TransInfo

InfoBus

InfoRail

InfoTram

InfoBike

InfoAir

InfoShip

Dublowanie kursów; zamiast MINI - MAXI. Jak miasta radzą sobie z ograniczeniami?
PAP InfoBus.pl - Opublikowano: 25.03.2020 13:00:14
Informacje o maksymalnej liczbie pasażerów na drzwiach autobusów

25 marca w wielu miastach w Polsce na drzwiach autobusów miejskich pojawiły się karki z informacją, ilu pasażerów może wejść do pojazdu.

25 marca w wielu miastach w Polsce na drzwiach autobusów miejskich pojawiły się karki z informacją, ilu pasażerów może wejść do pojazdu.

Bielsko-Biała

Kierowcy autobusów MZK w Bielsku-Białej mają prawo odmówić wejścia do pojazdu pasażerom w przypadku przekroczenia dopuszczalnej ich liczby – podał w środę bielski magistrat. To pokłosie zaostrzenia przez ministra zdrowia przepisów związanych z koronawirusem.

"W autobusie może znajdować się maksymalnie tylu pasażerów, ile wynosi połowa dostępnych miejsc siedzących" - głosi rozporządzenie ministra, które obowiązuje od 25 marca.

Bielski przewoźnik komunalny podał, że - mając na uwadze wprowadzone zasady - skierował do obsługi najbardziej newralgicznych kursów autobusy przegubowe, w miarę posiadanej ich dostępności.

"W przypadku przekroczenia dopuszczalnej liczby pasażerów kierowca ma prawo odmówić wejścia do pojazdu kolejnym osobom" – podał MZK.

Firma poinformowała, że dopuszczalna liczba osób podróżujących najmniejszymi autobusami wynosi 10 osób, dwudrzwiowymi pojazdami 10-m – 13 osób, trzydrzwiowymi 12-m – 15 osób, a przegubowymi – 20 pasażerów.

Przewoźnik zaapelował do pasażerów, by zrezygnowali z przejazdu, jeśli zauważą, że autobusem jedzie zbyt wiele osób. Poprosił też, by bielszczanie w ogóle ograniczyli podróże komunikacją miejską do niezbędnego minimum.

Białystok

Jak poinformował w środę prezydent Białegostoku Tadeusz Truskolaski, w tej sytuacji na dziewięciu miejskich liniach, cieszących się największym zainteresowaniem podróżnych w godzinach porannego i popołudniowego szczytu będą jeździły - jeden po drugim - po dwa autobusy na daną godzinę w rozkładzie. Chodzi o linie 4, 5, 6, 7, 16, 17, 19, 21 i 100 i rozkład jazdy między godz. 5–8 rano oraz 14–16.

-"Autobusy będą zdublowane, z uwagi na to, że to są linie, które mogą być przeciążone w godzinach szczytu. Kierowcy będą mieli prawo nie wpuścić danej osoby, jeśli będzie to przekraczało tę liczbę dopuszczalną, czy nie zatrzymać się na przystanku. Wtedy trzeba będzie poczekać na następny autobus" - mówił Truskolaski w czasie wideokonferencji.

W pojazdach ma obowiązywać zasada, że pasażerowie wsiadają drugimi (i trzecimi, jeśli autobus jest dłuższy), a wysiadają tylnymi drzwiami.

-"To sytuacja wyjątkowa (...), prośba jest o samodyscyplinę, aby osoby które same wiedząc, że autobus w tych nowych warunkach już nie może więcej osób pomieścić, w tym momencie już do autobusu nie wsiadały" - mówił prezydent Białegostoku.

Mówił, że samo miasto będzie monitorowało tę sytuację, ma też to robić policja. Pytany, czy kierowcy będą sprawdzali liczbę pasażerów Truskolaski przypomniał, że w każdym autobusie są kamery i kierowcy mają podgląd i możliwość interwencji. Zastrzegł jednak, że sami pasażerowie powinni wykazywać się odpowiedzialnością i nie wsiadać, gdy w autobusie jest więcej osób, a w razie potrzeby możliwa jest reakcja kierowcy, czy wyrywkowe kontrole np. kontrolerów biletów czy policji.

