TransInfo

InfoBus

InfoRail

InfoTram

InfoBike

InfoAir

InfoShip

Droga S3 coraz bliżej granicy z Czechami
InfoBus.pl - Opublikowano: 15.10.2018 15:05:52

O kolejne 36 km wydłużyła się droga ekspresowa S3 w województwie dolnośląskim.

O kolejne 36 km wydłużyła się droga ekspresowa S3 w województwie dolnośląskim. 15 października 2018 r., w obecności ministra infrastruktury Andrzeja Adamczyka, udostępniono kierowcom kolejne dwa odcinki tego szlaku pomiędzy Legnicą i Bolkowem.

- Dziękuję wszystkim, dzięki którym możemy dzisiaj otworzyć drogę ekspresową S3 Legnica-Bolków. Cała droga S3 została wpisana do Programu Budowy Dróg Krajowych przez rząd Premiera Jarosława Kaczyńskiego w 2007 r. Realizujemy nasze założenia. Już za dwa dni podpisujemy umowę na realizację kolejnego odcinka drogi ekspresowej S3: Bolków-Lubawka - powiedział minister A. Adamczyk.

To nie koniec dobrych wiadomości dla mieszkańców Dolnego Śląska. W najbliższych dniach podpisana zostanie umowa na projekt i budowę ostatniego brakującego odcinka drogi S3 w tym regionie, od Bolkowa do granicy z Czechami w Lubawce, który ma być gotowy wiosną 2023 r.

Oddany dziś do użytku odcinek umożliwi bezpośrednie połączenie południowej części województwa dolnośląskiego z autostradą A4, a jeszcze w tym roku będzie możliwy przejazd drogą ekspresową pomiędzy Bolkowem a Szczecinem. Cała blisko 500 km droga S3, która jest częścią międzynarodowego szlaku E65 Malmö - Chania, będzie gotowa w 2023 r.

Budowa S3 pomiędzy Legnicą a Bolkowem była podzielona na dwa zadania. Pierwszy odcinek: Legnica Południe - Jawor Wschód o długości 19,7 km, zrealizowało konsorcjum firm Eurovia Polska i Warbud. Drugi fragment do węzła Bolków o długości 16,1 km zrealizowała firma Mota-Engil Central Europe. Wartość kontraktów wyniosła odpowiednio 295 mln zł i 323 mln zł.

W ramach inwestycji na obydwu odcinkach powstała dwujezdniowa droga ekspresowa, z dwoma pasami ruchu w każdym kierunku. Zbudowano też 4 węzły drogowe: Jawor Północ, Jawor Wschód, Jawor Południe oraz Bolków, a także 25 mostów i wiaduktów, urządzenia ochrony środowiska i infrastrukturę towarzyszącą. W trakcie budowy są jeszcze dwa Miejsca Obsługi Podróżnych: Jawor Zachód i Jawor Wschód.

Realizacja drogi ekspresowej S3 pomiędzy Legnicą a granicą państwa w Lubawce jest współfinansowana przez Unię Europejską ze środków Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko 2014-2020. Wartość całkowita projektu to 3,96 mld zł, z czego dofinansowanie wynosi 1,89 mld zł.


Spodobał Ci się ten artykuł? To polub nas na
Sprawdź też:
droga
S3
Czechy
Zapraszamy do dyskusji także na naszym profilu ! W jednym miejscu wszystkie środki transportu publicznego!

Dodaj komentarz

Aby móc dodawać komentarze należy się zalogować
Portal TransInfo.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść zamieszczanych komentarzy. Mechanizm komentowania służy merytorycznej dyskusji dotyczącej informacji oraz materiałów umieszczanych w Portalu TransInfo.pl. Pragnąc przestrzegać obowiązującego prawa oraz zachować merytoryczny charakter dyskusji informujemy, że komentarze pozamerytoryczne, obraźliwe, utrzymane w tonie lekceważącym osoby trzecie lub zawierające jednoznaczne oskarżenia wobec tych osób będą usuwane. InfoBus zastrzega również sobie prawo redakcji bądź skrótów pojawiających się na portalu opinii.