TransInfo

InfoBus

InfoRail

InfoTram

InfoBike

InfoAir

InfoShip

Drugi przetarg na nowe autobusy dla PKS Nysa anulowany
INFOBUS.PL - Opublikowano: 16.04.2018 13:00:49
Drugi przetarg na nowe autobusy dla PKS Nysa anulowany

Starostwo Powiatowe w Nysie już drugi raz unieważniło przetarg na dostawę nowych autobusów dla tamtejszego PKS. Oferta, którą przedstawił SOR była zbyt droga dla urzędników. Wydaje się, że w Nysie zabrnęli w ślepą uliczkę.

Starostwo Powiatowe w Nysie już drugi raz unieważniło przetarg na dostawę nowych autobusów dla tamtejszego PKS. Oferta, którą przedstawił SOR była zbyt droga dla urzędników. Wydaje się, że w Nysie zabrnęli w ślepą uliczkę.

Przypomnijmy, że przetarg na nowe autobusy dla PKS Nysa musiał być dwa razy ogłaszany. Za pierwszym razem powiat uznał, że nie jest w stanie ze względów finansowych przyjąć ofert przedstawionych przez ABP Bus&Coach i SOR-a. Nowe postępowanie, które również podzielono na dwie części ogłoszono więc w połowie lutego. Jeszcze raz przyjrzeliśmy się wymaganiom wobec nowych nabytków.

W pierwszym zadaniu urzędnicy chcieli kupić siedem fabrycznie nowych autobusów z silnikami diesla Euro 6 i nadwoziami o długości do 13,5 m. Pojazdy miały umożliwiać podróż przynajmniej 47 pasażerom, w tym 37 na miejscach siedzących. W drugiej części powiat chciał kupić jeden elektrobus klasy MAXI dedykowany do przewozów podmiejskich i międzymiastowych. Pojazd miał umożliwiać podróż przynajmniej 38 pasażerom, w tym nie mniej niż 28 na miejscach siedzących. Również miał mieć nadwozie o długości do 13,5 m. Termin dostawy w obu częściach skrócono w porównaniu z pierwszym postępowaniem. Teraz urzędnicy chcieli odebrać autobusy nie w ciągu 8 mieścy od podpisania umów, lecz najpóźniej do 31 października. Powiat więc sporo ryzykował...

Termin składania ofert upłynął 4 kwietnia. Na zakupy urzędnicy przygotowali łącznie 6 866 4005 PLN brutto. Tylko w jednym zadaniu otrzymali ofertę, która znowu przekroczyła ich szacunki, Mowa o dostawie 7 autobusów spalinowych. W Nysie zakładali, że na ich zakup wystarczy 5 057 399 PLN brutto. Oznacza to, że za jeden pojazd tego typu urzędnicy byli gotowi zapłacić niespełna 587 400 PLN netto. To jednak sporo poniżej obecnych cen, a także zbyt nisko by wymagać bardzo szybkiej dostawy.

Propozycja, którą przedstawił SOR przewyższała te szacunki. Oferta czeskiego producenta opiewała na 5194 000 PLN netto (6 388 620 PLN brutto). Cena za jednego SOR-a CN12 wyniosła więc 742 000 PLN netto. W poprzednim przetargu, gdzie termin dostawy był rozsądny producent z Libchavy za ten tam model autobusów chciał 649 000 PLN netto za sztukę.

W części na dostawę jednego elektrobusu powiat miał przygotowane 1 806 606 PLN brutto, czyli ok. 1 468 785 PLN netto. Tym razem nikt nie chciał powiatowi sprzedać “elektryka". Poprzednim razem jako jedyny zgłosił się SOR, który chciał zainkasować 1 687 000 PLN netto za jeden pojazd typu EBN11 w wersji podmiejskiej.

Ruch był po stronie nyskich urzędników. Ci kilka dni potrzebowali na podjęcie odpowiedniej decyzji. 11 kwietnia postanowili już drugi raz unieważnić przetarg. Tak samo jak poprzednio zasłaniali się swoimi ograniczonymi możliwościami finansowymi.


Wydaje się jednak, że to paliwo kończy się. Budżet jakim dysponuje powiat na autobusowe zakupy nie odpowiada obecnym realiom rynkowym. W nowym przetargu samorząd decydując się na przyspieszenie dostawy osiągnął skutek odwrotny od zakładanego otrzymując ofertę tylko w jednym zadaniu i dodatkowo jeszcze droższą niż w pierwszym podejściu. W Nysie nie mogą więc liczyć, że uda się tak tanio zrealizować ich projekt taborowy.


Spodobał Ci się ten artykuł? To polub nas na
Sprawdź też:
przetarg
tabor
PKS Nysa
SOR
Opolskie
Dyskutuj pod tym artykułem bezpośrednio na !

Dodaj komentarz

Aby móc dodawać komentarze należy się zalogować
Portal TransInfo.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść zamieszczanych komentarzy. Mechanizm komentowania służy merytorycznej dyskusji dotyczącej informacji oraz materiałów umieszczanych w Portalu TransInfo.pl. Pragnąc przestrzegać obowiązującego prawa oraz zachować merytoryczny charakter dyskusji informujemy, że komentarze pozamerytoryczne, obraźliwe, utrzymane w tonie lekceważącym osoby trzecie lub zawierające jednoznaczne oskarżenia wobec tych osób będą usuwane. InfoBus zastrzega również sobie prawo redakcji bądź skrótów pojawiających się na portalu opinii.