TransInfo

InfoBus

InfoRail

InfoTram

InfoBike

InfoAir

InfoShip

Częstochowska stacja CNG otwarta dla wszystkich
InfoBus.pl - Opublikowano: 08.05.2017 17:17:36 2 komentarze
Częstochowska stacja CNG otwarta dla wszystkich

Od 8 maja, ze stacji CNG zlokalizowanej w bazie MPK Częstochowa przy ulicy przy ul. Źródlanej mogą korzystać wszyscy użytkownicy gazowych pojazdów.

Od 8 maja 2017 r. ze stacji CNG zlokalizowanej w bazie MPK Częstochowa przy ulicy przy ul. Źródlanej mogą korzystać wszyscy użytkownicy gazowych pojazdów.

Przypomnijmy, że punkt tankowania CNG oficjalnie został otworzony 24 października 2016 roku, ale do tej pory służył on tylko do tankowania autobusów hybrydowych MPK. Dzięki uzyskanym wszystkim pozwoleniom, teraz ze stacji mogą korzystać również mieszkańcy miasta.

Gazowa stacja

Inwestycję zrealizował Górnośląski Zakład Obsługi Gazownictwa z Zabrza. Umowa, jaką MPK podpisało z wykonawcą, opiewa na ponad 52 mln zł. W tej kwocie zawarty został również koszt budowy stacji do tankowania.

Częstochowska stacja CNG posiada:

 • dwie duże sprężarki tłokowe bezolejowe włoskiej firmy Fornovogas o wydajności całkowitej 1600 Nm3/h (800m3 każda), zabudowanych w dźwiękochłonnych kontenerach,

 • dwa dystrybutory szybkiego tankowania dwuwężowe z końcówkami do tankowania NGV1 i NGV2,

 • osiem dwustronnych stanowisk wolnego tankowania,

 • magazyn sprężonego gazu, składający się 60 butli o pojemności 150 l każda,

 • osuszacz adsorpcyjny oraz system akpia umożliwiający zarządzanie procesem tankowania pojazdów.

Cel: hybrydy

GZOG będzie dostarczać sprężony gaz ziemny do hybrydowych autobusów elektryczno-gazowych marki Solbus przez okres 10 lat (przez ten okres będzie to ok. 16 mln metrów sześciennych paliwa).

Stacja będzie dostępna zarówno do użytku wewnętrznego MPK Częstochowa, jak i od 8 maja służy także klientom indywidualnym z zewnątrz. Szczegóły związane z zasadami tankowania dostępne są u operatora stacji pod numerami tel.: 32 376 19 99 lub 694 472785.


Spodobał Ci się ten artykuł? To polub nas na
Sprawdź też:
MPK Częstochowa
CNG
 • marek – 08.05.2017

  GZOG będzie dostarczać sprężony gaz ziemny do hybrydowych autobusów elektryczno-gazowych marki Solbus przez okres 10 lat. Tylko czy solbusy tak długo wytrzymają,wątpię.

 • Tomek – 09.05.2017

  @marek,ale stacja zawsze się przyda. W Polsce jest mało aut napędzanych CNG (a szkoda) z bardzo prozaicznego powodu - nie ma ich gdzie tankować. Bo jeżeli stacji oferujących LPG mamy w dużym mieście przynajmniej kilkadziesiąt jeżeli nie kilkaset a CNG można zatankować w jednym czy dwóch lokalizacjach to nie dziwota, że m. in. firmy nie garną się do przestawiania swojej floty na gaz jak dzieje się to w cywilizowanych krajach. Każda otwarta dla zwykłego Kowalskiego stacja CNG/LNG powinna cieszyć.

Zapraszamy do dyskusji także na naszym profilu ! W jednym miejscu wszystkie środki transportu publicznego!

Dodaj komentarz

Aby móc dodawać komentarze należy się zalogować
Portal TransInfo.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść zamieszczanych komentarzy. Mechanizm komentowania służy merytorycznej dyskusji dotyczącej informacji oraz materiałów umieszczanych w Portalu TransInfo.pl. Pragnąc przestrzegać obowiązującego prawa oraz zachować merytoryczny charakter dyskusji informujemy, że komentarze pozamerytoryczne, obraźliwe, utrzymane w tonie lekceważącym osoby trzecie lub zawierające jednoznaczne oskarżenia wobec tych osób będą usuwane. InfoBus zastrzega również sobie prawo redakcji bądź skrótów pojawiających się na portalu opinii.