TransInfo

InfoBus

InfoRail

InfoTram

InfoBike

InfoAir

InfoShip

Deklaracja polskich miast na rzecz elektromobilności
InfoBus.pl - Opublikowano: 10.09.2019 16:00:26
Deklaracja polskich miast na rzecz elektromobilności ; fot. ZTM Lublin FB

Podczas I Kongresu Nowej Mobilności w Lublinie 30 miast zadeklarowało współpracę na rzecz elektromobilności.

Prezydenci 30 polskich miast będą współpracować w dziedzinie rozwoju mobilności zeroemisyjnej, ze szczególnym uwzględnieniem transportu zbiorowego. Deklarację w tej sprawie włodarze podpisali podczas I Kongresu Nowej Mobilności w Lublinie.

Deklaracj Miast na rzecz rozwoju Elektromobilności została podpisana m.in. przez prezydentów i wiceprezydentów Wrocławia, Częstochowy, Kielc, Białej Podlaskiej, Lublina, Słupska, Warszawy, Wałbrzycha, Sosnowca, Wejherowa, Olsztyna, Krakowa, Piekar Śląskich, Ełku, Świętochłowic, Zielonej Góry, Suwałk, Nowego Sącza, Tczewa, Tarnowa, Piotrkowa Trybunalskiego, Łodzi, Puław, Ełku, Sosnowca, Torunia, Krosna i Kędzierzyna Koźla"

Lubelski kongres

W Lublinie samorządowcy i eksperci branży elektromobilności rozmawiali o rozwiązaniach, które już wkrótce będą codziennością w każdym dużym polskim mieście. Jak zadeklarował Krzysztof Żuk, prezydent Lublina - "Za 2-3 nasz transport publiczny będzie w ponad połowie składał się z trolejbusów i zero lub niskoemisyjnych autobusów. Będziemy chcieli także w ten sposób zachęcić kierowców codziennie dojeżdżających do Lublina, by korzystali z parkingów park & ride, zostawiali swoje pojazdy poza centrum i poruszali się po mieście komunikacją miejską.

-"Polskie miasta dzisiaj są liderami europejskimi w zakresie elektromobilności. Sprzyja temu dobra strategia miast, ale też wysokie dofinasowanie ze środków unijnych" – dodał Krzysztof Żuk.

Według niego podpisana deklaracja dotyczy nie tylko miast, ale też innych interesariuszy rozwoju tej branży, w tym firm z nią związanych.

-"Deklaracja stanowi swego rodzaju zobowiązanie, że będziemy w zakresie elektromobilności robić i więcej, i szybciej" – podkreślił Krzysztof Żuk.

PSPA, IGKM i ZMP

Kongres Nowej Mobilności został zorganizowany przez Polskie Stowarzyszenie Paliw Alternatywnych we współpracy z Urzędem Miasta Lublin, Związkiem Miast Polskich oraz Izbą Gospodarczą Komunikacji Miejskiej. To największe, merytoryczne forum dyskusyjne poświęcone wyzwaniom związanym z wdrażaniem elektromobilności w Polsce. Odbywa się ono w otwartej formule warsztatów i grup roboczych, w których biorą udział przedstawiciele samorządów, firm motoryzacyjnych, dostawców infrastruktury oraz eksperci.

-"Takie spotkania są potrzebne, byśmy budowali swoją wiedzę o rynku elektromobilności" – zaznaczył Maciej Mazur, dyrektor zarządzający PSPA.

Tempo rozwoju elektromobilności w Polsce znacznie zwiększyło się w ostatnich latach. Jest to efektem strategii przyjętej przez Unię Europejską oraz zmian w polskim prawodawstwie, które nakłada na samorządy limity wykorzystania pojazdów zeroemisyjnych w transporcie publicznym.

198 elektrobusów

Udział e-busów we flocie (dotyczy gmin powyżej 50 tys. mieszkańców) ma wynieść w 2021 r. co najmniej 5 proc., w 2022 r. -10 proc., a w 2028 - 30 proc. To właśnie Lublin jest miastem, które obecnie spełnia wyznaczony 5-procentowy wskaźnik, a jak obiecuje prezydent miasta za 2 lata parametr ten zostanie podwojony.

Maciej Mazur poinformował, że obecnie w naszym kraju jest użytkowanych 198 elektrycznych autobusów, a kolejne 300 znajduje się w produkcji.

-"Oznacza to, że wkrótce po polskich drogach będzie jeździło 500 e-busów – powiedział Mazur. - Życzymy sobie, abyśmy stali się też liderem w zeroemisyjnych pojazdach osobowych. Na razie jest to 6300 zarejestrowanych aut, a my myślimy o dziesiątkach, stekach tysięcy a nawet milionach" – dodał.

Uzupełnił, że Kongres został zorganizowany m.in. po to, by czas dojścia do takich liczb był odpowiednio krótki. Uczestnicy Kongresu podkreślali też, że rozwój elektromobilności ma służyć poprawie jakości życia mieszkańców miast, poprzez ograniczenie emisji CO2 i hałasu.


Spodobał Ci się ten artykuł? To polub nas na
Sprawdź też:
konferencja
PSPA
IGKM
ZMP
Dyskutuj pod tym artykułem bezpośrednio na !

Dodaj komentarz

Aby móc dodawać komentarze należy się zalogować
Portal TransInfo.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść zamieszczanych komentarzy. Mechanizm komentowania służy merytorycznej dyskusji dotyczącej informacji oraz materiałów umieszczanych w Portalu TransInfo.pl. Pragnąc przestrzegać obowiązującego prawa oraz zachować merytoryczny charakter dyskusji informujemy, że komentarze pozamerytoryczne, obraźliwe, utrzymane w tonie lekceważącym osoby trzecie lub zawierające jednoznaczne oskarżenia wobec tych osób będą usuwane. InfoBus zastrzega również sobie prawo redakcji bądź skrótów pojawiających się na portalu opinii.