W Białymstoku w dni robocze obowiązują obecnie mieszane rozkłady jazdy autobusów; niektóre linie jeżdżą jak w dni powszednie, pozostałe jak w soboty.

Gorzów

Miejski Zakład Komunikacji w Gorzowie Wlkp. zdaje się na pasażerów ws. przestrzegania wprowadzonych przez rząd ograniczeń w liczbie osób korzystających z transportu publicznego. Jak wskazał jego rzecznik Marcin Pejski, spółka nie ma fizycznych możliwości egzekwowania obowiązujących nakazów. Na przystankach i w autobusach znajdą się informacje na ten temat.

Od środy takie restrykcje wprowadziły władze państwowe. Mają one na celu ograniczenie rozprzestrzeniania się koronawirusa. Nowe zasady będą obowiązywały do 11 kwietnia br. W odniesieniu do taboru gorzowskiego MZK jest to maksymalnie 14 pasażerów w autobusie 12-metrowym oraz maksymalnie 20 pasażerów w autobusie 15-metrowym.

"Jeszcze raz zwracamy się z apelem do pasażerów, żeby każdy, kto nie ma potrzeby przemieszczania się, pozostał w domu, natomiast pasażerów korzystających z komunikacji miejskiej prosimy o stosowanie się do wprowadzonych zakazów. Ponadto prosimy pasażerów o odpowiedzialne korzystanie z transportu publicznego – jeśli połowa miejsc siedzących w autobusie będzie zajęta, apelujemy o pozostanie na przystanku i oczekiwanie na kolejny kurs" – powiedział Pejski.

Rzecznik zwrócił uwagę, że nawet w sytuacji, gdyby komunikacja miejska funkcjonowała bez żadnych ograniczeń, nie pozwoliłoby to zapewnić warunków podróży wskazanych przez stosowne rozporządzenie. MZK zapowiedział, że w miarę możliwości technicznych będzie reagować na potrzebę wprowadzania korekt w rozkładzie jazdy. Od 26 marca br. wprowadzi do oferty przewozowej dodatkowe kursy w godzinach 5.30 – 8.30 oraz 13.30 – 16.00 na liniach 104, 124, 126. Dzięki nim będą autobusy będą na tych liniach kursowały co 10 minut.

Z uwagi na termin wprowadzenia zmian rozkłady jazdy tych linii znajdujące się na przystankach nie będą wymieniane, a dodatkowe kursy będą wykonywane w połowie pomiędzy kursami liniowymi.

Gdynia

W związku z obostrzeniami wprowadzamy nowe rozwiązania w funkcjonowaniu komunikacji miejskiej - poinformowała we wtorek wiceprezydent Gdyni Katarzyna Gruszecka-Spychała. W autobusach i trolejbusach przygotowywane są wydzielenia, aby pasażerowie zachowali odpowiednią odległość. W miarę potrzeb kursy będą dublowane. Zgodnie z zaleceniem rządu w pojazdach komunikacji miejskiej może znajdować się jednocześnie tylu pasażerów, ile wynosi połowa dostępnych miejsc siedzących.

-"Biorąc pod uwagę, że celem jest ograniczanie skutków epidemii, staramy się jak najszybciej dostosować. Wdrożyliśmy system monitorowania napełnień pojazdów komunikacji miejskiej – poprzez własne służby ZKM oraz sygnały od kierowców do pracującej całodobowo Centrali Ruchu ZKM – i na tej podstawie cały czas dostosowywane są w odpowiedni sposób rozkłady jazdy lub uruchamiane są kursy bisowe" – poinformowała we wtorek wiceprezydent Gdyni Katarzyna Gruszecka-Spychała.

