TransInfo

InfoBus

InfoRail

InfoTram

InfoBike

InfoAir

InfoShip

Dolny Śląsk z e-Busem: Jawor, Lubin, Polkowice i Wrocław
InfoBus.pl - Opublikowano: 03.03.2017 10:09:17 2 komentarze
Dolny Śląsk z e-Busem: Jawor, Lubin, Polkowice i Wrocław

20 lutego 4 dolnośląskie gminy podpisały list intencyjny o współpracy dotyczącej rozwoju elektromobilności z Ministerstwem Rozwoju. Każdy z samorządów ma inne podejście do elektryfikacji taboru.

20 lutego 2017 r. cztery dolnośląskie gminy podpisały list intencyjny o współpracy dotyczącej rozwoju elektromobilności z Ministerstwem Rozwoju. Dokument przyjęło 41 polskich miast i gmin, co obejmie niemal połowę taboru autobusowego w Polsce

List intencyjny podpisany przez przedstawicieli Ministerstwa Rozwoju, Ministerstwa Energii, Polskiego Funduszu Rozwoju, Narodowego Centrum Badań i Rozwoju, Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej oraz samorządowców zawiera postanowienia o:

 •     zwiększeniu udziału elektrycznych autobusów w taborze komunikacji zbiorowej;

 •     budowie infrastruktury do ładowania autobusów i samochodów elektrycznych;

 •     wspólnym udziale w pracach badawczo-rozwojowych w zakresie elektromobilności;

 •     przygotowaniu księgi dobrych praktyk przy wprowadzaniu w polskich samorządach elektrycznego transportu;

 •     włączeniu się samorządów w tworzenie ustawy o elektromobilności.

Jawor tworzy e-komunikację

Każdy z dolnośląskich samorządów ma inne podejście do elektryfikacji taboru. Zacznijmy od Jawora, który w ogóle nie ma jeszcze własnej komunikacji. Aby spełnić oczekiwania mieszkańców gmina skorzystała z szansy i przystąpiła do rządowego programu pilotażowego w sprawie rozwoju elektromobilności w Polsce. Burmistrz Emilian Bera podpisał w Warszawie list intencyjny w tej sprawie. Dolnośląskie miasto chce zakupić cztery autobusy elektryczne klasy MINI/MIDI.

Elektroplany Lubina

Lubin z kolei od 2015 r. oferuje darmową komunikacje miejską i powiatową. Obsługuje ją wybrany na drodze przetargu przewoźnik PKS Lubin. Gmina pod jego kątem planuje próbnie zakupić 10 elektrobusów, a w przyszłości cały tabor, czyli wszystkie 51 pojazdów.

Polkowice już działają

Z kolei w Polkowicach toczy się już przetarg na zakup 6 szt. niskopodłogowych elektrobusów klasy MAXI i aktualnie czekamy na rozstrzygniecie, która ze złożonych ofert (SOR, BYD i Solaris) okazała się najlepsza. Jak informuje magistrat ? to na razie jedyne takie e-zakupy do 2020 roku

Ambitny Wrocław

W ramach Programu Rozwoju Elektromobilności Wrocław zadeklarował, że zamierza kupić aż 50 autobusów elektrycznych. Pierwsze z nich miałyby dotrzeć do stolicy Dolnego Śląska już pod koniec 2019 roku. Miasto chce je zakupić w ramach jednego z unijnych programów, gdzie dotacja mogłaby wynieść cztery piąte całkowitego kosztu zakupu pojazdów. Najprawdopodobniej chodzi tutaj o ZIT w ramach RPO.

Przypomnijmy, że dzisiaj we Wrocławiu jeździ jeden autobus hybrydowy Volvo 7700. Z kolei katem 2016 r. MPK testowało dwa elektrobusy Volvo.

Co ciekawe, pod kątem przyszłych testów, wrocławscy urzędnicy z Biura Zarządzania Projektami przygotowali trzy trasy o różnych poziomach pracy eksploatacyjnej: od łatwej poprzez średnią do trudnej. Jeżeli pojazd w każdych warunkach pogodowych pokona wszystkie trzy stopnie ? Wrocław weźmie go pod uwagę.Spodobał Ci się ten artykuł? To polub nas na
Sprawdź też:
e-bus
elektrobus
MPK Wrocław
UM Jawor
PKS Lubin
PGMiKM Polkowice
 • JAKUB#Miłośnik Solarisa – 11.03.2017

  Elektryki? Zajebiście. Chciałbym żeby takie e-busy jeździły w Legnicy ;)

 • Krzychu – 05.04.2017

  Elektryki we Wrocławiu to wciąż wielkie marzenie i ciekawe na ile się spełni

Zapraszamy do dyskusji także na naszym profilu ! W jednym miejscu wszystkie środki transportu publicznego!