TransInfo

InfoBus

InfoRail

InfoTram

InfoBike

InfoAir

InfoShip

Debiut Volvo 8900 LE w Polsce. Kleszczów!
InfoBus.pl - Opublikowano: 20.03.2017 17:42:58 9 komentarzy
W lutym Gmina Kleszczów odebrała pięć autobusów międzymiastowych marki Volvo

W lutym Gmina Kleszczów odebrała pięć autobusów międzymiastowych marki Volvo, w tym pierwsze w Polsce nowe pojazdy 8900 o obniżonej podłodze - Low Entry. Ich poziom wyposażenia jest na najwyższym poziomie.

W lutym 2017 r. Gmina Kleszczów odebrała pięć wyjątkowych autobusów międzymiastowych marki Volvo, w tym pierwsze w Polsce nowe modele 8900 o obniżonej podłodze - Low Entry

Dzięki tak potężnemu zastrzykowi nowego taboru, flota Zakładu Komunalnego "Kleszczów" została na początku bieżącego roku gruntowanie zmodernizowana. Teraz mieszkańcy najbogatszej gminy w Polsce mogą podróżować do szkół czy pracy komfortowymi i bezpiecznym i autobusami. Na pewno wzrosła też atrakcyjność taboru przewoźnika pod kątem ewentualnego wynajmu.

Przypomnijmy, że w połowie 2016 r. Zakład ogłosił przetarg na zakup pięciu nowych autobusów do obsługi połączeń lokalnych i międzymiastowych. Zamówienie w sierpniu wygrała firma Volvo Bus Corporation z Goeteborga z ceną 6764 877 zł brutto. O ten lukratywny kontrakt Szwedzi rywalizowali ze spółką MAN Truck & Bus Polska, która przedstawiła tańszą propozycję. Producent "lwów" za dostawę pięciu autobusów zaproponował sumę 5 958 102,78 zł brutto. Volvo wypadło jednak korzystniej w ocenie technicznej. Urzędnicy wyżej ocenili szwedzkiego producenta m.in. za atrakcyjniejsze warunki serwisu, charakterystykę ekologiczną oraz sposób zabezpieczenia przewozu osób niepełnosprawnych. Dodatkowo na wszystkie autokary Volvo udzieliło 60-miesięcznej gwarancji. 29 sierpnia 2016 r. szwedzki producent podpisał z Zakładem Komunalnym "Kleszczów stosowną umowę.

Dwie premiery w Kleszczowie

W ramach zamówienia Volvo zobowiązało się do dostawy pięciu autokarów ciągu 160 dni w aż trzech różnych wersjach, w tym:

 • dwa premierowe niskowejściowe autobusy międzymiastowe klasy MAXI ? Volvo 8900RLE 4x2 o długości 12,1 m, maksymalnej pojemności 41 miejsc siedzących oraz 43. miejscach stojących, przeznaczone do obsługi ruchu lokalnego. Autobusy w wersji fabrycznej są przystosowane do przewozu jednego wózka inwalidzkiego. Miejsce dla drugiego można wygospodarować po zdemontowaniu siedzeń.

 • dwa standardowe autobusy międzymiastowe klasy MAXI ? Volvo 8900R 4x2 o długości 12,2 m, maksymalnej pojemności 53 siedzących miejsc pasażerskich, przeznaczone do obsługi ruchu regionalnego Wyróżniają je podpodłogowe bagażniki o pojemności 3,5 m3.

 • jeden trzyosiowy debiutant, czyli pierwszy w Polsce nowy autobus międzymiastowy klasy MEGA ? Volvo 8900R 6x2 o długości 15 m, maksymalnej pojemności 65 siedzących miejsc pasażerskich, przeznaczone do obsługi ruchu regionalnego i turystycznego. Wyróżniają go podpodłogowe bagażniki o pojemności 4,5 m3 oraz toaleta.

Bogate wyposażenie

Dostawa wszystkich pięciu pojazdów zrealizowana została punktualnie, w lutym 2017 r. Wspólną cechą zamówionych przez Kleszczów pojazdów są 350-konne silniki, automatyczne skrzynie biegów, podwójnie przyciemniane boczne szyby panoramiczne, monitoring wnętrza pojazdu oraz z zewnątrz, a także błękitna barwa lakieru (zbliżona malatury dwóch autokarów Scania-Irizar PB, które w 2014 r. Kleszczów kupił za 2,6 mln zł ? do tej pory najmłodszych pojazdów w taborze Zakładu Komunalnego "Kleszczów").

Przypomnijmy, że Kleszczów jest najbogatszą gminą w Polsce. I dlatego nie żałuje pieniędzy na komfort i bezpieczeństwo mieszkańców podróżujących gminnymi autobusami. Dwa nowe niskopodłogowe autobusy zastąpią stare ponad 20-letnie autosany.

- "Nowe autobusy będą jeździły pomiędzy Kleszczowem i Bełchatowem, a także służyły do dowozu dzieci do szkół - mówi Bruno Siemieniuk, wiceprezes Zakładu Komunalnego w Kleszczowie. - Pozostałe trzy autobusy, w ramach odmłodzenia taboru, zastąpią przygotowywane do wycofania z ruchu autosany przeznaczone głównie do przewozów szkolno-międzymiastowych.

