Witamy na stronie Transinfo.pl Nie widzisz tego artykułu, bo blokujesz reklamy, korzystając z Adblocka. Oto co możesz zrobić: Wypróbuj subskrypcję TransInfo.pl (już od 15 zł za rok), która ograniczy Ci reklamy i nie zobaczysz tego komunikatu Już subskrybujesz TransInfo.pl? Zaloguj się

EC Engineering buduje fabrykę pantografów. W Niepołomicach

infobus
30.08.2016 12:31
0 Komentarzy

Krakowska firma EC Engineering wkrótce rozpoczniedziałalność w krakowskiej Specjalnej Strefie Ekonomicznej. Planuje wybudowaniehali produkcyjnej koło Niepołomic.

– Do tej pory nasza linia produkcyjna znajdowała się wKrakowie przy ul. Centralnej, ale w związku z zamierzonym poszerzeniemprodukcji zdecydowaliśmy się na przeniesienie do SSE. Planujemy inwestycję wPodłężu koło Niepołomic. Mamy zamiar wybudować tam nowoczesną halę produkcyjnąwraz z zapleczem biurowym oraz uruchomić linię produkcyjną ? zapowiada IreneuszŁuczak, prezes EC Engineering.

W latach 2012-2015 krakowscy inżynierowie realizowaliprojekt badawczo-rozwojowy – wsparty przez fundusze z Narodowego Centrum Badańi Rozwoju – którego celem było opracowanie konstrukcji nowoczesnych pantografówprzeznaczonych dla tramwajów, pociągów i lokomotyw oraz innowacyjnegourządzenia do ładowania autobusów elektrycznych. Projekt został zakończony pomyślnymitestami laboratoryjnymi jak i eksploatacyjnymi.

Produkcja seryjna

Obecnie firma chce swe nowatorskie rozwiązania wdrożyć doprodukcji seryjnej. Temu ma służyć nowa hala i linia produkcyjna. Produkowanetam urządzenia będą zaspakajać potrzeby polskich producentów takich jak: Newag,PESA, Solaris, jak również światowych liderów produkcji taboru szynowego:Alstom Transport i Bombardier Transportation.

Firma zakupiła już działkę o powierzchni 1,1 ha. Budowaobiektu zaplanowana jest na przyszły rok, a uruchomienie produkcji jesienią2017 r. Inwestycja kosztować będzie 8 mln zł.

EC Engineering jest jednym z najlepiej rozwijających siębiur projektowych w Polsce. Specjalizuje się w projektach transportowych izatrudnia ponad 150 inżynierów. Zajmuje się także produkcją oprzyrządowania ikomponentów do pojazdów.

Z Ursusem

Przypomnijmy, że EC Engineering przygotowała systemładowania autobusów elektrycznych, który był testowany w Lublinie w kooperacji z Ursusem i ZTM Lublin.Na terenie MPK Lublin zamontowana zostałastacja ładowania oraz ? przy współpracy z firmą Ursus – zainstalowano nowysystem odbierania prądu na autobusie elektrycznym ? złącze automatyczniepodnoszone z poziomu dachu pojazdu.

– „Może on zrewolucjonizować transport zbiorowy poprzez znaczne ograniczenie liczby pojazdów spalinowych na rzecz proekologicznych, elektrycznych bez konieczności budowania drogiej infrastruktury w miastach ? mówił wówczas Ireneusz Łuczak. ? Proponujemy innowacyjny system pobierania prądu przez autobusy elektryczne, który pozwala ładować akumulatory w szybki i efektywny sposób. Nasze rozwiązanie jest unikatowe i cechuje się większą funkcjonalnością w porównaniu z rozwiązaniami rozwijanymi na Zachodzie.”

Komentarze