W autobusach i trolejbusach przygotowywane są specjalne wydzielenia i oznakowania, by pasażerowie nie siadali zbyt blisko siebie. Jak poinformowała Gruszecka-Spychała, w miarę możliwości kierowcy oraz służby Nadzoru Ruchu ZKM będą kontrolować liczbę pasażerów. Urzędnicy zapowiadają, że w czwartek wprowadzone zostaną kolejne wzmocnienia oferty przewozowej, aby spełnić najnowsze wytyczne.

Gdańsk

Pomorskie miasto informuje, że decyzją rządu zajęte mogą być tylko miejsca siedzące, a pojazd może być wypełniony maksymalnie do 50 proc.

- Aby zminimalizować napełnienia, wybrane kursy linii: 2, 3, 5, 6, 9, 111, 115, 124, 127, 132, 148, 154, 158/258, 162, 167, 168, 175, 199, 210 i 227 w szczycie porannym zostaną wykonane równocześnie przez dwa pojazdy - mówi Zygmunt Gołąb, rzecznik prasowy Zarządu Transportu Miejskiego w Gdańsku.

Ponadto Zarząd Transportu Miejskiego w Gdańsku informuje o kolejnych korektach w rozkładach jazdy - od środy 25 marca 2020 roku, odbywać się będzie więcej połączeń w porannym szczycie. Część kursów wykonają dwa pojazdy równocześnie. Dodatkowe kursy na liniach 7, 8, 10, T8, 111, 154, 200, 232 i 256 w szczycie porannym.

Zawieszone zostaną linie 100 i 195, a w soboty, niedziele i święta także linia 108.

GZM

W związku z podjętą przez rząd decyzją i w trosce o bezpieczeństwo podróżnych Zarząd Transportu Metropolitalnego:

  • rezygnuje z wprowadzenia zapowiedzianych wcześniej ograniczeń dotyczących komunikacji trolejbusowej w podregionie tyskim (miały one obowiązywać od 25 marca),
  • wdroży zapowiedziane wcześniej zmiany w komunikacji autobusowej w podregionie tyskim (zawieszenie niektórych linii, wprowadzenie sobotnich rozkładów jazdy w dni powszednie), przy czym kursy najbardziej popularne będą realizowane możliwie największymi pojazdami oraz – w miarę możliwości – będą uruchamiane dodatkowe połączenia,
  • zleci operatorom zawieszenie przy każdych drzwiach pojazdów informacji, ile osób jednocześnie może w nim przebywać, zapewnieni obsługę linii, z których najczęściej korzystają pasażerowie, przez pojazdy przegubowe (18 m).

-"Liczba pasażerów będzie na bieżąco weryfikowana przez pracowników, którym zostało zlecone to zadanie. Na podstawie zebranych przez nich informacji oferta transportowa będzie zwiększana na tych liniach, z których aktualnie najczęściej korzystają mieszkańcy - apeluje GZM. - Pasażerów prosimy o wyrozumiałość dla podejmowanych przez nas działań, które są wdrażane w trosce o zdrowie i bezpieczeństwo wszystkich."

GZM prosimy również, aby mieszkańcy pilnie zgłaszali informacje, na których liniach i w jakich godzinach liczba zajętych miejsc w pojazdach przekracza 50 proc. Informacje można przesyłać na adres kancelaria@metropoliaztm.pl lub o kontakt z infolinią ZTM, która pracuje przez całą dobę, siedem dni w tygodniu – bezpłatny numer tel. 800 16 30 30.

-"Ewentualne dodatkowe zmniejszenie liczby kursów na danej linii, będą spowodowane niską frekwencją. Pozwoli to wzmocnić i zabezpieczyć linie, z których korzystają osoby, które muszą w tych dniach dojechać do pracy. Prosimy również o pełną wyrozumiałość dla kierowców i motorniczych. Niektórzy z nich przebywają na zwolnieniach chorobowych lub będą chcieli skorzystać z możliwości opieki nad dziećmi - podkreśla ZTM.

