TransInfo

InfoBus

InfoRail

InfoTram

InfoBike

InfoAir

InfoShip

DB rezygnuje z IC Bus! Regio Jet ma problem, Sindbad nie
InfoBus.pl - Opublikowano: 26.10.2020 08:00:22
Deutsche Bahn rezygnuje z IC Bus! Regio Jet ma problem, Sindbad nie

W Polsce linie IC BUS zostały zamknięte z końcem 2019 r.

Koncern Deutsche Bahn postanowił z końcem 2020 r. definitywnie zamknąć autokarowy projekt pod marką IC Bus

Bilety na połączenia z Pragi do Lipska czy Mannheim są w sprzedaży tylko do końca roku.

Zielona konkurencja

Biuro prasowe Deutsche Bahn nie potwierdziło nam informacji o zamknięciu autokarowego projektu. Na razie bazujemy na depeszy niemieckiej agencji informacyjnej dts i tym co widać w systemie rezerwacji biletów: tam przejazdy IC BUS dostępne są tylko do końca 2020 roku. Natomiast w przypadku pociągów, DB oferuje sprzedaż na styczeń lub luty.

Przypomnijmy, że Deutsche Bahn uruchomiło autokarowe przewozy pod marką IC Bus w2009 roku. Niemieccy kolejarze postawili na trasy, na których pociąg jedzie wolniej niż autobus, jednak z biegiem czasu projekt zmiast się rozrastać - zaczął się kurczyć. Głównie z powodu ostrej konkurencji ceowej z FlixBusem.

W Polsce

W naszym kraju Deutsche Bahn "zwinęło" usługę IC Bus z końcem 2019 r. Jej obsługa zajmował się opolski Sindbad, który wchłonął te połączenia do swojej siatki.

-"Nasza współpraca z DB zakończyła się 31 grudnia 2019 r. Pół roku wcześniej (zgodnie z umową) zostaliśmy poinformowani o planach zamykania tras DB, w tym tras obsługiwanych przez nas. Z DB współpracowaliśmy od kwietnia 2013 roku realizowaliśmy obsługę linii Kraków – Berlin i później również Warszawa – Berlin" – powiedział nam Bogdan Kurys, wiceprezes zarządu Sindbada.

W Czechach

Z kolei decyzja DB o zakończenie eksploatacji autobusów pod marką IC Bus to aktualny problem dla czeskiej grupy Student Agency Radima Jančury, która zapewniała obsługę części linii dla Deutsche Bahn pod marką Regio Jet - na przykład z Pragi do Norymbergi. Obecnie czeskie autobusy jeżdżą jeszcze na trasach z Pragi do Lipska oraz z Pragi do Mannheim przez Norymbergę i Heidelberg.

Student Agency współpracowało z DB przy eksploatacji tych linii od 2011 roku. Czeska firma zapewniała autobusy i kierowców, a niemiecki koncern - rozkład, marketing i sprzedaż biletów. W zeszłym roku Student Agency specjalnie pod te trasy zakupiła nowe autobusy Scania-Irizar i8. Teraz wszystko wskazuje na to, że przejmie te połączenia w ramach własnej sieci.


Spodobał Ci się ten artykuł? To polub nas na
Sprawdź też:
linie
autokar
Sindbad
Regio Jet
DB