TransInfo

InfoBus

InfoRail

InfoTram

InfoBike

InfoAir

InfoShip

Elektryczna prapremiera w Zielonej Górze. Ursusy na mieście!
InfoBus.pl - Opublikowano: 03.09.2018 19:55:54 1 komentarz
Elektryczna prapremiera w Zielonej Górze. Ursusy na mieście! fot. MZK Zielona Góra

Za nami pierwsza regularna jazda elektrycznych autobusów w Zielonej Górze. 3 września MZK wypuściło na linie pierwsze elektrobusy marki Ursus.

Za nami pierwsza regularna jazda elektrycznych autobusów w Zielonej Górze. 3 września MZK wypuściło na swoje pierwsze elektrobusy marki Ursus. Pojazdy kursowały na linii nr "9" wg poniższego planu:

  • Odjazdy z ul Batorego w kierunku Jędrzychowa o 8:50 i 10:50,

  • Odjazdy z Jędrzychowa w kierunku ul. Batorego o 9:52 i 11:52.

Aktualnie do zajezdni w Zielonej Górze trafiło pięć pierwszych autobusów elektrycznych Ursus City Smile 12 LFE. Cała piątka jest już po odbiorach o posiada numery taborowe.

To początek realizacji największego kontraktu w Polsce i jednego z największych w Europie na dostawę 47 autobusów elektrycznych. Jak informuje Ursus Bus:

-"Pracujemy pełną parą, niebawem zobaczycie kolejne polskie elektryki na ulicach prężnie rozwijającego się miasta Zielona Góra. Wszystko idzie zgodnie z planem. Autobusy URSUS City Smile będą stanowić nieodłączny element największej i najnowocześniejszej zajezdni transportu miejskiego w Europie."

Przypomnijmy, że kontrakt zawarty z Ursusem opiewa na dostawę 47 egzemplarzy autobusów elektrycznych CitySmile 12 LFE. Umowa opiewa na łączną cenę 96 482 700,60 PLN brutto. Daje jednostkową cenę netto za pojazd na poziomie 1 668 962,10 PLN netto. Ponadto lubelski producent zaproponował wydłużenie o 24 m-ce gwarancji, termin zakończenia dostaw do końca listopada. Dodatkowo Ursus zyskał dodatkowe punkty za przyspieszenie dostawy pierwszej piątki elektrobusów do lipca.

Oczywiście można zrozumieć intencję MZK, któremu z powodu opóźnienia innych robót jest na rękę wydłużenie terminu dostaw nowych pojazdów, jednak idąc w tym kierunku może narazić się na zarzut faworyzowania jednej ze stron w przetargu.

Tymczasem dobiega końca wielka modernizacja bazy MZK w Zielonej Górze. Wiata, pod którą garażować będą autobusy elektryczne, została już zadaszona. Powstają też nowe budynki obsługowe. MZK odebrało też nowe pogotowie techniczne. Kształtów nabiera też Centrum Przesiadkowe przy dworcu PKP, gdzie wkrótce - na nowej pętli pod dworcem - powstaną stacje szybkiego ładowania elektrobusów.


Spodobał Ci się ten artykuł? To polub nas na
Sprawdź też:
elektrobus
Ursus
MZK Zielona Góra
  • Aurelia – 05.09.2018

    Ursus, który chyba jeszcze ani razu w swojej historii nie dostarczył autobusu zgodnego z wymogami na czas (przeważnie miał długie opóźnienia), wygrał dzięki skróceniu terminu dostawy. Teraz też ma problemy z terminami. Miastu jest na rękę bo inne inwestycje tez mają opóźnienie. Czy Ursus zostanie obciążony karami za opóźnienie dostawy zgodnie z zapisami SIWZ oraz PZP? Ruszyła kampania wyborcza. Czy przed wyborami sprawą zainteresuje się CBA i NIK? Czy MZK faworyzowało Ursusa? W jaki sposób niesolidny Wykonawca pobił dostawcę z tytułem Autobus Roku?

Dyskutuj pod tym artykułem bezpośrednio na !