Jastrzębie Zdrój

Przedstawiamy działania podejmowane przez jastrzębski Międzygminny Związek Komunikacyjny w związku z Rozporządzeniem Ministra Zdrowia z 24 marca. Zakłada ono m.in. ograniczenia liczby pasażerów w jednym autobusie. Dozwolona liczba osób, jakie mogą przebywać w środkach komunikacji miejskiej, musi odpowiadać połowie miejsc siedzących w danym środku transportu.

1. Na drzwiach autobusów MZK Jastrzębie pojawią się komunikaty o maksymalnej dopuszczalnej liczbie osób.

2. Możliwe jest dublowanie przepełnionych kursów, co w praktyce oznacza ewentualne podstawienie dodatkowych autobusów, tak by liczba pasażerów nie przekroczyła dopuszczalnej normy.

3. W razie potrzeby zawieszenie kursów, z których w obecnej sytuacji nie korzystają pasażerowie na rzecz wzmocnienia tych najbardziej obciążonych.

4. Pasażerowie mogą się również spotkać z sytuacją, w której co drugi fotel w autobusie będzie zaklejony taśmą ostrzegawczą.

Kielce

Monitorujemy sytuację, kiedy będzie to konieczne, na trasę będą wysyłane dodatkowe autobusy" – powiedziała PAP dyr. ZTM w Kielcach Barbara Damian.

"Rozporządzenie w tej sprawie jest bardzo ogólnikowe. Oczekiwałam szczegółów – kto ma to kontrolować, kto za to odpowiada, kto może być ukarany. Ale takich szczegółów tam nie ma. Nie jest to łatwa sytuacja" – podkreśliła dyr. Zarządu Transportu Miejskiego w Kielcach.

Dodała jednak, że w stolicy regionu świętokrzyskiego nie będzie radykalnych zmian w funkcjonowaniu komunikacji miejskiej.

"Nie przeszliśmy tak jak inne miasta na rozkład sobotni, który obowiązuje w dni robocze. Wszystkie działania podejmowaliśmy stopniowo, w miarę obserwowanej sytuacji. Dlatego mam wrażenie, że większych problemów w Kielcach nie powinno być z respektowaniem tego rozporządzenia" – podkreśliła Damian.

Koszalin

Prezes Miejskiego Zakładu Komunikacji w Koszalinie zapowiedział, że dodatkowe obostrzenia dotyczące podróżowania komunikacją miejską w stanie epidemii wprowadzone zostaną, zgodnie z rządowym apelem, od środy.

Andrzej Bacławski poinformował, że MZK prowadzi monitoring liczby pasażerów podróżujących autobusami konkretnych linii. Na te trasy, którymi jeździ w określonych godzinach co najmniej 15 osób, wyjadą jednocześnie dwa autobusy tej samej linii, by każdy mógł zachować bezpieczna odległość od siebie.

"Nie będziemy zaklejać siedzeń, które powinny zostać puste. Kierowcy nie będą także wychodzić do pasażerów i informować, które miejsca powinni zająć. To byłoby zbyt ryzykowne. Nie możemy narazić naszych pracowników na zakażenie czy na kontakt z chorym, co skutkowałoby kwarantanną w zakładzie, a nawet zawieszeniem kursów" – zaznaczył Bacławski.

Podkreślił natomiast, że w autobusach oraz w centrum przesiadkowym pojawią się komunikaty słowne i głosowe, informujące o konieczności zachowania bezpiecznej odległości co najmniej jednego metra od współpasażera. Otrzymają je także użytkownicy mobilnej karty miejskiej, których jest ok. 5 tys. Informacja o obowiązujących obostrzeniach ma być umieszczana na przystankach MZK.

Kraków

W związku z ogłoszonymi przez rząd ograniczeniami w przemieszczaniu się od środy krakowskie MPK zamieszcza na drzwiach tramwajów i autobusów naklejki z informacją, ile osób jednorazowo może podróżować poszczególnymi pojazdami. Przewidziano także dodatkowe kursy.

