TransInfo

InfoBus

InfoRail

InfoTram

InfoBike

InfoAir

InfoShip

Elektryczna trzynastka CUPT: 3+7 elektrobusów dla PKM Gliwice
INFOBUS.PL - Opublikowano: 22.11.2019 17:00:22
fot. Konrad Bek, phototrans.pl

Przedsiębiorstwo Komunikacji Miejskiej w Gliwicach to kolejny szczęśliwiec, który dzięki decyzji Centrum Unijnych Projektów Transportowych skorzysta z dofinansowania na zakup elektrobusów. Co planuje przewoźnik?

Przedsiębiorstwo Komunikacji Miejskiej w Gliwicach to kolejny szczęśliwiec, który dzięki decyzji Centrum Unijnych Projektów Transportowych skorzysta z dofinansowania na zakup elektrobusów. Co planuje przewoźnik?

Spółka już na przełomie 2018 i 2019 r. rozpoczęła przygotowania do zakupu "elektryków". Zaczęło się od przygotowania karty informacyjnej przedsięwzięcia. Pisaliśmy o tym tutaj. Potem przyszedł czas na dokumentację wykonawczą by przygotować grunt pod ładowarki. Ten temat poruszyliśmy tutaj.

Ale wreszcie nadszedł czas na oczekiwane kontrakty. CUPT przyznał PKM 26 986 650 zł dofinansowania. Dodajemy wkład własny i wychodzi ciekawa suma. Gliwicki projekt ma być bowiem wart 39 101 270 zł.

Przewoźnik dzięki tym pieniądzom pozyska 10 elektrobusów. Będą one przedstawicielami dwóch klas. Najwięcej, bo siedem będzie elektrycznych "dwunastek". Cały projekt zamkną bateryjne przegubowce. Tych bowiem będą trzy sztuki. PKM przewiduje się, że autobusy elektryczne obsługiwać będą 2 linie autobusowe. Chodzi połączeniach o numerach A4 (to najpopularniejsza gliwicka linia autobusowa) i 676.

Unijny zastrzyk
Gliwice znalazły się w gronie 13 miast, którym Centrum Unijnych Projektów Transportowych przyznało z Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko (działanie 6.1 POIiŚ Rozwój publicznego transportu zbiorowego w miastach) dofinansowanie ze środków unijnych na zakup elektrycznych autobusów. Wszystkie te projekty opiewają na 668 mln zł i zostaną dofinansowane w 85 proc. - kwotą 460,16 mln zł. W wyniku ich realizacji zostanie zakupionych 190 pojazdów. 

Jak poinformowano na serwisie Programu Infrastruktura i Środowisko, w wyniku dużego zainteresowania konkursem zwiększono kwotę alokacji w tym konkursie z 300 mln zł do 460 mln zł.


Spodobał Ci się ten artykuł? To polub nas na
Sprawdź też:
CUPT
unia
elektrobus
PKM Gliwice