TransInfo

InfoBus

InfoRail

InfoTram

InfoBike

InfoAir

InfoShip

Dzisiaj autokary protestują! Bydgoszcz, Gdańsk, Katowice, Lublin, Łódź, Opole, Poznań, Rzeszów, Szczecin, Warszawa i Wrocław!
InfoBus.pl - Opublikowano: 01.07.2020 12:00:58
Dzisiaj autokary protestują! Bydgoszcz, Gdańsk, Katowice, Lublin, Łódź, Opole, Poznań, Rzeszów, Szczecin, Warszawa i Wrocław!

1 lipca kierowcy autokarów ponownie wyjadą na ulice - tym razem w 11 największych miastach w Polsce.

1 lipca kierowcy autokarów ponownie wyjadą na ulice! Tym razem 11 największych miast w Polsce. Rusza kolejny dzień pierwszego w naszym kraju protestu autobusowej branży!

Dzisiaj - o 14.30 - autokary przejadą przez Bydgoszcz, Gdańsk, Katowice, Lublin, Łódź, Opole, Poznań, Rzeszów, Szczecin, Warszawa i Wrocław!

Dwa dni

Najpierw – 30 czerwca - protestował Kraków, o czym pisaliśmy w InfoBusie TUTAJ.

Dzisiaj – 1 lipca – czas na pozostałe polskie miasta. Starto o 14.30

Akcja przewoźników autokarowych jest pokojowa. Firmy w ten sposób chcą zwrócić uwagę rządzących na swoje problemy.

2 procent zleceń

-"Nasze rynki się przez wirus zamknęły, a zatrudniamy duże liczby osób i inwestycje w autokary są bardzo drogie. Firmy bankrutują, nie dają rady dalej egzystować. Czekaliśmy bardzo długo na pomoc i chcemy pokazać, że umieramy. To jest nasz główny cel - mówił w rozmowie z TOK FM prezes Polskiego Stowarzyszenia Przewoźników Autokarowych Rafał Jańczuk.

Według szacunków Stowarzyszenia - z powodu pandemii koronawirusa - polska branża autokarowa w tym roku zrealizuje zaledwie około dwóch procent zleceń, w porównaniu z czasami sprzed ogłoszonego w marcu lockdownu.

-"Polskie autokary obsługiwały większość największych biur podróży na świecie, obsługiwały wszystkie ważne konferencje, zjazdy, wszystkie duże imprezy w całej Europie. My byliśmy naprawdę liderem tego rynku - podkreślił prezes PSPA.

O co walczymy?

Autokarowe postulaty wielokrotnie przedstawialiśmy w InfoBusie (m.in. TUTAJ), ale po raz kolejny przypominamy o co toczy się walka:

  • pomoc w utrzymaniu naszych pracowników w postaci dopłat do pensji minimalnej oraz całkowite pokrycie / umorzenie składek ZUS dla naszej branży do końca roku 2020

  • dopłaty do autokarów do końca roku 2020 w formie subwencji bezzwrotnej. od 6 do 10 tys. zł miesięcznie na pojazd, spełniający normy od Euro 4 do Euro 6. To oznacza pula ok. 3-5 tys. autobusów. Łącznie koszt pomocy dla polskich przewoźników wynosiłby 150 – 200 mln zł.

Przypomnijmy: od początku roku wszystkie polskie firmy autokarowe straciły zlecenia, a szansa na pierwsze wycieczki to dopiero wiosna 2021. Rządowa Tarcza zapewnia pomoc na 3 miesiące pod warunkiem utrzymania zatrudnienia. Pozbawieni wpływów przedsiębiorcy już nie mają funduszy na dalsze utrzymywanie potencjału.

Jest jeszcze jeden powód, dlaczego polska branża powinna otrzymać pomoc od rządu. Po protestach w Niemczech, federalny rząd wpompuje w niemieckie autokary 170 mln euro i to one po pandemii zajmą "pole position" przewozowego rynku które do tej pory należało do naszych firm. Chyba, że nasze państwo wyrówna te szanse i pomoże polskim autokarom.

Dlatego protestujemy! Wczoraj Kraków. Dzisiaj Warszawa, Wrocław, Poznań, Lublin, Katowice, Łódź, Rzeszów i Opole. Dlatego naszedł czas działania na ulicach! Jeżeli po proteście 31 czerwca / 1 lipca nie będzie żadnej reakcji rządu, organizatorzy zapowiadają strajk 7 lipca.

Zasady protestu

  • 1.07.2020 r. o godz. 14.30 przewoźnicy wyjadą na ulice Bydgoszczy, Gdańska, Szczecina, Warszawy, Wrocławia, Poznania, Lublina, Katowic, Łodzi, Rzeszowa i Opola.

  • Czas trwania przejazdu – ok 1,5 godz.

  • Kolumna nie może być większa niż 15 autobusów jeden za drugim (należy ją przepleść samochodami osobowymi)

  • Prędkość: 30 km/godz.

  • Autokary nie będą się zatrzymywać. To ważne: autobusy turystyczne nie mają zamiaru blokować ulic, lecz będą się powoli po nich poruszać!

  • Do dzieła!Spodobał Ci się ten artykuł? To polub nas na
Sprawdź też:
protest
autokar
PSPA