Informacja o maksymalnej liczbie pasażerów w poszczególnych pojazdach zostanie zamieszczona na drzwiach każdego autobusu i tramwaju poruszającego się po mieście – podało Miejskie Przedsiębiorstwo Komunikacyjne w Krakowie na swojej stronie internetowej. Jest to odpowiedź na nowe regulacje rządu, zgodnie z którymi autobusem, tramwajem czy metrem będzie mogło jechać tylu pasażerów, ile wynosi połowa miejsc siedzących.

W Krakowie w gotowości będzie także rezerwowy tabor tramwajowy i autobusowy. Zgodnie z zapowiedziami MPK od czwartku na pasażerów czekać będzie nawet 20 tramwajów i 50 autobusów. Mają one kursować na trasach, gdzie pojawi się więcej pasażerów niż liczba dostępnych miejsc w pojazdach.

"O większej liczbie pasażerów czekających na przystankach będą informować dyspozytorów MPK kierowcy i motorniczowie" – podano w informacji. Jak wyjaśniono, pojazdy zostaną rozmieszczone w różnych punktach miasta tak, aby "jak najszybciej mogły zacząć wykonywać dodatkowe kursy tam, gdzie będzie to potrzebne".

W koordynacji przedsięwzięcia pomogą także inspektorzy ruchu MPK, którzy w wyznaczonych miejscach będą kontrolować liczbę czekających na transport pasażerów.

"Pozwoli to na szybką reakcję i natychmiastowe wysyłanie rezerwowych tramwajów i autobusów jeszcze przed planowanym w rozkładzie odjazdem" – zaznaczono.

Legnica

W tej sytuacji apelujemy do mieszkańców Legnicy, aby ograniczali podróżowanie autobusami, jeśli nie jest to absolutną koniecznością – mówi prezes Legnickiego Przedsiębiorstwa Komunikacyjnego Zdzisław Bakinowski.

– Obecnie priorytet stanowi sprawny dowóz do pracy i do domu pracowników legnickich firm. Zwiększyliśmy ilość kursów autobusów na najbardziej obciążonych liniach. Więcej ich będzie na liniach nr 3, 4, 18 i 26, obsługujących m.in. transport do strefy ekonomicznej.

Autobusy MPK Legnica są przystosowywane do nowych wytycznych. Może w nich przebywać jednocześnie tylu pasażerów, ilu w sumie zajęłoby połowę miejsc siedzących w danym pojeździe. Miejsca siedzące niedostępne dla podróżnych są żółto-czarną taśmą.  

- Apeluję do mieszkańców o odpowiedzialność w przestrzeganiu tych zasad. Załoga MPK, a zwłaszcza kierowcy, proszą o społeczne zdyscyplinowanie i zrozumienie konieczności tej sytuacji, o solidarność i wyrozumiałość, tak bardzo dziś potrzebne nam wszystkim – podkreśla prezes Bakinowski.

Łódź

MPK-Lódź przeliczyło cały swój tabor pod względem dostępności według nowego rozporządzenia Ministerstwa Zdrowia i maksymalne, "wirusowe" pojemności wyglądają tak:

  • 25 osób w autobusie przegubowym,

  • 20 osób w autobusie solo,

  • 10 osób w autobusie mini,

  • 30 osób w tramwaju jednowagonowym,

  • 10 w każdym wagonie tramwaju dwuwagonowego.

Ponadto w związku z nowymi ograniczeniami, Łódź wprowadzi następujące następujące zmiany w funkcjonowaniu komunikacji miejskiej:

1. Uruchomimy elastyczne, dodatkowe kursy dopasowane do bieżących potrzeb tak aby zmniejszyć napełnienie autobusów i tramwajów.

2. Nastąpi zamiana autobusów mini na krótkie (12 m) we wszystkich możliwych przypadkach.

3. Wdrożone zostaną do ruchu kolejne autobusy przegubowe (18 m) w miejsce autobusów krótkich (12 m).

4. Podwojenie kursów na linii W od czwartku w godzinach zmian.

5. Na drzwiach wejściowych pojawi się informacja o dopuszczalnej liczbie pasażerów w pojeździe podczas wprowadzonych ograniczeń.

