TransInfo

InfoBus

InfoRail

InfoTram

InfoBike

InfoAir

InfoShip

Ekoenergetyka idzie w kierunku wodoru
- Opublikowano: 04.07.2019 11:00:47
Ekoenergetyka idzie w kierunku wodoru

27 czerwca Ekoenergetyka Polska podpisała umowę o dofinansowanie m.in. wodorowego projektu.

Prezes Ekoenergetyki Polska, Bartosz Kubik podpisał 27 czerwca z wicemarszałkiem Marcinem Jabłońskim umowę o dofinansowanie dwóch projektów:

  • Centrum badawczo - rozwojowe technologii wodorowych w transporcie, wartość projektu: 12.299.950,80 PLN,

  • Mobilny tester zgodności pojazdu elektrycznego/stacji ładowania ze standardami ISO 15118 i IEC 61851, wartość projektu: 2.241.600,00 PLN.

Budowa Centrum badawczo-rozwojowego rozpocznie zupełnie nową epokę dla Ekoenergetyki. To pierwszy mały krok w kierunku rozwijania nowych technologii związanych z wodorem. Jak informuje zielonogórska firma,. wierzymy, że to właśnie wodór jest przyszłością elektromobilności, dlatego stawiamy na niego i wyznaczamy nowie kierunki rozwoju.

Nie tylko Polska

W ostatnim czasie coraz poważniej o wodorze myślą także .. Chiny. Podczas konferencji w mieście Boao wiceprezes Chińskiej Ludowej Konsultacyjnej Rady Politycznej przekonywał, że ChRL potrzebna jest zintegrowana infrastruktura odpowiadająca za produkcję, przechowywanie i transport wodoru.

-"Zdaniem eksperta rozwój w tym zakresie ma być kluczowy w przyspieszeniu komercyjnych zastosowań dla technologii wodorowej. Ogniwa paliwowe mają być dobrym rozwiązaniem w branży logistycznej i podczas transportu na dużej odległości - relacjonuje jego wystąpienie agencja Reutera.

Wan podkreślał znaczenie pojazdów wykorzystujących alternatywne źródła energii, ale zaznaczył, że państwo nie będzie zakazywać korzystania z silników spalinowych ze względu na skomplikowaną siatkę środowisk lokalnych i znaczne różnice w klimacie tak dużego kraju. Nazywany przez chińskie media państwowe "ojcem pojazdów elektrycznych" polityk stoi na czele komisji opracowującej plan wdrażania pojazdów z nowymi typami napędów w latach 2021-2035.

Przedstawiciele przemysłu i naukowcy w Chinach w ostatnim czasie wezwali rząd w Pekinie do zapewnienia wsparcia dla inicjatyw dotyczących wykorzystania wodorowych ogniw paliwowych. W maju koncern motoryzacyjny Geely udostępnił pierwszy model zasilanego wodorem autobusu - przypomniał Reuters.

Chiny to największy globalny rynek dla samochodów z napędami alternatywnymi (ang. new energy vehicle, NEV). Na przestrzeni 2018 r. sprzedaż pojazdów NEV wzrosła o niemal 62 proc. mimo spadku na krajowym rynku motoryzacyjnym. W maju br. sprzedaż w segmencie NEV wzrosła jednak jedynie o 1,8 proc. w porównaniu do 18,1 proc. w kwietniu. (PAP)


Spodobał Ci się ten artykuł? To polub nas na
Sprawdź też:
umowa
wodór
Ekoenrgetyka