TransInfo

InfoBus

InfoRail

InfoTram

InfoBike

InfoAir

InfoShip

Elektrobusy SOR-a debiutują w Rumunii
INFOBUS.PL - Opublikowano: 09.07.2019 17:00:02
Elektrobusy SOR-a debiutują w Rumunii

Elektrobusy SOR-a zadebiutowały w Rumunii. Czeski producent rozpoczął dostawy do miasta Turda łącznie 20 pojazdów w dwóch metrażach. Kontrakt ma zostać zamknięty w listopadzie.

Elektrobusy SOR-a zadebiutowały w Rumunii. Czeski producent rozpoczął dostawy do miasta Turda łącznie 20 pojazdów w dwóch metrażach. Kontrakt ma zostać zamknięty w listopadzie.

Pierwsze elektryczne autobusy z fabryki w Libchavy szykują się do eksploatacji w rumuńskim mieście Turda. Jest ono położone w rumuńskim Siedmiogrodzie i liczy ok. 55 tys. mieszkańców. Turda jest uzdrowiskiem, więc wybór elektrobusów raczej nie dziwi.

W ramach zawartego na początku roku kontraktu SOR przekaże miastu w kilku transzach łącznie 20 elektrobusów. Będzie to dziesięć pojazdów typu EBN11 i tyle samo mniejszych EBN9,5. Prócz nich SOR dostarczy również dwie stacje szybkiego ładowania. Wszystko ma zostać zrealizowane do końca roku. Do tego momentu elektrobusy będą korzystały wyłącznie z wolnych ładowarek.

Dopuszczalna masa całkowita czeskich elektrobusów to 16 t przy wadze własnej na poziomie 10 t. Pojazd posiada troje drzwi, klimatyzację. Każdy będzie wyposażony w silnik asynchroniczny, TAM-Pragoimex, o mocy 120 kW oraz baterie litowo - jonowe pojemność to 174 kWh firmy MVC ulokowane w komorze na zwisie tylnym.

Autobus będą ładowane początkowo przez złącze plug-in, a docelowo także przez pantograf. Dzięki tak skompletowanemu wyposażeniu czas pełnego ładowania trwać do maksymalnie 5 h. Gwarantowany zasięg autobusów na jednym ładowaniu to 150 km z pełnym obciążeniem klimatyzacji oraz urządzeń pokładowych. Wykorzystując system rekuperacji energii hamowania i jazdy w trybie ekonomicznym to nawet 200 km.

Jak więc widać Turda otrzyma standardowe wersje elektrycznych SOR-ów. Co ciekawe miasto zamówiło pojazdy samodzielnie i nie skorzystało z rządowej pomocy w ramach centralnego zamówienia na 131 elektrobusów. O zlecenie to walczą BYD i Sileo.


Spodobał Ci się ten artykuł? To polub nas na
Sprawdź też:
tabor
SOR
Rumunia
Tudra
Dyskutuj pod tym artykułem bezpośrednio na !

Dodaj komentarz

Aby móc dodawać komentarze należy się zalogować
Portal TransInfo.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść zamieszczanych komentarzy. Mechanizm komentowania służy merytorycznej dyskusji dotyczącej informacji oraz materiałów umieszczanych w Portalu TransInfo.pl. Pragnąc przestrzegać obowiązującego prawa oraz zachować merytoryczny charakter dyskusji informujemy, że komentarze pozamerytoryczne, obraźliwe, utrzymane w tonie lekceważącym osoby trzecie lub zawierające jednoznaczne oskarżenia wobec tych osób będą usuwane. InfoBus zastrzega również sobie prawo redakcji bądź skrótów pojawiających się na portalu opinii.