6. W każdym pojeździe jednorazowo będzie mogła podróżować liczba pasażerów równa połowie miejsc siedzących.

Płock

W związku z wprowadzonymi w ramach stanu epidemicznego ograniczeniami w przemieszczaniu się, Komunikacja Miejska w Płocku (Mazowieckie) ograniczyła liczbę pasażerów w autobusach, skierowała na trasy wszystkie swoje autobusy przegubowe i podwoiła kursy na niektórych liniach.

Jak poinformowała płocka KM, najważniejsza zmiana w ramach walki z koronawirusem to zasada, że w autobusie może przebywać tylko tylu pasażerów, ile wynosi tam połowa miejsc siedzących – krótkie autobusy, 12-metrowe, zabierają z przystanków od 11 do 15 osób, pojazdy przegubowe, zależnie od modelu, przewożą jednorazowo od 18 do 25 pasażerów.

"Jeszcze we wtorek na linie, co do których wiedzieliśmy, że wypełnienie autobusów będzie mogło przekraczać nowe normy, wysłaliśmy autobusy bisowe. Kierowcy poszczególnych autobusów już od wczoraj są w stałym kontakcie z dyspozytorami, informując o aktualnej sytuacji odnośnie liczby pasażerów oraz ewentualnych potrzeb, w tym uruchomienia wozów rezerwowych" – powiedziała w środę PAP rzeczniczka płockiej KM Kinga Wochowska.

Szczecin

-"Na razie będziemy się przyglądać i sprawdzać, czy pasażerowie sami się dyscyplinują, jeśli chodzi o liczbę osób wsiadających do pojazdów" – poinformowała PAP w środę rzeczniczka Zarządu Dróg i Transportu Miejskiego w Szczecinie Hanna Pieczyńska. Dodała, że nie ma obecnie decyzji o wygradzaniu miejsc w tramwajach czy autobusach taśmami, czy też zaklejania siedzeń, które powinny pozostać puste.

Jak zaznaczyła rzeczniczka, ZDiTM obserwuje napełnienie pojazdów i wprowadza konieczne korekty w rozkładzie, kierując się też sugestiami mieszkańców. W środę przywrócone zostało kursowanie komunikacji miejskiej według powszednich rozkładów jazdy jak w dni wolne od nauki w szkołach. Dotyczy to godzin szczytów przewozowych – między godz. 5 a 8 oraz między 13.00 a 16.30. W pozostałych godzinach autobusy i tramwaje kursują jak w soboty.

Pieczyńska podkreśliła, że mogą pojawić się kolejne korekty, które mają uwzględnić zarówno potrzeby mieszkańców, jak i trudną sytuację kadrową w spółkach przewozowych.

Rzeszów

W związku z ograniczeniami wprowadzonymi z powodu epidemii koronawirusa od środy w Rzeszowie obowiązują nowe rozwiązania w funkcjonowaniu komunikacji miejskiej – poinformował rzecznik rzeszowskiego ratusza Maciej Chłodnicki.

-"Na drzwiach autobusów zostaną umieszczone informacje o maksymalnej liczbie osób, które mogą jednorazowo podróżować poszczególnymi autobusami – zaznaczył rzecznik.

Przypomniał, że "siedzenia wyłączone z użytkowania zostaną wydzielone specjalną taśmą". "Prosimy o niezrywanie jej oraz o zajmowanie wyłącznie miejsc dozwolonych" – dodał.

W autobusach rzeszowskiej komunikacji miejskiej pojawią się komunikaty głosowe przypominające o konieczności przestrzegania nakazu wynikającego z rozporządzenia ministra zdrowia. W systemie multimedialnej informacji pasażerskiej na slajdach w autobusach ukazują się komunikaty o m.in. zachowaniu bezpiecznej odległości czy o ograniczeniu do niezbędnego minimum przemieszczania się.