Z myślą o dzieciach

Warto podkreślić, że zakupione przez Kleszczów autobusy ? jako pierwsze w Polsce ? oferują specjalne rozwiązania techniczne pod kątem bezpiecznego przewozu dzieci. Jak mówi Bruno Siemieniuk - członek zarządu spółki Zakład Komunalny "Kleszczów", przy tworzeniu specyfikacji technicznej, potrzebnej do ogłoszenia przetargu, były brane pod uwagę m.in. sugestie dyrektorów szkół, przedszkoli, a także Gminnego Ośrodka Kultury.

- Grono to zwracało uwagę przede wszystkim na bezpieczeństwo przewozu dzieci w wieku od przedszkola do gimnazjum - mówi. - To dzięki tym konsultacjom zadbano o odpowiednie skuteczne nagłośnienie wraz z bezprzewodowym mikrofonem opiekuna. Zamontowane bezwładnościowe pasy pozwalają na bezpieczne zapięcie dzieci. W pasach bezpieczeństwa górny punkt mocowania można obniżyć o prawie 20 cm, przeciągając pas przez ruchomą szlufkę. Pas przytrzymuje bark dziecka i nie przebiega przez jego szyję.

Po raz pierwszy w Polsce, autobusowe fotele od strony okien zostały zaopatrzone w system szybkiego zatrzaskowego zapięcia ISOFIX (fot. 4). Umożliwia to bezpieczne przewożenie małych dzieci w fotelikach lub na podkładkach, wyposażonych w ten standard zapięć. To pozwoli na wspólny, bezpieczny wyjazd rodzicom wraz z pociechami.

Kleszczowskie Volvo posiadają jeszcze jedno, unikatowe w Polsce, rozwiązanie. To dwa specjalnej konstrukcji fotele pasażerskie z uchylnym oparciem. Po zwolnieniu specjalnej blokady i odchyleniu oparcia rozkłada się automatycznie fotelik z 4-punktowym systemem zapięcia dla niemowlaka (fot. 5). Fotelik jest ustawiony tyłem do kierunku jazdy, dzięki czemu opiekun może siedzieć naprzeciwko dziecka. To rozwiązanie zadowoli osoby podróżujące z niemowlakiem na rękach, w nosidełku czy w składanym wózku.

Z myślą o niepełnosprawnych

Ponadto w dwóch niskowejściowych autobusach Volvo 8900RLE wygospodarowano miejsce dla osób na wózkach inwalidzkich, w tym także cięższych, elektrycznych. Ręcznie rozkładany najazd ułatwi dostanie się do środka i opuszczenie pojazdu. W każdym z tych dwóch autobusów są miejsca do bezpiecznego zakotwiczenia dwóch wózków. Bezstopniowe wejście przez szerokie drzwi to także istotne ułatwienie dla starszych pasażerów czy kobiet z wózkami dziecięcymi.

Oprócz tych istotnych rozwiązań technicznych warto zauważyć, że trzy wewnętrzne kamery umożliwiają kierowcy monitorowanie całego wnętrza (fot. 5) - szczególnie zatoki na wózek i środkowych drzwi. Autobusy wyposażone są w blokadę, która uniemożliwia ruszenie pojazdu przy otwartych drzwiach i dźwiękową sygnalizację ("zapnij pasy", STOP na żądanie, otwieranie drzwi).

Dobrze widoczne są miejsca (jaskrawożółte poręcze), których bezpiecznie może się trzymać stojący pasażer. Bezpieczeństwo zwiększa LED-owe podświetlenie krawędzi oraz oświetlenie zewnętrzne przestrzeni przy środkowych drzwiach.


Spodobał Ci się ten artykuł? To polub nas na
Sprawdź też:
Volvo
ZK Kleszczów
8900
 • Marcinzwlkp – 20.03.2017

  Wow

 • Kris – 20.03.2017

  Dwie sztuki Scania Irizar PB 12,2/35 były do Kleszczowa dostarczone w 2014 roku :)

 • tom – 20.03.2017

  Pierwsze nowe 8900 ma arriva w Tczewie od 2014r. Kilka sztuk jeździ na linii 50 Tcz-Gda.

 • AK – 20.03.2017

  dzięki. poprawki w drodze. zabrakło LE. pozdrawiam

 • Kris – 21.03.2017

  :)

 • wa-wa – 21.03.2017

  Na wsi luksusowe autobusy , a Warszawa kupuje Ursusy

 • (L)gion – 21.03.2017

  W gumiokach będą jeździć ?

 • sdd – 27.03.2017

  To nie jest zwyczajna wieś.

 • megi – 27.03.2017

  w końcu ktoś pomyślał o dzieciach. mnie pasi :)

Zapraszamy do dyskusji także na naszym profilu ! W jednym miejscu wszystkie środki transportu publicznego!

Dodaj komentarz

Aby móc dodawać komentarze należy się zalogować
Portal TransInfo.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść zamieszczanych komentarzy. Mechanizm komentowania służy merytorycznej dyskusji dotyczącej informacji oraz materiałów umieszczanych w Portalu TransInfo.pl. Pragnąc przestrzegać obowiązującego prawa oraz zachować merytoryczny charakter dyskusji informujemy, że komentarze pozamerytoryczne, obraźliwe, utrzymane w tonie lekceważącym osoby trzecie lub zawierające jednoznaczne oskarżenia wobec tych osób będą usuwane. InfoBus zastrzega również sobie prawo redakcji bądź skrótów pojawiających się na portalu opinii.