TransInfo

InfoBus

InfoRail

InfoTram

InfoBike

InfoAir

InfoShip

Czy elektrobusy, które kupi Nysa obsłuży MZK za 9 zł?
INFOBUS.PL - Opublikowano: 09.08.2018 12:00:39
Czy elektrobusy, które kupi Nysa obsłuży MZK za 9 zł?

Urząd Miejski w Nysie otworzył jedyną ofertę, która wpłynęła w ciekawym przetargu na sześcioletnią obsługę jednej linii autobusowej. Przedstawiło ją tamtejsze MZK.

Urząd Miejski w Nysie otworzył jedyną ofertę, która wpłynęła w ciekawym przetargu na sześcioletnią obsługę jednej linii autobusowej. Przedstawił ją tamtejszy Miejski Zakład Komunikacji. Jednak stawka za wzkm, którą zaproponował przewoźnik prawie dwukrotnie przewyższa szacunki miasta. To jednak nie dziwi.

O przetargu oraz jego kontrowersyjnych warunkach pisaliśmy wczoraj. Przypomnijmy, że kontrakt między miastem a wybranym operatorem będzie obowiązywał od 30 października 2019 r. do 30 października 2025 r. W tym okresie przewoźnik wykona pracę eksploatacyjną na poziomie 184 694,4 wzkm. Jako, że będą dwa autobusy liniowo daje to roczny przebieg w wysokości... niecałych 15 400 wzkm na jeden pojazd! Stawka więc byłaby absurdalnie wysoka, gdyby przewoźnik wszystko musiał sam zorganizować.

I tutaj pojawiła się pierwsza ciekawostka. Operator będzie dysponował 3 autobusami, z czego tylko jeden będzie musiał pozyskać na własną rękę. Będzie nim jeden pojazd, który musi spełniać przynajmniej normę Euro 6. Pozostałe przewoźnikowi udostępni miasto. Będą to elektrobusy, których jeszcze... nie ma. Wiadomo jedynie, że będą to pojazdy z nadwoziami o długości 8,9 – 10,5 m i szerokie na 2,4 – 2,55 m. Każdy pomieści min. 70 pasażerów, w tym min. 19 na miejscach siedzących. W elektrobusach mają się znaleźć silniki trakcyjne o pojemności min. 155 kW i najlepiej, żeby były one synchroniczne. Baterie o pojemności min. 170 kWh mają umożliwiać pokonanie dystansu min. 85 km.

Dziś, 9 sierpnia minął termin składania ofert. Nyscy urzędnicy na zakup przewozów ich jeszcze nieistniającymi elektrobusami oraz jednym autobusem operatora przygotowali 1 015 847 zł brutto. Daje to stawkę jednostkową 5,09 zł/wzkm netto.

Jedyna oferta, którą dzisiaj miasto otworzyło prawie dwukrotnie przewyższa jego szacunki. Przedstawiło ją lokalne MZK. Miejski przewoźnik jest gotów obsłużyć sześcioletni kontrakt za 1 795 229,57 zł brutto. Daje to stawkę 9 zł/wzkm netto. Nie trzeba mówić, że wielu operatorów może o takiej tylko pomarzyć.

Teraz magistrat musi zdecydować co zrobić. Umowa jest dosyć długa, bo sześcioletnia. Z drugiej jednak strony przy tak małej skali przewozów nie jest to duża różnica między budżetem a propozycją MZK. Z drugiej jednak strony miasto może czuć się winne. Warunki umowy nie są zbyt rygorystyczne. Jednak kilka elementów, których wymagali urzędnicy musiało spowodować wywindowanie stawki do góry.


Spodobał Ci się ten artykuł? To polub nas na
Sprawdź też:
przetarg
linie
Nysa
UM
MZK Nysa
elektrobus
  • Krzysztof Rubik – 09.08.2018

    Było to do przewidzenia, co do autobusów to będą to zapewne SORy, udostępnić używanie elektryków na różnych liniach co zwiększy ich pracę przewozową i od razu cena będzie niższa bo i kilometrów będzie więcej do zrobienia.

  • Konrad Filip – 10.08.2018

    Jakie używane, skoro chcą nowe. To i tak dziwne, bo przecie 1 nowy SOR EBN10,5 kosztuje tyle samo co wartosc tego przetargu. MZK musi się to opłacać. ;-)

Dyskutuj pod tym artykułem bezpośrednio na !

Dodaj komentarz

Aby móc dodawać komentarze należy się zalogować
Portal TransInfo.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść zamieszczanych komentarzy. Mechanizm komentowania służy merytorycznej dyskusji dotyczącej informacji oraz materiałów umieszczanych w Portalu TransInfo.pl. Pragnąc przestrzegać obowiązującego prawa oraz zachować merytoryczny charakter dyskusji informujemy, że komentarze pozamerytoryczne, obraźliwe, utrzymane w tonie lekceważącym osoby trzecie lub zawierające jednoznaczne oskarżenia wobec tych osób będą usuwane. InfoBus zastrzega również sobie prawo redakcji bądź skrótów pojawiających się na portalu opinii.