Rzecznik rzeszowskiego ratusza zwrócił uwagę, że "na podstawie badań napełnień autobusów na wybranych liniach zostaną uruchomione dodatkowe kursy w celu zabrania wszystkich pasażerów zgodnie z obowiązującymi ograniczeniami".

-"Kursy te będą wykonywane równolegle do aktualnych rozkładów. O danej godzinie na najbardziej obleganych kursach zostanie podstawionych więcej autobusów. Zmiany te będą dotyczyły nie całych linii, lecz jedynie ich części. Na chwilę obecną będzie 40 takich przypadków" – wyjaśnił rzecznik.

Kierowca, widząc że autobus jest wypełniony zgodnie z zasadami, może zamknąć drzwi i nie wpuścić pasażerów do środka.

Suwałki

Przedsiębiorstwo Gospodarki Komunalnej w Suwałkach (Podlaskie) poinformowało, że w związku z rozwojem epidemii koronawirusa oraz obostrzeniami wprowadzonymi przez ministra zdrowia, autobusem komunikacji miejskiej nie może przemieszczać się jednorazowo więcej niż 14 pasażerów pojazdem standardowym i 26 osób pojazdem przegubowym.

W Suwałkach od dwóch dni obowiązuje feryjno-wakacyjny rozkład jazdy. Jak poinformował PAP prezes PGK w Suwałkach Dariusz Przybysz, został on wprowadzony ze względu na niższą liczbę pasażerów oraz zamknięciem szkół.

"To pozwoliło nam w obecnej sytuacji na podwojenie liczby autobusów, na liniach bardziej uczęszczanych. Chodzi o trasy z centrum miasta na obrzeża Suwałk do zakładów Suwalskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej w porach zmian pracowników" - powiedział Przybysz. Dodał on, że w momencie, kiedy wyczerpuje się limit pasażerów w pierwszym autobusie, następne osoby korzystają z drugiego pojazdu.

Prezes Przybysz dodał, że z doświadczeń z rana wynika, że wprowadzone zmiany okazały się przydatne i są wystarczające w tej sytuacji.

Zielona Góra

W związku z obostrzeniem dotyczącym ograniczenia liczby pasażerów w środkach komunikacji zbiorowej Miejski Zakład Komunikacji w Zielonej Górze od środy kieruje na trasy wszystkie dostępne autobusy przegubowe – poinformował PAP wicedyrektor MZK w Zielonej Górze Robert Karwacki.

-"Na bieżąco obserwujemy potoki pasażerskie i tam gdzie jest taka możliwość w miarę posiadanych zasobów ludzkich wprowadzamy bieżące zmiany poprzez dublowanie kursów. Oczywiście liczymy również na odpowiednią postawę naszych pasażerów" – powiedział Karwacki

Dodał, że w związku z panująca pandemią Zakład prowadzi także wiele innych działań mających chronić swoich pasażerów, jaki i pracowników przez zakażeniem koronawirusem. 

-"Szacujemy, że z powodu epidemii liczba pasażerów znacznie zmniejszyła się. W szczycie o 70 proc., a poza szczytem o 80 proc. Np. w autobusie linii nr 20, który na godzinę 8 dowozi do pracy na Strefę przemysłową przy ulicy Zjednoczenia 3 marca podróżowało 55 pasażerów w autobusie solo. Dziś tym samym kursem w przegubowcu jedzie 19 osób. Trudno na dzień dzisiejszy oszacować straty wynikające z obecnej sytuacji" – ocenił Karwacki.

Wtorkowy dekret

O wprowadzeniu ograniczeń dotyczących poruszania się w komunikacji publicznej poinformował we wtorek, 24 marca premier Mateusz Morawiecki.


W autobusie, tramwaju lub metrze tylko połowa miejsc siedzących może być zajęta - podano w informacji na rządowej stronie gov.pl. (PAP)

Spodobał Ci się ten artykuł? To polub nas na
Sprawdź też:
wirus
linie
rząd
MPK Kraków
ZDiTM Szczecin