TransInfo

InfoBus

InfoRail

InfoTram

InfoBike

InfoAir

InfoShip

Dolny Śląsk z e-Busem: Jawor, Lubin, Polkowice i Wrocław
InfoBus.pl - Opublikowano: 03.03.2017 10:09:17 2 komentarze
Dolny Śląsk z e-Busem: Jawor, Lubin, Polkowice i Wrocław

20 lutego 4 dolnośląskie gminy podpisały list intencyjny o współpracy dotyczącej rozwoju elektromobilności z Ministerstwem Rozwoju. Każdy z samorządów ma inne podejście do elektryfikacji taboru.

20 lutego 2017 r. cztery dolnośląskie gminy podpisały list intencyjny o współpracy dotyczącej rozwoju elektromobilności z Ministerstwem Rozwoju. Dokument przyjęło 41 polskich miast i gmin, co obejmie niemal połowę taboru autobusowego w Polsce

List intencyjny podpisany przez przedstawicieli Ministerstwa Rozwoju, Ministerstwa Energii, Polskiego Funduszu Rozwoju, Narodowego Centrum Badań i Rozwoju, Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej oraz samorządowców zawiera postanowienia o:

 •     zwiększeniu udziału elektrycznych autobusów w taborze komunikacji zbiorowej;

 •     budowie infrastruktury do ładowania autobusów i samochodów elektrycznych;

 •     wspólnym udziale w pracach badawczo-rozwojowych w zakresie elektromobilności;

 •     przygotowaniu księgi dobrych praktyk przy wprowadzaniu w polskich samorządach elektrycznego transportu;

 •     włączeniu się samorządów w tworzenie ustawy o elektromobilności.

Jawor tworzy e-komunikację

Każdy z dolnośląskich samorządów ma inne podejście do elektryfikacji taboru. Zacznijmy od Jawora, który w ogóle nie ma jeszcze własnej komunikacji. Aby spełnić oczekiwania mieszkańców gmina skorzystała z szansy i przystąpiła do rządowego programu pilotażowego w sprawie rozwoju elektromobilności w Polsce. Burmistrz Emilian Bera podpisał w Warszawie list intencyjny w tej sprawie. Dolnośląskie miasto chce zakupić cztery autobusy elektryczne klasy MINI/MIDI.

Elektroplany Lubina

Lubin z kolei od 2015 r. oferuje darmową komunikacje miejską i powiatową. Obsługuje ją wybrany na drodze przetargu przewoźnik PKS Lubin. Gmina pod jego kątem planuje próbnie zakupić 10 elektrobusów, a w przyszłości cały tabor, czyli wszystkie 51 pojazdów.

Polkowice już działają

Z kolei w Polkowicach toczy się już przetarg na zakup 6 szt. niskopodłogowych elektrobusów klasy MAXI i aktualnie czekamy na rozstrzygniecie, która ze złożonych ofert (SOR, BYD i Solaris) okazała się najlepsza. Jak informuje magistrat ? to na razie jedyne takie e-zakupy do 2020 roku

Ambitny Wrocław

W ramach Programu Rozwoju Elektromobilności Wrocław zadeklarował, że zamierza kupić aż 50 autobusów elektrycznych. Pierwsze z nich miałyby dotrzeć do stolicy Dolnego Śląska już pod koniec 2019 roku. Miasto chce je zakupić w ramach jednego z unijnych programów, gdzie dotacja mogłaby wynieść cztery piąte całkowitego kosztu zakupu pojazdów. Najprawdopodobniej chodzi tutaj o ZIT w ramach RPO.

Przypomnijmy, że dzisiaj we Wrocławiu jeździ jeden autobus hybrydowy Volvo 7700. Z kolei katem 2016 r. MPK testowało dwa elektrobusy Volvo.

Co ciekawe, pod kątem przyszłych testów, wrocławscy urzędnicy z Biura Zarządzania Projektami przygotowali trzy trasy o różnych poziomach pracy eksploatacyjnej: od łatwej poprzez średnią do trudnej. Jeżeli pojazd w każdych warunkach pogodowych pokona wszystkie trzy stopnie ? Wrocław weźmie go pod uwagę.Spodobał Ci się ten artykuł? To polub nas na
Sprawdź też:
e-bus
elektrobus
MPK Wrocław
UM Jawor
PKS Lubin
PGMiKM Polkowice
 • JAKUB#Miłośnik Solarisa – 11.03.2017

  Elektryki? Zajebiście. Chciałbym żeby takie e-busy jeździły w Legnicy ;)

 • Krzychu – 05.04.2017

  Elektryki we Wrocławiu to wciąż wielkie marzenie i ciekawe na ile się spełni

Zapraszamy do dyskusji także na naszym profilu ! W jednym miejscu wszystkie środki transportu publicznego!

Dodaj komentarz

Aby móc dodawać komentarze należy się zalogować
Portal TransInfo.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść zamieszczanych komentarzy. Mechanizm komentowania służy merytorycznej dyskusji dotyczącej informacji oraz materiałów umieszczanych w Portalu TransInfo.pl. Pragnąc przestrzegać obowiązującego prawa oraz zachować merytoryczny charakter dyskusji informujemy, że komentarze pozamerytoryczne, obraźliwe, utrzymane w tonie lekceważącym osoby trzecie lub zawierające jednoznaczne oskarżenia wobec tych osób będą usuwane. InfoBus zastrzega również sobie prawo redakcji bądź skrótów pojawiających się na portalu opinii.