TransInfo

InfoBus

InfoRail

InfoTram

InfoBike

InfoAir

InfoShip

El-Cab wprowadza do elektrobusów pompy ciepła Aurora
InfoBus.pl - Opublikowano: 15.09.2020 13:00:43
El-Cab wprowadza do elektrobusów pompy ciepła Aurora

Ekologiczne ogrzewanie i chłodzenie w autobusach elektrycznych dzięki systemom Aurora firmy El-Cab.

Dzięki nowej generacji pomp ciepła BOREALIS firmy Aurora, gdzie zastosowany jest czynnik chłodniczy R290, możliwe jest bezpieczne i wydajne stosowanie pomp ciepła w  autobusach elektrycznych. 

Pompa ciepła firmy Aurora/Heavac jest wyposażona w inteligentny system kontroli energii, co pozwala zaoszczędzić energię i wykorzystywać ją później na wydłużenie zasięgu autobusu przy jednoczesnym zachowaniu pełni komfortu pasażerów. Oznacza to, że wcale nie musimy oszczędzać na ogrzewaniu zimą czy klimatyzacji w upalne dni. Pojazd, pomimo zachowania optymalnej temperatury wewnątrz, jest w stanie przejechać dłuższy dystans niż zakładałby bilans energetyczny autobusu.

-"Korzyści dla producentów i operatorów pojazdów są ogromne" – mówi Mariusz Biela, Product Manager firmy El-Cab Sp .z o.o., która jest generalnym przedstawicielem produktów firmy AURORA na rynek polski. "Dzięki modułowej konstrukcji, zoptymalizowanej budowie systemu i niewielkiej przestrzeni montażowej, której wymaga BOREALIS, można łatwo zintegrować go z istniejącą konstrukcją pojazdu. Dla operatorów, oprócz niższych kosztów eksploatacji, niewątpliwą zaletą zastosowania BOREALIS jest prosta konfiguracja systemu nie wymagająca od personelu technicznego specjalnych kwalifikacji. Tego typu rozwiązania są w dobie promowania elektro-mobilności nieodzowne i niezastąpione, dlatego też zarówno producenci, jak i operatorzy decydują się na ich zastosowanie".

Czas na czynnik

Ponadto AURORA rozpoczęła stopniowe wycofywanie syntetycznych czynników chłodniczych, które ma potrwać do 2030 roku, zgodnie z rozporządzeniem w sprawie fluorowanych gazów cieplarnianych (UE) nr 517/2014. Doskonałe właściwości termodynamiczne ogrzewania i chłodzenia, zgodność ze środowiskiem i całkowicie kontrolowane zagrożenia bezpieczeństwa były głównymi kryteriami, które skłoniły firmę do zastosowania R290 jako czynnika chłodniczego. Jako czynnik chłodniczy R290 jest znacznie bardziej wydajny niż CO2, zarówno do ogrzewania, jak i do chłodzenia.

Pomimo wyższych wymagań bezpieczeństwa przy stosowaniu propanu jako czynnika chłodniczego, gaz ten umożliwia nie tylko korzyści finansowe, ale także poprawia działanie systemu HVAC. Ciśnienia robocze dla ogrzewania i klimatyzacji z R290 są w miarę stabilne i wynoszą odpowiednio 18 bar (ogrzewanie) i max. 20 bar (klimatyzacja), znacznie poniżej od CO2 (118 bar ogrzewanie / 138 bar chłodzenie). Dzięki R290 w BOREALIS można więc zrezygnować ze stosowania przewodów i wymienników wysokociśnieniowych. Przyczynia się to zarówno do obniżenia kosztów, jak i zmniejszenia wagi urządzenia. Ponadto mogą być tu stosowane lżejsze i mniejsze sprężarki spiralne zamiast tłokowych. Oprócz ciężaru i przestrzeni montażowej inne zalety tych kompresorów to dużo niższe wibracje oraz ograniczone zużywanie się dzięki mniejszej liczbie ruchomych części.

Przypomnijmy, że czynnik R290 jest przyjazny środowisku, a jednocześnie charakteryzuje się wysoką wydajnością i posiada certyfikat "Blue Angel", najstarszy i najbardziej znany standard dla produktów i usług przyjaznych środowisku na rynku niemieckim. Więcej informacji na temat systemu znajduje się TUTAJSpodobał Ci się ten artykuł? To polub nas na
Sprawdź też:
komponenty
elektrobus
El-Cab