TransInfo

InfoBus

InfoRail

InfoTram

InfoBike

InfoAir

InfoShip

Elektryczna trzynastka CUPT: Czas na MZK Malbork
INFOBUS.PL - Opublikowano: 22.11.2019 16:00:58
fot. Robert Chojnicki, phototrans.pl

Malbork to kolejne miasto, które sprawdzamy po wczorajszej decyzji Centrum Unijnych Projektów Transportowych. MZK przyznano dofinansowanie do zakupu elektrobusów w wysokości 13,8 mln zł. Ile ich będzie?

Malbork to kolejne miasto, które sprawdzamy po wczorajszej decyzji Centrum Unijnych Projektów Transportowych. Miejskiemu Zakładowi Komunikacji przyznano dofinansowanie do zakupu elektrobusów w wysokości 13,8 mln zł. Ile ich będzie? To się okaże.

Pierwsze elektrobusy są w zasięgu ręki MZK Malbork. Przewoźnik dostał bowiem wsparcie finansowe w ramach programu GEPARD 2. Przewoźnik dzięki temu szuka już dostawcy pięciu elektrobusów klasy MAXI. Mają być konstrukcjami całkowicie niskopodłogowymi z nadwoziami o długości 11,5 – 12,2 m, szerokości 2,4 – 2,55 m i wysokości do 3,35 m. Każdy ma umożliwiać podróż przynajmniej 70 pasażerom. Nie mniej niż 26 osób ma mieć zagwarantowaną przejażdżkę na miejscach siedzących. Dostęp na pokład będzie zapewniony przez trzy wejścia w układzie 2-2-2, każde o prześwicie min. 1200 mm.

Czas na POIŚ
Projekt z ramach GEPARDA2 to nie jedyny "elektryczny" plan miasta oraz jego przewoźnika. MZK złożył wniosek o dofinansowanie kolejnych elektrobusów. Chodzi o "elektromobilne last minute" dla średnich miast w ramach POIŚ. Chodzi o trzy lub cztery pojazdy, które trafiłyby na kolejną najczęściej kursującą po Malborku linię, czyli "szóstkę". A to by oznaczało możliwość wycofania ostatnich niskowejściowych Scanii.

Teraz już wiadomo, że te zamiary się ziszczą. Dzięki wczorajszej decyzji CUPT MZK otrzymało 13 812 746,58 zł dofinansowania z POIŚ. Z wkładem własnym da to projekt łącznej wartości 19 670 776,82 zł. A to oznacza, że elektrobusów może być nieco więcej. Ale na potwierdzenie będziemy musieli jeszcze chwilę poczekać.

Unijny zastrzyk
Malbork znalazł się w gronie 13 miast, którym Centrum Unijnych Projektów Transportowych przyznało z Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko (działanie 6.1 POIiŚ Rozwój publicznego transportu zbiorowego w miastach) dofinansowanie ze środków unijnych na zakup elektrycznych autobusów. Wszystkie te projekty opiewają na 668 mln zł i zostaną dofinansowane w 85 proc. - kwotą 460,16 mln zł. W wyniku ich realizacji zostanie zakupionych 190 pojazdów.

Jak poinformowano na serwisie Programu Infrastruktura i Środowisko, w wyniku dużego zainteresowania konkursem zwiększono kwotę alokacji w tym konkursie z 300 mln zł do 460 mln zł.


Spodobał Ci się ten artykuł? To polub nas na
Sprawdź też:
CUPT
unia
elektrobus
MZK Malbork