TransInfo

InfoBus

InfoRail

InfoTram

InfoBike

InfoAir

InfoShip

Elektrobusy wyparły trolejbusy z Moskwy. Jedna linia
InfoBus.pl - Opublikowano: 11.09.2020 19:00:46
Elektrobusy wyparły trolejbusy z Moskwy. Jedna linia ; fot. M. Denisov. Mos.ru

Autobusy elektryczne zastąpiły trolejbusy w Moskwie

Od 4 września w stolicy Rosji działa tylko jedna trolejbusowa trasa - od placu Komsomolskaja do ulicy Noworyazanskaja. To tam - w czerwcu 1937 roku - otwarto drugą zajezdnię trolejbusów.

-"25 sierpnia w Moskwie rozpoczęła się nowa era transportu elektrycznego – zamiast trolejbusami jeździmy autobusami elektrycznymi. Decyzja o stopniowej rezygnacji z obsługi trolejbusów nie była dla nas łatwa, ale to jest dla całej komunikacji krok naprzód. Przyszłość należy do innowacyjnego transportu elektrycznego "- powiedział Leonid Antonow, dyrektor generalny Państwowego Przedsiębiorstwa "Mosgortrans". -"Na znak szacunku dla tego rodzaju transportu, władze miasta zdecydowały się pozostawić jedną trasę trolejbusową w Moskwie - od Placu Komsomolskaja do ul. Noworiazańskiej".

Zdaniem szefa Mosgortransu, od elektrobusów nie ma odwrotu.

-"Będzie coraz więcej tras autobusów elektrycznych. Trend ten istnieje w wielu miastach Europy, Ameryki, Azji, ale to stolica Rosji zajmuje pierwsze miejsce pod względem liczby autobusów elektrycznych wśród europejskich stolic. Liczba naszego transportu elektrycznego stale rośnie - obecnie mamy 450 autobusów elektrycznych, a do końca roku będzie ich 600. Z kolei do 2024 roku - ponad 2,6 tys." - dodał Leonid Antonow.

Dwa trolejbusy

Jak powiedziano – tak zrobiono. 4 września uruchomiono muzealną trasę trolejbusową T. Okólna linia łączy plac Komsomolskaja z ulicą Noworyazanskaja, gdzie wkrótce zostanie otwarte Moskiewskie Muzeum Transportu.

Aktualnie na tej trasie jeżdżą dwa trolejbusy SVARZ-MAZ, które są specjalnie dostosowane do pracy na muzealnej trasie. W przyszłości zostaną zastąpione trolejbusami retro.

Pojazdy kursują co 10–20 minut, czas przejazdu to około 20 minut. Trolejbusy kursują codziennie od 08:30 do 20:00. Na trasie obowiązuje normalna taryfa. Obsługą trasy zajmuje się Muzeum Transportu w Moskwie.Spodobał Ci się ten artykuł? To polub nas na
Sprawdź też:
trolejbus
Rosja