Witamy na stronie Transinfo.pl Nie widzisz tego artykułu, bo blokujesz reklamy, korzystając z Adblocka. Oto co możesz zrobić: Wypróbuj subskrypcję TransInfo.pl (już od 15 zł za rok), która ograniczy Ci reklamy i nie zobaczysz tego komunikatu Już subskrybujesz TransInfo.pl? Zaloguj się

Ekovolt na darmowej EKO linii w Lublinie

infobus
09.06.2015 10:52
0 Komentarzy

Od poniedziałku, 8 czerwca br. pasażerowie komunikacji miejskiej można za darmo skorzystać z linii ?Eko? obsługiwanej autobusem elektrycznym Ursus Ekovolt.  Uruchamiając to połączenie Lublin dołącza do grona polskich miast, w których będą w niedalekiej przyszłości eksploatowane elektrobusy. Jak zapowiadają przedstawiciele miasta, to przyszłość lubelskiej komunikacji miejskiej. Trasa linii ?Eko? prowadzi ulicami: Krakowskie Przedmieście (Plac Litewski 03) – 3 Maja – Dolna 3 Maja – Wodopojna – Królewska – Narutowicza – Kapucyńska – Krakowskie Przedmieście (Pl. Litewski 03). Linia kursuje w dzień powszedni oraz w sobotę, z częstotliwością co 20 minut.  Linia ?Eko? ma zachęcić do poruszania się po centrum miasta bez samochodu, a po drugie ma na celu promocję transportu ekologicznego. Od momentu uruchomienia linii do 31 sierpnia br. przejazd będzie bezpłatny dla wszystkich zainteresowanych. Po tym okresie podróż autobusem elektrycznym będzie odbywać się na bilecie za 1 zł.

Autobus elektryczny Ekovolt jest efektem współpracy spółki Ursus z Miejskim Przedsiębiorstwem Komunikacyjnym Sp. z o.o. w Lublinie oraz Politechniką Lubelską w ramach ?Konsorcjum – Autobus Elektryczny?. 12 metrowy Ursus Ekovolt ? niskopodłogowy autobus elektryczny, bazujący na nadwoziu ukraińskiej firmy Bogdan ? może na pokład zabrać 80 pasażerów, w tym 26 na miejscach siedzących. Dla komfortu podróżujących zastosowano klimatyzator przestrzeni pasażerskiej. Całkowita waga pojazdu to 18 ton, a jego prędkość maksymalna to 70 km/h. Zasilanie elektrycznego silnika zapewniają litowo-żelazowo-fosforowe baterie. Proces ładowania może odbywać się na dwa sposoby, pierwszy przez standardowe gniazdo sieciowe, drugi – z szybkiej ładowarki. Pełne ładowanie baterii z sieci elektrycznej trwa do 6 godzin i odbywa się na zajezdni, natomiast szybkie ładowanie ma miejsce na przystanku.

Podczas trwającego 50 minut postoju pojazd będzie w stanie zmagazynować energię wystarczającą do przejechania kolejnych 50 km. Do tego celu pojazd wykorzystuje specjalną szybką ładowarkę, zasilaną z sieci trakcyjnej trolejbusów. Ładowarkę tego typu zainstalowano przy przystanku na al. Unii Lubelskiej. Zewnętrznie elektryczny autobus nieco różni się od tych, które są w taborze miejskiego przewoźnika, został pomalowany w zielone kwiaty, których kielichy mają kształt wtyczki. Na karoserii widnieje też napis ?Ekologicznie w przyszłość, autobus na prąd, zero emisji spalin?.
 src=https://transinfo.pl/wp-content/uploads/2022/01/55719e37d969d_p.jpg
Przypominamy, że trwają konsultacje społeczne nad zmianą tras Uruchomienie linii „Eko” to tylko przedsmak zmian, jakie czekają nas we wrześniu. Propozycje dotyczące nowego rozkładu komunikacji miejskiej w Lublinie właśnie poddawane są szerokim konsultacjom społecznym. Swoje uwagi do propozycji zmian można wysyłać do 21 czerwca na adres [email protected]. ZTM Lublin stworzył nową siatkę połączeń, mając do dyspozycji 19 milionów tzw. wozokilometrów w ciągu roku. Więcej zdjęć z linii EKO TUTAJ

Komentarze