby i apele autokarowej branży. Wszystko zgodne z zasada "jakoś to będzie".

Czesi pomagają Czechom

W przyszłym tygodniu czeskie Ministerstwo Transportu uruchomi program wsparcia dla autokarowych przedsiębiorców, którzy z zatwierdzonego przez rząd programu COVID-BUS otrzymają miliard koron pomocy.

Nadrzędny cel to utrzymać czeskie firmy transportowe na powierzchni do II kwartału 2021 roku.

-"Organizatorzy autobusowych wycieczek mocno ucierpieli z powodu niezbędnych środków antykoronawirusowych. Wycieczki szkolne, imprezy firmowe, wyjazdy zagraniczne - wszystko to zostało odwołane, a wielkość tego typu zamówień wiosną była bliska zeru. Niestety, sytuacja ta nie poprawiła się, dlatego Ministerstwo Transportu poprzez program COVID-BUS będzie wspierać przedsiębiorców, którzy wykonują nieregularne przewozy autobusowe. Razem przezwyciężymy kryzys i ograniczymy skrajnie negatywnych skutki COVID dla rynku i życia osobistego przedsiębiorców "- powiedział czeski minister transportu Karel Havlíček.

Autokarowy rynek

Większość czeski firm autokarowych posiada 1-3 autobusy, które głównie są wynajmowane. Ponadto jest to sektor o bardzo niskiej marży. Połączenie tych czynników prowadzi do tego, że udzielanie pożyczek przedsiębiorcom korzystającym z nieregularnego transportu autobusowego jest niezwykle złożone, często związane z osobistym majątkiem. Prowadzi to również do utrudnionego korzystania z antykryzysowych tarcz które w Czechach realizuje Ministerstwo Przemysłu i Handlu.

Pomoc w ramach COVID BUS będzie m.in. zależna od normy emisji spalin autobusu (wyższa klasa emisji = mniejszy wpływ na środowisko = wyższa cena zakupu autobusu). I tak:

  • EURO 2 to 15 CZK dopłaty za dzień

  • EURO 3 - 28 CZK

  • EURO 4 - 40 CZK

  • EURO 5 - 62 CZK

  • EURO 6 - 135 CZK

Wielkość pomocy dodatkowo uzależniona zostanie także od pojemności go autobusu, a okres rozliczeniowy liczony jest do 30 czerwca 2020 r. Wsparcie zostanie przyznane do końca w IV kwartału 2020 r.

Ministerstwo Transportu zakłada, że ​​w 2020 r. w ramach COVID BUS wyda łącznie 1 miliard CZK, w tym 0,5 miliarda CZK zostanie przekazane z Ministerstwa Transportu, a 0,5 miliarda CZK z Ministerstwa Przemysłu i Handlu.

Wszystkie niezbędne informacje do złożenia wniosku zostaną opublikowane na stronie Ministerstwa Transportu w przyszłym tygodniu.

Czeskie protesty

Przypomnijmy, że czeskie wsparcie dla autokarów wywalczyło Stowarzyszenie ČESMAD BOHEMIA wraz z inicjatywą For Buses, które kilak razy zorganizowały w Pradze autobusowe demonstracje.

Sekretarz generalny stowarzyszenia Vojtěch Hromíř oczywiście z zadowoleniem przyjął decyzję rządu:

-"Cieszymy się, że negocjacje z Ministerstwem Transportu zakończyły się sukcesem i miejmy nadzieję, że to wsparcie pomoże wielu przewoźnikom przetrwać w nieregularnym transporcie osób. Dziękujemy Ministerstwu za konstruktywne i pomocne podejście. To tylko częściowa rekompensata kosztów stałych, największe obciążenie spoczywa nadal na firmach. Niestety organizatorzy wycieczek autobusowych cały czas znajdują się w rozpaczliwej sytuacji, dlatego będziemy kontynuować dyskusję z rządem nad dalszym możliwym wsparciem dla tego sektora. Nie zapominamy też o regularnym transporcie" - podkreślił Hromíř.Spodobał Ci się ten artykuł? To polub nas na
Sprawdź też:
autokar
rząd
Czechy