TransInfo

InfoBus

InfoRail

InfoTram

InfoBike

InfoAir

InfoShip

Ekspresowe autobusy zamiast pociągów
PAP - Opublikowano: 09.06.2014 21:57:36 1 komentarz
Ekspresowe autobusy zamiast pociągów

Od 15 czerwca z rozkładu jazdy pociągów na trasie Białystok-Warszawa znikają cztery pary połączeń PKP Intercity. W ich miejsce wprowadzona będzie zastępcza komunikacja autobusowa, którą zrealizuje firma BujakBus z Trzęsówki.

Od 15 czerwca z rozkładu jazdy pociągów na trasie Białystok-Warszawa znikają cztery pary połączeń PKP Intercity. W ich miejsce wprowadzona będzie zastępcza komunikacja autobusowa, którą zrealizuje firma BujakBus z Trzęsówki. Podkarpacki przewoźnik wygrał przetarg PKP IC, w którym jedynym kryterium była najniższa cena. Postawione pojazdy mają być klimatyzowane i posiadać gniazdka elektrycznych. Ich wiek nie może przekroczyć ośmiu lat. Usługa W-Fi nie jest wymagana. Zmiany w ofercie kolejarzy związane są m.in. z modernizacją linii kolejowych, jak niską frekwencją w pociągach przewoźnika na tej trasie. Jak podała w piątek spółka PKP Intercity, cztery z dziewięciu par pociągów na tej trasie przynajmniej do końca sierpnia (wtedy nastąpi kolejna korekta kolejowych rozkładów jazdy) zastąpione zostaną autobusami. Po to, by zachować czas przejazdu ok. 3 godz., autobusy nie będą zatrzymywały się na stacjach pośrednich. -'Cena biletu w autobusie ma być taka, jak za przejazd pociągiem na tej trasie w II klasie. Miejsca będą numerowane i przypisane do biletów' - powiedziała PAP rzeczniczka PKP Intercity Zuzanna Szopowska. Zaznaczyła, że zmiana organizacji ruchu wynika z modernizacji linii i prac m.in. na odcinku Wołomin-Tłuszcz-Sadowne. Połączenia autobusowe PKP Intercity mają być skomunikowane z pozostałymi pociągami przewoźnika. Chodzi o to, by pasażerowie, którzy jadą np. z Białegostoku do Krakowa czy Katowic, mogli przesiąść się w Warszawie do pociągu. Kolejowe autobusy będą odjeżdżać zWarszawy, z pętli pod Dworcem Centralnym o 9.05, 14.00, 16.20 i 18.45. Kolej zapewnia, że w zastępstwie każdego pociągu podstawi tyle autobusów, ile będzie konieczne (dzięki analizie liczby sprzedawanych miejscówek). Takie zmiany w rozkładzie spółka PKP Intercity zamierzała wprowadzić już w marcu, ale ich zapowiedź spotkała się z protestami w województwie podlaskim. W tej sprawie były też poselskie interwencje w resorcie infrastruktury i rozwoju, apele o zachowanie połączeń wystosował m.in. zarząd województwa podlaskiego i NSZZ Solidarność. Na wojewódzkiej komisji dialogu społecznego (forum doradcze wojewody podlaskiego) doszło do spotkania z przedstawicielami PKP Intercity na temat tzw. siatki połączeń kolejowych. Przewoźnik zmienił wówczas swoje plany;zapowiedział też korekty w rozkładzie w połowie czerwca. Przejazd pociągów na trasie Białystok-Warszawa trwa ok. 3 godziny. Z każdego połączenia oferowanego przez PKP Intercity korzysta od kilkudziesięciu do ponad dwustu pasażerów. Kolejowe autobusy są tylko formą komunikacji zastępczej na czas remontów torów. Przewoźnik jak na razie nie zamierza wejść w branżę ekspresowych połączeń autokarowych między polskimi miastami.
Spodobał Ci się ten artykuł? To polub nas na
Sprawdź też:
PKP Intercity
Warszawa
Białystok
PKP Intercity BUS
  • Neron – 12.06.2014

    PKP ICCC wyszło z założenia że trzeba działać ekonomicznie. Wyszło że najtaniej dla kolei będzie zrezygnowanie z obsługi połączeń kociągami i wozić autobusami.

Zapraszamy do dyskusji także na naszym profilu ! W jednym miejscu wszystkie środki transportu publicznego!